Skocz do zawartości
CarrionCrow

Brak obrazu i reakcji na przyciski start/reset (uszkodzona płyta?)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dopadł mnie problem z komputerem. Dziś rano uruchomiłem go, wszedłem na PPC i nagle straciłem obraz, wentylatory na CPU weszły na maksymalne obroty a diody wskazujące pracę komputera i dysku zgasły. Przycisk reset na obudowie nie zadziałał, długie przytrzymanie przycisku power też nie. Wyłączyłem komputer poprzez wyłączenie zasilacza.

 

Teraz, gdy próbuję uruchomić komputer mam następujące objawy: brak obrazu, nie działa klawiatura (nie uruchamia się podświetlenie), brak reakcji na przyciski na obudowie, nie świecą się diody na obudowie (przy uruchamianiu dioda od dysku mruga, ale tylko raz). Dodam, że to już drugi taki przypadek. Poprzedni miał miejsce mniej więcej 3 tygodnie temu, ale rozwiązał się samoczynnie: wychodząc do pracy zostawiłem komputer odłączony od prądu i po powrocie z pracy komputer zadziałał.

 

Pierwsza awaria zbiegła się w czasie z wymianą karty graficznej i aktualizacją BIOS-u. Dziś sprawdzałem na starej karcie (MSI GTX 760), ale problem nadal występuje. Bez karty graficznej również. Próbowałem uruchomić komputer z jedną kością RAM-u i całkiem bez RAM-u - bez zmian. Resetowałem BIOS zworką na płycie głównej - nie pomogło, wyjąłem baterię CMOS na kilkanaście minut - nie pomogło. Próbowałem włączyć komputer bez dysków - nic z tego.

 

Dziwnym trafem problem występuje zawsze po otwieraniu obudowy (wczoraj wymieniłem wentylator na radiatorze). Na co dzień komputer jest stabilny, nie zawiesza się, nie występują BSOD-y.

 

Liczę, że za kilka godzin komputer się uruchomi, ale chcę dowiedzieć się co jest przyczyną i zlikwidować problem. Podejrzewam płytę główną.

 

Ktoś ma jakiś pomysł co jest źródłem problemu?

 

PC:

CPU: Intel i5-4670

GPU: MSI GTX 970 100ME

MB:  MSI Z87-G43 (najnowszy BIOS 1.B)

RAM: 2x4GB Crucial Ballistix Sport

SSD: Crucial MX100

PSU: Corsair CS550M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę wie możliwości:

- uruchamia się któreś z zabezpieczeń zasilacza

- płyta główna gromadzi gdzieś ładunek, który powoduje objawy takie jak przy zwarciu.

 

Ale jak widzę w stopce płyta MSI, to w rosyjskiej ruletce obstawiam płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że po uruchomieniu i odcięciu zasilania jeśli w ciągu kilku sekund znowu włączę zasilanie, to komputer sam się uruchamia. Pamiętam, że w kilku BIOS-ach widziałem opcję automatycznego wznawiania pracy po przerwie w zasilaniu, ale w moim czegoś takiego nie widziałem i kiedy komputer działał poprawnie tak się nie działo.

 

Zasilacz jest względnie nowy - nie ma jeszcze roku.

Edytowane przez CarrionCrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...