Jump to content
piotreek

Sieć kablowa w domu

Recommended Posts

Witam, 

 

wkrótce będę robił remont w mieszkaniu i zastanawiam się, czy nie puścić sobie w ścianie kabel lan. Mieszkanie nie jest duże, więc poszczególne odcinki nie były by zbyt długie. 

 

Zależy mi na gigabitowym lanie i tutaj mam pytanie, jaki kabel, jakie gniazda kupić, aby wszystko było dobrze, no i jakie zasady przy kładzeniu kabli powinienem zastosować. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie bardzo, bo pokoje mam po przeciwnej stronie przedpokoju, a tam listew nie będzie. Poza tym chcę jeszcze puścić kabel od UPC obok tego, więc 2xlan i 1xkoncentryk nie zmieści się do listwy. No i miejsce w listwie się przyda, gdy będę robił instalację do kina domowego. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanim zaczniesz pruć ściany zastanów się nad lokalizacją gniazdek i głównego switcha. Pomyśl ile urządzeń będzie podłączonych do sieci i jak dużego switcha potrzebujesz. Switche można stackować więc zamiast 10 przewodów w ścianie wystarczy 1 z dodatkowym switchem na końcu.

 

Jeśli chodzi o przewody, użyj Cat6. Ta kategoria spokojnie powoli ci osiągnąć 1Gbps. Polecam UTP (unshielded), jeśli wybierz jakiś ekranowany np. FTP bez odpowiedniego sprzętu sieciowego, możesz pogorszyć jakość połączenia. Wszelkie ekranowania wymagają uziemienia.

 

W skrętce kluczowy jest kąt skręcenia żył, dla tego unikaj złamania kabla i postaraj się położyć go po łuku. Dodatkowo jeśli przewód ma być zamurowany na stałe użyj "drut" zamiast "linki". 

 

Złota zasada - do jednego gniazdka doprowadź 2 przewody. Jeśli by się okazało po zakończeniu prac, że coś jest nie tak, nie będziesz musiał zaczynać remontu od nowa  :>

 

Same gniazdka sieciowe są zależne od producenta. Większość ma własny patent do zatrzaskiwania przewodów. Pamiętaj tylko, żeby używać kolejności TIA/EIA-568 T568B (ref. https://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair#Cabling), na gniazdku powinien być stosowny opis.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jezeli chodzi o kabel, to dobra skretka cat.5e bedzie lepsza niz slaba 6. Cat.5e spokojnie obsluguje 10GbE, wiec nie ma co sie spinac na szosta kategori, z ktora jest problem z zaciskaniem w gniazdkach, jezeli one tez nie sa tej samej kategorii.

 

Nigdy nie muruj przewodu na stale w scianie. Po pierwsze moze ci sie odznaczyc po drugie przy okazji kucia lepiej wykuc wiecej i wlozyc peszel i dodatkowe sznurki pilotujace. kto wie jaki jeszcze kabel bedziesz musial przeciagnac. Robota taka sama, a problemow w przyszlosci mniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...