Skocz do zawartości
piotreek

Sieć kablowa w domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

wkrótce będę robił remont w mieszkaniu i zastanawiam się, czy nie puścić sobie w ścianie kabel lan. Mieszkanie nie jest duże, więc poszczególne odcinki nie były by zbyt długie. 

 

Zależy mi na gigabitowym lanie i tutaj mam pytanie, jaki kabel, jakie gniazda kupić, aby wszystko było dobrze, no i jakie zasady przy kładzeniu kabli powinienem zastosować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo, bo pokoje mam po przeciwnej stronie przedpokoju, a tam listew nie będzie. Poza tym chcę jeszcze puścić kabel od UPC obok tego, więc 2xlan i 1xkoncentryk nie zmieści się do listwy. No i miejsce w listwie się przyda, gdy będę robił instalację do kina domowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz pruć ściany zastanów się nad lokalizacją gniazdek i głównego switcha. Pomyśl ile urządzeń będzie podłączonych do sieci i jak dużego switcha potrzebujesz. Switche można stackować więc zamiast 10 przewodów w ścianie wystarczy 1 z dodatkowym switchem na końcu.

 

Jeśli chodzi o przewody, użyj Cat6. Ta kategoria spokojnie powoli ci osiągnąć 1Gbps. Polecam UTP (unshielded), jeśli wybierz jakiś ekranowany np. FTP bez odpowiedniego sprzętu sieciowego, możesz pogorszyć jakość połączenia. Wszelkie ekranowania wymagają uziemienia.

 

W skrętce kluczowy jest kąt skręcenia żył, dla tego unikaj złamania kabla i postaraj się położyć go po łuku. Dodatkowo jeśli przewód ma być zamurowany na stałe użyj "drut" zamiast "linki". 

 

Złota zasada - do jednego gniazdka doprowadź 2 przewody. Jeśli by się okazało po zakończeniu prac, że coś jest nie tak, nie będziesz musiał zaczynać remontu od nowa  :>

 

Same gniazdka sieciowe są zależne od producenta. Większość ma własny patent do zatrzaskiwania przewodów. Pamiętaj tylko, żeby używać kolejności TIA/EIA-568 T568B (ref. https://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair#Cabling), na gniazdku powinien być stosowny opis.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o kabel, to dobra skretka cat.5e bedzie lepsza niz slaba 6. Cat.5e spokojnie obsluguje 10GbE, wiec nie ma co sie spinac na szosta kategori, z ktora jest problem z zaciskaniem w gniazdkach, jezeli one tez nie sa tej samej kategorii.

 

Nigdy nie muruj przewodu na stale w scianie. Po pierwsze moze ci sie odznaczyc po drugie przy okazji kucia lepiej wykuc wiecej i wlozyc peszel i dodatkowe sznurki pilotujace. kto wie jaki jeszcze kabel bedziesz musial przeciagnac. Robota taka sama, a problemow w przyszlosci mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja część kabli puszczałem pod podłogą - nie muszę przynajmniej okrążać pokoju dookoła po ścianach. No i gdyby trzeba było się do tego dostać, to łatwiej, mniej inwazyjnie i czyściej jest rozebrać parkiet/panele, niż kuć ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dużego remontu warto pomyśleć nad jednym centralnym miejscem w mieszkaniu, gdzie będą mogły się zbiegać wszystkie przewody. U mnie takim miejscem jest szafa w przedpokoju (w sumie szafa w szafie).
 
szafa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...