Skocz do zawartości
Caleb

Intel Core i7-6000 & i5-6000 Skylkae LGA 1151 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w podkręceniu sprzętu opis poniżej, chciałbym aby ustawienia były odpowiednie dla procesora.

Chodzi mi głównie o poziomy napięć bezpieczne dla Skylake, ustawiałem z profilu płyty głownej 4,2 z napieciem 1,27V ale wydaje mi się to znacznie za wiele (po aktualizacji bios napięcie jest na auto i potrafi wskoczyć do 1,45 wiec szybko zrezygnowalem z tej opcji). Dodatkowy problem to pamieci RAM z profilu XMP nie są do końca stabilne.

W tej chwili puścilem na 1,18V bez OC, na 1,2 V łapał freezy.

 

Na default po aktualizacji BIOSu łapie freezy, za niskie napięcie, musze je ustawiać recznie.

 

Intel i5 6600k @4,2Ghz, Asrock Extreme 6, Thermalright HR-02 - Macho Rev. B, G.Skill Ripjaws 4, 8GB 3200MHz, CL16, Gigabyte GTX970 Gaming G1, Samsung EVO 850 250GB,Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3, Seagate 2TB, Samsung SH-224DB/BEBE, SilentiumPC Gladius x60 - powered by EVGA SuperNova G2 750,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test_skylake_ddr3_vs_ddr4_1.png

Premiera procesorów Intel Skylake przyniosła kilka istotnych nowości, których użyteczność nie została jeszcze odpowiednio zbadana, aby wysnuwać fundamentalne wnioski dotyczące konieczności ich stosowania. Jednym z zagadnień budzących najwięcej kontrowersji jest wpływ pamięci DDR3/DDR4 na wydajność platformy LGA 1151, ponieważ Core i7-6700K obsługuje obydwa standardy. Producenci płyt głównych z chipsetami Intel Z170 postawili przede wszystkim na wsparcie DDR4, wyraźnie marginalizując DDR3, które oddelegowano do słabszych lub budżetowych modeli. Tylko czy słusznie? Postanowiłem to zweryfikować i przygotowałem test procesorów Intel Core i7-6700K (Skylake), Core i7-5775C (Broadwell) i Core i7-4790K (Devil's Canyon) na pamięciach DDR3/DDR4 2400 MHz CL11. Oczywiście nie zabrakło też pomiarów w innych ustawieniach, aby rozwiać wszelkie wątpliwości...

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie w Polsce. To tzw podatek od nowości. I pewnie już tak zostanie na jakiś czas.   Najgorsze że cena 4460 za bardzo nie tanieje. Ba nawet poszła w góre.  W styczniowych zestawach PurePC cena procka wynosiła 769 zł.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. A tak to mamy 4460 za 799 zł, a 6500 za 895 zł...

i wybieramy 6500 ;)

 

na pclolu jest test zablokowanych i5 - zastanawiające jak dobrze wypadł 6600 w porównaniu do 6500 [aż dziwne - ale może nie ma się co dziwić pclolkowi]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym teście mam jeszcze większe wątpliwości czy Skylake jest dobrą inwestycją w tej chwili. Procek 100 zł droższy, płyta też mniej więcej 100 zł droższa a nawet więcej. Pamięć RAM z 50 zł droższa. Jakby przynajmniej różnice w wynikach byłby znaczne. Poczekam jeszcze na testy PurePC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór starej platformy z powodu 250 zł, nawet gdyby reprezentowały tę samą wydajność byłby kuriozalny.

 

W przypadku nowej platformy jest możliwy przyszły zysk wynikający z optymalizacji biosów i sterowników. Wolniejsza utrata wartości to już truizm.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do prawdy? 250 zł to już dysk SSD czy lepsza grafa.

 

Obecnie wybieram części do kompa szwagra i wymagania są następujące: zablokowany i5, płyta główna z kodekiem ALC1150, 8GB RAM + SSD.

 

i5-4460 jest tak samo wydajny jak i5-6400, różnica w cenie min 80 zł

Dobrze wyposażona na H97 vs jakiś budżet na B150 - cena ta sama

RAM 1600 CL9 DDR3 vs 2133 CL14 DDR4 - 60 zł

 

Jeśli się poszuka to można znaleźć używany proc 4460 za przeszło 100 zł mniej niż w sklepie. Jak jest ważna każda złotówka, a efekt końcowy ma być najlepszy to niestety Skylake przegrywa.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam nad nową platformą. Po prawdzie, to e3-1231v3 z jakaś w miarę przyzwoitą płytą wychodzi o 100 zł mniej niż sam 6700k. Fakt, że się nie podkręci i nie ma GPU, ma za to dobry stock cooler a 6700k nie ma żadnego, Czyli kolejne 200-300 zł. Aby się podkręcił i miał przewagę tych 30% nad 1231v3, trzeba kupić płytę na min. Z170M, chyba że komuś potrzeba dopłacić do USB 3.1, M.2 PCIe i jakiegoś audio czy NIC Intela zamiast killera - tak czy tak to 570 zł. Reasumując, platforma jest droższa o prawie 1000 zł, czyli o jakieś 66%.. a nie bo jeszcze różnica w RAMie, to jest droższa o 70%, a daje niecałe 30% więcej wydajności no i trzeba kilkadziesiąt godzin spędzić na podkręcaniu ... z drugiej strony nie będzie zabawy ;)

 

do tego:

http://www.maximumpc.com/bloomfield-takes-on-skylake/#page-2

 

do grania, a mój HTPC będzie używany w większości do tego, chyba high-endowa platforma na skylake nie ma sensu

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 to jest droższa o 70%, a daje niecałe 30% więcej wydajności no i trzeba kilkadziesiąt godzin spędzić na podkręcaniu ..

taa jasne

żenada bracie

 

nie ma to jak porównywac zestaw do OC i taki który nie jest do tego - samo przez się że zwycięzcza w kwesti ekonomicznej może być tylko jeden

lepiej porównaj sobie tego xeona ze zwykłym i7 6700

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem Twoim bratem. Szukasz braci - polecam wizytę w obozach dla imigrantów. Znajdziesz tam wielu.

Po co sprowadzasz dyskusję do poziomu zaczepki? Zaniżasz poziom tego forum, dodatkowo sam nie podajesz argumentów i liczb.

6700 droższy o 300 zł od 1231v3

płyta główna droższa o 200 zł

ram droższy o jakieś 80-100 zł

 

różnica w cenie 32%

różnica w wydajności <15%

 

nigdzie nie piszę, że nie należy kupować skylake'a. głośno myślę, może to się komuś przyda. jeśli jesteś w stanie wyłozyć dużo pieniędzy i nie martwi Cie to, ze z każdą złotówką Twój zysk wydajności nie jest już wprost proporcjonalny, a i masz plan niezmieniania platformy przez 3-4 lata, to i tak nie warto rozważać starszej konfiguracji.

Może wystarczy trochę poczekać, różnica powinna się zmniejszyć już niedługo.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz kasy kupujesz Haswell'a. Masz kasę dokładasz do Skylake'a. Prosta matematyka.   Skylake jest średnio opłacalny. A argumenty niektórych  że jest przyszłościowa i nowsza to między bajki.  Po prostu uważam że jak sie ma kasę to idzie się na kompromis i  nie patrzy sie na opłacalność.  Kto musi oszczędzać to wybiera tańsze rozwiązanie.  Nic w tym złego.  i7 w ogóle są nieopłacalne do gier, bo w większości przypadków tego nawet nie wykorzystasz. Ale jak wspomniałem. Masz kasę to dokładasz. Są ludzi co tu kupują po 2-3 Titany X, bo im tak się podoba i mają na to kasę. Nieważne że to strata kasy, ale tak już jest, bo to ich sprawa.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Nie jestem Twoim bratem. Szukasz braci - polecam wizytę w obozach dla imigrantów. Znajdziesz tam wielu.

Po co sprowadzasz dyskusję do poziomu zaczepki? Zaniżasz poziom tego forum, dodatkowo sam nie podajesz argumentów i liczb.

6700 droższy o 300 zł od 1231v3

płyta główna droższa o 200 zł

ram droższy o jakieś 80-100 zł

 

różnica w cenie 32%

różnica w wydajności <15%

widze ze duma urażona czyżby z ciebie jakiś gimbus wyłaził? i chciał nas tu ustawiać na swoją modłę? - nie płacz - to tak odnośnie Twojego pierwszego zdania[nie chce mi się dalej ciągnąć tego bo pewnie byś nam tu chlewu narobił a tego nie tolerujemy] :smoke:

 

skoro jesteś tak skrupulatny to może byś podał jakie modele konkretnych podzespołow porównujesz - tylko żeby się nie okazało ze z xeonkiem jakis budżetowy szajs nam wciskasz po najnizszych cenach a do skajlaka wszystko ze średniej półki a głowny cel to obrona swojej tezy.

skoro juz rzucasz procentami to tam gdzie xeon nie wyrobi to skajlak ma jeszcze 15% zapasu - cytując Ciebie - czyli wytrzyma do kolejnej generacji

i jeszcze taka mała sprawa odprzedaży za kilka lat kalmotów - raczej skajlaki  uda się sprzedać za wyższą cenę niz starsze o generację hasłele

- więc czule Cie pozdrawiam braciszku 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory same w sobie mają wysoki wskaźnik wydajność/cena:

 

cena_gry.png

 

Do tego zaczynają tanieć, np. na ESC i5-6500 kosztuje 879zł itd. Trochę gorzej to wygląda, gdy uwzględnimy OC, a jak wiadomo, nieodblokowane Skylake;i wręcz się nie podkręcają, a Haswella zawsze można było o te Turbo przyspieszyć. 

Gorzej z płytami głównymi, bo są o jakieś 150-200zł droższe od swoich odpowiedników na LGA1150. I tu bym się doszukiwał problemu. Pamięci można brać najtańsze 2133MHz, bo na tych b150/h170 i tak wyżej nie zadziałają. 

Edytowane przez Meccaryn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty bredzisz że się nie podkrecaja kumpel 6700k przy 1.4v stabilnie @ na 4,7ghz. Temperatury są w normie żadnych problemów oprócz gownianego prowadzenia pamięci przez rangera gdzie 3200 ripjaws trzeba bylo skręcić na 2600.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tesel

Tia, i muszę się uzewnętrznić, bo batony ze sklepików zabrali.

 

@Meccaryn

4460 kosztuje już 749 719 zł, 4690k kupiłem właśnie za 929 + wysyłka 0 zł... ( mi zresztą nie bardzo się opłaca zmieniać, mam płytę na B85 w ITXie). Skylake natomiast dalej kosztuje tyle co w przedstawionej tabelce. Taka sytuacja będzie trwać może jeszcze chwilę, potem i tak zostanie tylko nowa platforma. Na dzień dzisiejszy, jeśli ktoś się upiera zmieniać, musi albo wydać więcej kasy albo iść na kompromis.

 

 

Jak napisał Devil, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Po prostu nie każdy potrafi uszanować odmienność poglądów.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy tak się przekrzykujecie ale i tak najlepiej obecnej sytuacji wypadają Broadwelle. Raz, że droższe od Skylake (a powinno być odwrotnie bo wcześniej wyszły), dwa, że to drugi raz "odświeżony" haswell, trzy, że brak wsparcia DDR4 (no wiadomo że powinny mieć premierę przy 1151), cztery, że dziwny czas na premierę, pięć, że słabe podkręcanie. Jedynie na plus daje to, że wydajniejsza zintegrowana grafika i eDRAM (pomyśleć jak by go umieścili w Skylake to by było spustoszenie w wydajności dopiero).

Edytowane przez Ph0enix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...