Skocz do zawartości
pp190897

Komputer do 3D/Gry do 7500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć za 13 dni mam 18-stkę a za kasę z imprezy chciałbym złożyć zestaw komputerowy, stary mam od komunii więc pora na zmianę ;) Na cały zestaw planuję przeznaczyć do około 7500zł. Zamierzam zacząć zabawę z drukiem 3D, czasami w coś zagrać, ale to rzadko, jakiś film zmontować, tworzenie stron i co mi jeszcze do głowy przyjdzie :) Złożyłem taki zestaw, proszę o opinie, poprawki. Dodam że jestem uczącym się informatykiem 


I jak ktoś wie jeszcze o jakiś promocjach czy dodawanych gratisach do któryś podzespołów to proszę o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Katastrofalnie drogie chłodzenie procesora - o ile nie zamierzasz bić rekordów OC nie ma ono kompletnie sensu - wybierz coś do 200 zł.

2. Nienajlepszy wybór karty graficznej - jeśli już Radeon to raczej R9 290(x). A jeżeli nie musi być Radeon to GTX 970. Do rozważenia także Fury Nano (jeśli będzie dostępny).

3. Trochę małe dyski - tylko terowy HDD przy takim budżecie? IMO talerzowy 3 TB ewentualnie 2 TB, no a SSD 240 jest w zasadzie standardem minimum, ale w tym budżecie można by się pokusić o półterówkę 850 Evo.

4. Monitor wybrałeś raczej z wyższej półki. Do zastanowienia się czy nie wziąć czegoś z nieco niższej ale za to 2560x1440.

 

Procesor jak widzę wybrałeś sobie najdroższy. Ale to się bardzo słabo będzie przekładało na wrażenia z używania (w porównaniu z 6600K).

 

No i na szczęście za 2 tygodnie powinno być nieco taniej niż dziś.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. na szybko troche zmieniajac.  troche przycinajac np obudowe. :

i7 + 980 = 7560pln   : 

http://www.morele.net/inventory/info/y0mumx/

2.  -700pln i jest z gtx970

 

3. za 7900pln masz j/w tylko z i5 wraz z 980ti. jesli planujesz nie wymieniac karty dlugo  // np wiec wyrzucic ta klawiature i mysz na razie.

 

4. mozna tez zestawic i5 z gtx980. za ok 7000.

 

5. jak @adashi wspomnial : moze byc i monitor WQHD zamiast FHD, jesli grasz malo i zjedziesz w ustawieniach tak by np gtx970 wyrabial w wersji z i7.  lub gtx 980 w wersji z i5.

 

 

// tak wiec da sie to ogarnac inaczej niz rozpisales.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talerzowy 1TB jest mało opłacalny (wysoka cena w stosunku do pojemności). Najbardziej opłacalne HDD na magazyn to 3TB (niedawno liczyłem i wychodziła najniższa cena za GB), no i jak chcesz na tym trzymać dane na których Ci zależy, to trzeba kupić te dwie sztuki dla kopii bezpieczeństwa (na obu trzymałbyś te same dane). SSD lepiej 256GB lub większy, bo dzisiejsze gry zadziwiająco dużo potrafią zająć - no chyba, że chcesz instalować programy(gry) na dysku archiwizacyjnym (HDD) - :/

 

Ramu bierzesz 8 GB - nie wiem ile potrafią zająć dzisiejsze gry w pamięci, ale jak kilka lat temu (jakoś 2011 rok) grałem w Crysis 1, to miałem max użycie RAM 6,4 GB RAM, więc nie wiem, czy czasem dzisiejsze gry nie są w stanie zapchać np. 1,5-2x tyle, a gdyby tak było, to może przydać się więcej niż 8 GB RAM.

 

Co do karty graficznej, to pomimo że do firmy ATI mam sentyment, to dizsiaj wybrałbym nVidię, bo mają większą wydajnosć/W - no ale ja cenię sobie ciszę (a mniej ciepła łatwiej po cichu odprowadzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie ma sensu żeby brał więcej niż 8 GB bo to albo padaki albo mega-drożyzna. Przypuszczalnie za kilka miesięcy technologia DDR4 poczyni znaczne postępy, a ceny trochę spadną - wtedy będzie moment na ewentualne 16 GB IMO.

 

Jesteśmy wprawdzie chyba w okolicach lokalnego dołka cen pamięci w USD, ale premia za nowość DDR4 jeszcze nie została zniesiona. Tak więc nawet jeżeli by się zaczął powolny trend wzrostowy dla modułów RAM, DDR4 powinno nadal tanieć (w USD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1TB dysk mi wystarczy ponieważ na pliki, filmy itp. mam serwer. RAM chciałem 16GB ale funducze nie pozwalają może w późniejszym czasie dokupie. Precesor wolałbym i7 a nie i5, ponieważ komputer ma wystarczyć na kilka latek oraz z tego co wyczytałem do 3D procesor jest ważniejszy od grafiki więc wolę dołożyć do procka. Z OC też chciałbym się kiedyś pobawić. Grafika to nie musi być radeon ale zastanawiam się czy do moich zastosowań on nie będzie lepszy, bo w gry naprawdę sporadycznie. Gtx980 jest lekko za drogi według mnie. Jaki inny monitor byście polecili? Czy obudowa Zalman Z3  nie będzie słaba jakościowo? Wiem że ma dużo pozytywnych opini ale nie lepiej dołożyć powiedzmy 100zł i mieć coś lepszego? Okno z pleksy nie jest wymagane. Wie ktoś coś o promocjach i jakie sklepy jeszcze polecacie? Znam morele, x-kom coś jeszcze gdzie mają dobre ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pp190897

// naprawde warto takie informacje napisac na samym poczatku. ;)

 

1. grafika :

a) zalezy ile czasu bedzie nie zmieniana.  mozna bardzo oglednie : na rok: gtx970.  na dwa: gtx980.  na trzy: gtx980Ti.  

b) oczywiscie nie znaczy ze ma sens kupowanie 980Ti i trzymanie go 3lata...

c) po obnizkach moim zdaniem 980 nie jest taka zla. (ok 2200pln)

d) pomijajac czas: do grania na fhd pasuje : 970/980.   do wqhd pasuje : 980Ti.  (ewent 980 i zejscie z ustawieniami)

e) jesli sadzisz, ze tym razem bedziesz trzymal sprzet krocej niz poprzedni ;]] , to zdroworozsadkowo sukcesywnie czesto : 970, i zmiana na nastepce, i zmiana na nastepce-nastepcy. 

 

2. proc : 

a) do profi programow i7 lepszy.

b) OC jak najbardziej.  mniejsze wieksze, ale warto. i nie ma co tego odkladac.

 

3. ram:

a) do profi programow : 16GB (niektorzy ida w 32GB).  wiec ta rozbudowa moze byc przydatna dosc szybko.

b) mozesz kupic tanszy 1x8GB 2400 cl14 za 272 = 50pln oszczedzic, a docelowo wymienic na 2x8 znacznie szybszych (w stylu 3400 cl15) pozniej gdy stanieja (zamiast dokupic druga 8GB 2666 CL16)

c) mozesz zostawic ta co wybrales i liczyc ze sie ladnie podkreci.  tak tez moze byc przeciez. 

 

4. buda:

a) nie wybralem tej co sam bym kupil ;)  tylko cos co jest mozliwie tanie, nie wyglada jeszcze obskurnie, nie jest najgorszym padlem za '50pln', i duzo ludzi juz to kupilo.

b) chodzilo o sciecie kosztow.  ewentualnie tez takich jak klawiatura i mysz.  by miescic sie w budzecie.

c) osobiscie bym bral ogolnie, albo calkiem wersje platformy uATX, albo przy ATX cos w stylu Fractal Design R5.  lub cos rownie prostego i sensownego z okolic 300-500.

 

5. hdd : 

a) serwer masz na rozne szmery bajery, a myslales tez o RAID-1 z HDD bezposrednio w PC, tak jak @Kyle wspomina ? 

b) plus tych WD red 1tb, ze sa najcichsze z serii (i ogolnie chyba na rynku).  1tb maja 1 talerz.  2tb maja dwa talerze.  zalezy czy PC pod biurkiem czy na biurku.

c) byl gdzies tam test z serwerowni, ze (ogolnie roznych firm) na obecny moment 1tb i 2tb mialy u nich nizsza awaryjnosc od 3tb.

 

6.PSU : dopowiem - jak widac zmienilem na 550W.  wiecej nie potrzebujesz.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro gry sporadycznie [może nawet rdek 290 by wystarczył jak twój soft go wykorzysta - chyba że korzysta z CUDA to wtedy nvidia]

 

1 Klawiatura Zalman ZM-K400G 99,00 zł 
2 Mysz A4 Tech Bloody Terminator TL8 115,00 zł
3 Monitor LG 29UM65-P 29''/LED/IPS/2560x1080/5mln:1/DisplayPort/DVI-D/HDMI 1249,00 zł

4 Dysk SSD Samsung 850 EVO 500GB SATAIII, (MZ-75E500B/EU) 785,00 zł 
5 Obudowa Fractal Design Core 2300, USB 3.0, Czarna (FD-CA-CORE-2300-BL) 200,01 zł

6 Chłodzenie CPU Thermalright True Spirit 140 Power 229,00 zł 
7 Napęd Lite-On DVD RW 22x SATA gen. bulk (iHAS122-14)  51,99 zł 
8 Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold, 550W, Modular, Czarny (SPC118) 354,00 zł 
9 Karta graficzna Palit GTX970, 4GB DDR5, 256BIT, DVI, HDMI, 2xMiniDP, Box (NE5X970H16G2J) 1429,00 zł
10 Pamięć G.Skill Ripjaws4 4x4GB 3000MHz DDR4 CL15 (F4-3000C15Q-16GRBB) 620,01 zł 
11 Płyta główna ASRock X99 EXTREME4, X99, QuadDDR4-3000, SATA3, miniDisplayPort, GBLAN, ATX 905,00 zł 
12 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1709,00 zł

7746,01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...