Skocz do zawartości
Arteczek

Jaki procesor kupić? i7 4790K vs i7 5775C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

 

 Posiadam płytę główną na chipsecie Z97 (Asus Z97-PRO), ram G.Skill  ddr3 16GB 2400 cl 10 przy 1,65V. To wszystko pracowało na skromnym procku i3. W tym momencie procesor sprzedałem, natomiast mój wybór padł między i7 4790k a i7 5775C. Śledząc wszelakie publikacje i testy odnośnie procesorów Broadwell, oraz ostatnio także Skylake byłem coraz bardziej skłonny wybrać Broadwella, ale... Całkiem przypadkiem odkryłem, że i7 5775C obsługuje tylko niskonapięciowe pamięci ram, to jest DDR3L. Moje pytanie do Państwa więc brzmi, który i7 wybrać? Czy ewentualnie zmienić ram i brać Broadwella?

 

Sprzęt głównie ma służyć do gier, kartę graficzną planuje zakupić za kilka miesięcy, także wydajność zintegrowanych układów graficznych można pominąć.

 

Bardzo dziękuje za pomoc!

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wydajnosc integry Cie nie interesuje to wybor jest prosty, 4790k. Aczkolwiek powiem ze sam nie zwrocilem na to uwagi odnosnie obslugi tych pamieci, i raczej one nie wnosza zbyt wiele, tez zerkajac na test nikt na to nie zwrocil uwagi. Tez tzeba zaznaczyc ze eDram daje Broadwell'owi dosc spora przewage( wystarczy zerkac na wynik i5 w grach) takze no wybor zalezy od preferencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe po ile. Bo jak w ciągu miesiąca się okaże, że w miarę to za chwilę w d upie będę miał 5675C i przeskoczę na Skylake. Ale obawiam się, że taka płyta nie może być tania, bo jeżeli obsługiwałaby tylko DDR3 byłaby produktem bez sensu, a jeżeli obsługuje obydwa standardy po dwa sloty na każdy, to musi by droższa. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Integra w tym Broadwell'u jest na prawde mocna, do tego niedoceniane Radeony( ktore ze wzgledu na duzy narzut sterownika na procesor przegrywaja mimo tego ze maja zdecydowanie lepsze parametry, mowa o Jednostkach teksturujacych, TMu i ROP'ach) i kto wie czy dzieki dx 12 moze w koncu Radeony sie odbuduja na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - litości. Nie atakujmy osoby adwersarza tylko jego argumenty. A i to z zachowaniem pewnej kultury...

 

Zaintrygowała mnie kwestia DDR3 w Broadwellach. Looknąłem na ark.intel.com i co widzę...?

 

Rodzaje pamięci (dla Broadwell): DDR3L 1333/1600

 

No to sprawa zaczyna śmierdzieć... Jeśli tak to szanowna redakcja PurePC nie odpaliła by proca na zwykłych DDR3.

Zerknąłem na datasheet dla i7 4790K oraz i7 5775C i co jest napisane?

Napisane jest: DDR3/DDR3L I/O Voltage of 1.5 V for Desktop

 

Dla obu proców to samo. Pamiętajmy, że w kontekście 1150 wszystko powyżej 1,5V oraz 1600MHz to powyżej specyfikacji.

Wydaje mi się zatem, że problem DDR3/DDR3L w kontekście Broadwellów jest problemem... nieistniejącym.

Mój 4790K zasuwa na 2400 1,65V. Zatem jeśli on potrafi to i Broadwell też.

 

Chyba całe zamieszanie wywołał wpis w ark.intel.com dotyczący tylko DDR3L... Datasheet'y mówią już co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienie, rzeczywiscie na zamieszanie wywolala u mnie specyfikacja ze strony ark.intel.com, do tej pory informacje tam byly w 100% zgodne z rzeczywistoscia. Swoja droga sprawdzilem jeszcze raz platforme testowa na purepc podczas testow i nie ma tam nic wspomniane o DDR3L. Z reszta nie ma co roztrzasac, ja osobiscie bralbym BBroadwell'a, bo i tak na ten moment jest wydajniejszy( glownie w grach) a moze zyskac jeszcze wiecej jesli gry na DirectX 12 beda laczyly grafiki w jedno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Biorę więc Broadwella, szczerze, gdyby nie ten wpis na ark.intel.com odnośnie tej nieszczęsnej pamięci ram to już dawno komputer byłby złożony. Przeszukując jednak internet odnalazłem test owego procesora na jednej z zagranicznych stron. Autor zaznaczył w nim, że jest problem z załadowaniem ustawień XMP powyżej 2133Mhz, cytuje: You can use normal DDR3 voltage but you cannot load XMP profile over 2133Mhz nor can you run over 2200Mhz in speed reliably. You can run tight timing under the speed limitation. 

 

  Dziękuje jednak za wyjaśnienie. Skoro już tu piszę, to mam jeszcze jedno pytanie odnośnie sklepów internetowych gdzie ten procesor zakupie. Na oku mam ofertę na morele, oraz proline, x-kom też stoi cenowo na podobnym poziomie. Który z tych sklepom moglibyście polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jezeli cenowo nie odbiegaja od siebie to ja bym bral w x-komie. Morele mimo wszystko dziala tylko w internecie i zdarzaly sie rozne przekrety z towarem. X kom to normalny sklep ktory tez sprzedaje w internecie, na stronie masz gdzie znajduja sie salony, ja wiem o Bodajze Krakowie i Czestochowie. No i oczywiscie duzo lepsze podejscie fo klienta.

Edytowane przez ZawodSprzedawxa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tak na marginesie, otrzymałem odpowiedz od ark.intel.com odnośnie rozbieżności obsługi ram w wspomnianym wyżej datasheet a tym, co widnieje u nich na stronie:

 

Thank you for your email.  The Intel Core i7-5775C Processor has been tested and validated by Intel to support DDR3L 1333 and 1600.  The other i7 Broadwell processor, the Intel Core i7-5775R with the BGA 1364 package type has been validated to support DDR3L 1333, 1600 and 1866, as shown in the processor datasheet and on the ARK site.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Napisałem w formularzu zgłoszeniowym, że najprawdopodobniej na stronie ark.intel.com odnośnie procesora i7 5775C jest błąd, ponieważ według tej strony dany procesor obsługuje wyłącznie pamięć DDR3L, natomiast w oficjalnym datasheet dla tego procesora wyraźnie jest zaznaczona obsługa DDR3L oraz DDR3, podając jeszcze link do pliku i cytat. Niestety nie otrzymałem wiadomości z treścią mojego zapytania, także mniej więcej tak to wyglądało. Swoją drogą zastanawia mnie to, dlaczego otrzymałem odpowiedź w języku angielskim, niby strona jak i formularz zgłoszeniowy jest po polsku, wiec po polsku wylałem swoje wątpliwości. Nie znam ich polityki komunikowania się z klientami, ale wygląda to tak, jakby moje zapytanie przeszło przez jakieś automatyczne tłumaczenie, gdzie potem pewien Pan czytając to nic z tego nie zrozumiał i napisał wyuczoną formułe. Zresztą, procesor niebawem do mnie trafi, może w instrukcji znajdę jakieś ciekawe informacje odnośnie pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tak zrobię. Procesor jest już w moich rękach, niestety w instrukcji nie ma żadnych informacji na ten temat, a na opakowaniu jest zaznaczona obsługa DDR3. Międzyczasie zadałem pytanie oficjalnemu profilowi Intela na Facebooku o obsługę pamięci, i oto odpowiedź: sprawdź wymagania płyty głównej, na której będziesz montować procesor, i dostosuj się do niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że te wszystkie pytania trafiają do działu marketingu, a nie technicznego.

Trzymaj się tego co napisane w datasheet.

 

sprawdź wymagania płyty głównej, na której będziesz montować procesor, i dostosuj się do niej.

Czyli jeśli płyta obsługuje dane pamięci to procesor też musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co źle odpowiedzieli, przecież dobrze!

 

Kontroler DDR3 jest, więc pamięć DDR3 jest obsługiwana. A napięcie na moduły RAM podaje płyta główna (podobnie jak np. na układ od dźwięku), a nie FIVR z procesora.

 

Cała ta debata o obsłudze RAM-u "Nie L" jest dla mnie lekko niezrozumiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...