Skocz do zawartości
Fetele

Monitor lcd, nie led kupno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mój stary monitor lcd z 2003 roku strasznie męczy moje oczy. Być może jest to spowodowane nieoryginalnym zasilaczem o wyższym napięciu ...
Tak czy siak, potrzebuję nowego monitora, który by ''chronił'' mój wzrok. 

Czytałem o monitorach lcd i led.
http://forum.purepc.pl/topic/335852-filtr-na-monitor-lcd-pomoc-pls/?hl=%2Bmonitor+%2Blcd+%2Boczy&do=findComment&comment=3611192

 

 

Ekrany LCD z podswietleniem CCFL emituja znikome promieniowanie UV

Znalazłem też w internecie:

http://www.livescience.com/31949-led-lights-eye-damage.html

http://enterius.pl/wsparcie-techniczne/wplyw-oswietlenia-led-na-zdrowie/

Z kolei diody led emitują niebieskie światło również szkodliwe.

 

Zdecydowałem się na poszukiwanie monitora LCD, których na rynku coraz mniej.

Możecie poradzić mi jaki monitor z podswietleniem lcd wybrać ?

Mie widziane wynalazki z automatyczną kontrola jasności, i innymi systemami pomagającymi zredukować zmęczenie wzroku.

Mogę przeznaczyć 200-500 zł do 23 cali.

Edytowane przez Fetele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są LCD chłopie. Nie ma czegoś takiego jak monitor LED tylko monitor z podświetleniem LED! Ale wszystkie są LCD...

 

Stare LCDeki w większość były do [gluteus maximus] i nie dziwie się że cię oczy bolały. Pewnie miałeś kiepską matryce (TN zapewne), słabe odświeżanie itd Dlatego sam zwlekałem z kupnem LCD i długo siedziałem na CRT. kupiłem dopiero 2009 ;)

Technologia dojrzała i nawet matryce TN nie są już tak fatalne jak kiedyś. Choć i tak bym osobiście nie kupił na takiej monitora. Elektronika sterująca też przeszła wiele etapów. Kluczem jest brak widocznego migotania LEDów.

Solidny współczesny monitor na *VA albo IPS i Twoje oczy ci podziękują za te lata siedzenia na kiepskim sprzęcie.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy monitor na przyzwoitej matrycy IPS i z technologią FlickerFree eliminuje migotanie obrazu dzięki czemu wzrok znacznie mniej się męczy http://www.morele.net/monitor-lg-23mp47hq-p-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-730022/Taniej już chyba się nie da.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

A coś z podświetleniem lcd?

Może powinienem dołożyć do 600-700? Poleasingowych monitorów raczej nie brać?

btw. są dostępnew tym przedziale cenowym ''mocne' modele , lecz nie wiadomo czy wysłużone.

Edytowane przez Fetele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tym LCD. W nowych monitorach już tego nie ma. Poleasingowe monitory przeważnie pracowały 3-5lat 5-6 dni w tygodniu po 8h i więcej więc są już na tyle wypalone, że na pewno nie będą dobre dla twojego wzroku. Na prawdę dobry monitor mało męczący wzrok będzie cie kosztował grubo ponad 1000pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A coś z podświetleniem lcd?

 

Nie ma czegoś takiego! Monitor LCD może mieć albo podświetlenie LED, albo CCFL (czyli "świetlówki" - jest to ten najstarszy typ). Nowe monitory LCD z podświetleniem LED, są już całkiem przyjazne dla oczu. Monitory LCD podświetlane CCFL takie super nie były, bo migotanie nierzadko dało się kamerą zarejestrować (gołym okiem niby nie widać, ale jakoś tak szybciej męczy). W pracy mamy jakieś LG 21,5" 1920x1080 na IPS za ~450zł podłączone cyfrowo i nie męczą. Osobiście tylko ustawiłem sobie systemowe DPI na 125% bo wolę większe literki/przyciski itd.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za uwagi

Kompletnie o tym zapomnialem być może przez dziwny podział na jednym serwisie na monitory lcd i led (chyba tylko w celach marketingowych) a i tak zajdują  się tam w obu działach te z "klasycznym" podswietleniem jak i z podswietleniem LED.

 

Znalazłem spektrum

LED

WLED-spectrum.png

 CCFL

 

CCFL-spectrum.png

 

juz chyba monitora z podświetleniem ccfl  nie kupie nowego? 

Może znalazłbym dane dla poszczególnych monitorow.

Edytowane przez Fetele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja używki.

 

Sam posiadam ten model i przyznaję, że do pracy (edytor kodu, Photoshop) jak i rozrywki (YT, filmy, przeglądanie netu) jest bardzo dobry.

Oczywiście w grach widać lekkie smużenie jak ktoś jest wyczulony, ale jest jeszcze tryb overdrive - jako że dawno nie grałem, to nie pamiętam czy to całkowicie rozwiązuje problem.

Z plusów można wymienić 4 złącza (2xhdmi, dvi, d-sub). Z minusów beznadziejne głośniki - IMHO głośniki z laptopa grają lepiej.

 

Test jest u nas na portalu: http://www.purepc.pl/monitory/test_monitora_eizo_foris_fs2331_stary_ale_jary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...