Skocz do zawartości
Kendet

Składam kompa za 4k do grania i codzienności

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :)
Jestem nowy na forum i początkujący jeśli chodzi o hardware. Zapewne było już wiele takich tematów, aczkolwiek uważam iż praktycznie każdy z nich jest unikalny, bo dotyczy indywidualnych potrzeb, podzespołów itd itp.

Mam zamiar złożyć sobie kompa od zera i prosiłbym o jakąś poradę.
Pierwsza sprawa - czy kupować wszystko osobno przez neta, czy np w jakimś sklepie komputerowym, a może kupić jakiś gotowy zestaw?
Druga sprawa - składać samemu zamówione podzespoły, czy jednak "zlecić" złożenie kompa ze względu na brak doświadczenia? (z trzeciej strony, może jednak spróbować samemu złożyć, gdyż kiedyś musi być "ten pierwszy raz" ;) )

Bardzo pomocną jest strona purepc.pl gdzie są wszelkie opisy podzespołów i od paru dni w wolnym czasie tam zaglądam pod kątem nowego kompa. Myślałem o jakimś zestawie typu http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_sierpien_2015?page=0,16(zestaw Sierpień 2015 za około 4000zł), tj:
Procek Intel Core i5-4670K BOX, ewentualnie może Intel Core i5-3570K

Płyta główna MSI Z97-G43

Karta graficzna Gigabyte GTX 970 WindForce 3X, ewentualnie myślałem jeszcze o GeForce GTX 960

Pamięć RAM 2x 4GB G.Skill 2400 MHz CL11

Dyski twarde HDD WD Blue 1TB i SSD ADATA SP920 128 GB

Zasilacz EVGA 500B 500W

Chłodzenie Raijintek EreBoss

Napęd LG GH24NSC0RBBB

Do tego jakiś niedrogi, ale dobry monitor, klawiatura, myszkę mam (kinzu v2), ewentualnie jakieś "granie"

No i oczywiści jakaś obudowa :P do zestawu polecana jest taka LINK, ale może polecicie jakąś inną?

 

Wyliczając wszystko wg. morele.net to ~3,724zł (Intel Core i5-4670K no i grafika MSI GTX 960 4GB GDDR5 128 Bit HDMI, DVI, 3xDP (GTX 960 GAMING 4G).

 

Co sądzicie? Może coś zmienić? No i zależy mi na odpowiedzi na pytania wyżej co do składania samemu, kupowania i zlecania.

 

Pozdrawiam,

Kendet :)

Edytowane przez Kendet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu nie bawił się w samodzielne składanie PC :P

Jak coś uszkodzisz to do reklamacji nikt Ci tego nie przyjmie bo będzie z Twojej winy. Samemu można zamontować zasilacz, kartę graficzną, pamięć ram, ale Ja bym się nie brał w życiu sam za procesor w takiej cenie..

Wystarczy przez niedoświadczenie ułamać 1 nóżkę i możesz go wpakować do śmietnika.

Po za tym w sklepie ułożą Ci kable, żeby się to nie waliło wszystko plus złożenie powyżej 1500 zł masz za 1 zł więc po co sobie komplikować życie? 

 

A tak btw, w tytule tematu powinieneś zamieścić kwotę na komputer bo tak jest w regulaminie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożenie kompa jest o wiele prostsze niż większość zestawów lego :D. Proponuje pooglądać filmiki na youtube i poczytać i każdy laik to zrobi. Pierwszy raz po prostu składamy powoli i 3 x sprawdzamy czy wszystko jest ok. A jak się ma obawy zawsze można kogoś poprosić o pomoc/nadzór/poradę. Samodzielnie złożony zestaw to satysfakcja gwarantowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech wstawi filmik, gdy pierwszy raz będzie trzymał procesor w dłoni i ułamie w nim coś przy montażu :) Chcę widzieć wyraz twarzy.

Jak mówiłem osobiście mogę wszystko sobie złożyć prócz procesora bo to jest wg. mnie zbyt delikatna rzecz, a przez stress trzęsą się dłonie, mogą pocić się palce itd.

Chyba że ktoś jest pokroju kozaka wywalone w procesor za 1000 zł kupię nowy, to spoko polecam.

Przynajmniej taka moja opinia, ale każdy ma własne zdanie.
Mi się tylko wydaje, że skoro jest opcja złożenia w sklepie to lepiej z niej skorzystać.
Oczywiście jeśli ktoś miał już styczność z procesorami wiele razy to jest już łatwiej takiej osobie, ale nie komuś kto go widział na zdjęciach.

 

PS: Oczywiście autor zrobi co będzie uważał, Ja tylko daję poradę jako osoba, która też nie montowała nigdy procesora, ale inne podzespoły tak.

Mój post nie nawiązuje do nikogo, po prostu wyraziłem zdanie ani nie próbuję nikogo urazić.

 No siłą rzeczy trzeba było jakoś to rozkminić, ale udało się nawet kartę graficzną odpiąć i wczepić nową :)

Edytowane przez aqua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ułamania to zawsze mozna ułamać. Ale dzisiejsze procesory by włożyć do płyty głównej jest łatwo, i naprawdę laik sobie poradzi. Można je zamontować tylko w jednej pozycji, i na procesorze są wycięte specjalne wypusty, jak i w gnieździe specjalnie wystające też krawędzie oprawki by odpowiednio włożyć procesor. Zamkną go jak trzeba i tyle, więcej problemów moze sprawić tak naprawdę zamontowanie chłodzenia, prawidłowo by stykało się jak trzeba, czy zarządzać okablowaniem, i poprawnie je powpinać by komputer ruszył.

 

I jeszcze tak na pomknę co do ułożenia kabli, śmieszne, już nie raz znajomym układałem kable po serwisie, złożyli wrzucili w obudowę zamknęli i tyle w temacie.

 

I temat tyczy sie złożenia zestawu, i powoli schodzimy na off topic 

 

 

Na cześć odpowiedziałem, lepiej kupić czesci, zadnych gotowców.

 

 

Powiedz mi zamierzasz podkręcać procesor ? I w końcu o jakiej sumie mówimy 4000zł ? I kiedy zamierzasz to zamawiać wszystko ? 

Edytowane przez dolar444

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój post nie nawiązuje do nikogo, po prostu wyraziłem zdanie ani nie próbuję nikogo urazić.

trochę pitolisz

sam składałem pierwsz raz kompa z podpisu [wcześniej same amd] i wystarczyło tylko instrukcję płyty poczytać - to nie czarna magia a masz wszystko złożne tak jak sie nalezy i jak ci się podoba 

składanie samemu polecam szczególnie tym co mają odblokowane procki - pańskie oko konia tuczy ;)

 

ps

jak masz jakiegoś kumpla co składa kompy to go popros ale tylko aby cię nadzorował, samemu odwal cała robotę - to się nauczysz 

 

ps2

podaj budżet

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś abstrakcyjne przykłady podajecie, że założenie procesora jest najtrudniejsze.

Przecież obecnie tam wszystko jest plug&play, nawet pasta jest nałożona na radiator.

 

Jedyna trudna rzecz, to ładne ułożenie kabli, jeśli komuś zależy oraz podpięcie kabelków power/reset/led, bo trzeba wczytać się w manual, ale tam też nie można nic popsuć.

Wysłano z Nokia Lumia 920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oki, karta, ram i inne to są łatwe rzeczy z tym nie ma problemów :)

Nawet Ja, gdzie pierwszy raz trzymałem ramy w dłoniach sobie poradziłem hehe, a chłodzenie to też swoją drogą sprawiło by mi nieco trudności chyba, na jakieś 1.5h godziny hehe.

 

Co do tematu to wydaje mi się, że autorowi chodzi o komputer do 4000 zł z tym, że chce wiedzieć czy wybrane części są dobre czy opcjonalnie wymienić na coś lepszego/wydajniejszego.

Tylko że to chyba jest zestaw podany z poradnika na ten miesiąc, więc wydaje mi się, że tam nie za bardzo jest co wymieniać?

 

Osobiście brał bym GTX 970 bo testy pokazują, że niekiedy GTX 960 ma taką wydajność jak R9-270 OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - serdecznie przepraszam Adminów, Modów i forumowiczów (i wszystkich których powinienem :P) za tytuł oraz treść mojego posta. Faktycznie nie przeczytałem nic przed zamieszczeniem wiadomości. Wg regulaminu dorzucę kilka istotnych i pominiętych informacji:
Sprostowanie - mój budżet to 5k, z tym że kompa chciałbym zamknąć w 4k, reszta na monitor, głośniki itp, plus może coś mi zostanie :P system operacyjny mam (jakiegoś windowsa typu 7 wygrzebie); do czego komputer będzie wykorzystywany? podstawowe działania typu internet, word, kalkulator, oprócz tego grywam w CS'a, chętnie obczaję GTA V na PC, lubię też czasem w coś na singlu pocisnąć jak np Call of Duty ;) czasem coś z grafiką no i trochę albo i trochę więcej programowania; części oczywiście chcę nowe; czy będę podkręcał podzespoły? jeszcze nie wiem (na razie nie planuję, ale MOŻE kiedyś); rozdzielczość pomijam, gdyż nie wiem w jakiej obecnie gram (a nie sprawdzę, bo w moim obecnym kompie padł dysk i jeszcze się za niego nie wziąłem), ani w jakiej grać będę; mieszkam w Polsce, raczej nie planuję niczego z zza granicy ściągać; nie mogę użyć części ze starego komputera, gdyż jest to laptop (Lenovo G580); czy preferuje konkretny sklep? chyba partner sklepu morele.net w Łodzi, gdyż mam odbiór na miejscu.
No, i po przeczytaniu mini regulaminu i wzmianki o umieszczaniu tytułu, temat założyłbym taki "Składam kompa za 4k do grania i codzienności"

Po drugie - myślę nad zmianą zasilacza na mocniejszy (porada kilku kumpli wiedzących co i jak)

Po trzecie - grafą jednak na 100% będzie GTX970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam jeszcze pytanie za jaki czas zamierzasz go kupić ?

 

Co do Grafy jak zamierzasz pykać w Cs najwięcej, i zapewne tego najnowszego szedł bym w grafikę od AMD, lepiej współpracują z silnikiem source. Ale przy takim budżecie, aż wielkich różnic nie będzie, co nie zmienia faktu :) 

 

Zaproponuje coś takiego: 

http://www.morele.net/procesor-intel-procesor-intel-core-i5-4690k-socket-lga1150-64bit-do-3-9-ghz-88w-cache-6mb-box-bx80646i54690k-647918/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-g43-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-g43-640728/

http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-128gb-sata-iii-transfer-do-520mb-s-px-128m6s-637120/

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-8gb-4gbx2-2133mhz-cl9-ares-lowprofile-dual-f3-2133c9d-8gab-723108/

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-gtx-970-4gd5t-oc-694685/

http://www.morele.net/zasilacz-seasonic-m12ii-520-evo-520w-modularny-m12ii-520-evo-738585/

http://www.morele.net/obudowa-raijintek-agos-usb-3-0-czarny-0r200001-650365/

 

Zasilacz dałem w pełni modularny. 

Można jeżeli trochę za dużo pomyśleć o tym: http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

A jak nie chce się modularnego to coś takiego zaproponuje: http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-ts550w-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/

 

Powiedz tylko kiedy zamierzasz to zamawiać, bo może za dłuższy czas to warto będzie w tedy coś złożyć na Skylake. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...