Skocz do zawartości
Kondziu

Wysoka temperatura procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam komputerowców!

 

Kilka dni temu sam dobrałem części i złożyłem komputer. Problem w tym, że komputer składałem pierwszy raz w życiu i nie wykluczam, że mogłem zrobić coś źle. Mianowicie po 2 godzinach grania w GTA V w trybie dla wielu graczy HWMonitor pokazuje mi 78 stopni dla procesora. Mam dziwne wrażenie, że to odrobinę za dużo.

Specyfikacja:

Intel Core i7-6700k s1151 4.0GHz

Asus Z170 Pro Gaming

2x4GB Corsair Vengeance LPX DDR4-3000MHz

Gigabyte GTX 980Ti G1 Gaming 6GB

Corsair RM650 650W Gold PSU

1TB WD Black SATA3 64Mb

Chłodzenie na procesor: EVGA 100-FS-C901-KR ITX ACX oraz pasta jaką użyłem: Cooler Master IC Essential E2

 

Myślicie, że temperatura jest ok ? Czy mogę zrobić coś aby ją zmniejszyć ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tempy jak najbardziej w porządku, biorąc pod uwagę gluta pod IHS-em i cooler nie należący raczej do górnej stawki.

 

Jaką masz obudowę i układ wentylatorów w niej?

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tempy jak najbardziej w porządku, biorąc pod uwagę gluta pod IHS-em i cooler nie należący raczej do górnej stawki.

 

Jaką masz obudowę i układ wentylatorów w niej?

Cześć,

dziękuję za odpowiedź. Mam Fractal Design ARC XL. Jeden 140mm z przodu wciągający powietrze, dwa 140mm na górze i z tyłu wyrzucające powietrze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na górze powinien być tylko jeden wentylator wyciągający (ten bliżej tyłu obudowy).

Chłodzenie pierwszy raz słyszę, ale za 200 zł to wyrzuciłeś kasę w błoto.

 

P.S. Gdzie SSD w tym zestawie?

No coś tak czułem, pewnie powinienem wziąć coś z większym wentylatorem bo ten ma 92mm bodajże. Mam na górze jeden bliżej tyłu wyciągający i z tyłu jeden wyciągający, z przodu wciągający, razem 3. No niestety na SSD zabrakło kasy. Może polecacie jakiś cena ujdzie/dobra jakość ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie wznosiłbym alarmu gdyby nie to, że grałem w GTA Online jakieś 20 minut. Przyznaję, że dzisiaj był gorący dzień (28 stopni w pokoju), temperatura procesora skoczyła do 83 stopni Celsjusza. Zatem coś trzeba z tym zrobić, bo nie wydaje mi się to normalne. Jakie pasty/wentylatory pod 1151 polecacie ? Wyczytałem, że pastę przed nałożeniem powinno się podgrzać, ja tego nie zrobiłem... Czy to błąd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalka przy tych prockach - glut pod IHS-em dość mocno utrudnia przewodzenie ciepła między rdzeniem a radiatorem , a jak GTA wykorzystuje instrukcje AVX to już w ogóle wygrzewa procka .

 

Gdzie wyczytałeś że pastę przed nałożeniem trzeba podgrzać ?

 

Większość past ma taką konstystęncję że normalnie da się je rozporowadzić po czapce procka .

 

Wygrzewąc pastę to można po jej nałożeniu , czasami może pomóc odrobinę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem różne poradniki w jaki sposób najlepiej nakładać pastę termoprzewodzącą, bo słyszałem różne mity, metody na X czy na pojedynczą kreskę, które same rozprowadzają się pod naciskiem radiatora. Tam była wzmianka, że najlepiej podgrzać pastę przed nałożeniem. Summa summarum sam rozprowadziłem cienką warstwę dołączoną szpatułką.

 

Mnie wydaje się to trochę dużo ale jak zapewniacie, że te temperatury są normalne to się wyluzuję. Przy jakiej temperaturze mam zacząć się martwić ?

 

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

 

PS: jeszcze jakbym mógł prosić o wytłumaczenie pojęć takich jak "glut pod IHS'em" i "instrukcje AVX" to by troszkę wiedzy wpadło. :banana:

Edytowane przez Kondziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glut - pasta termoprzodząca a właściwie coś co ją udaje .

 

IHS - kawałek niklowanej miedzi przymosowany do rdzenia procesora m.in w celu jego ochrony i odporwadzania ciepła .

 

Kiedyś u Intela ( czasy Sandy Bridge czy starsze ) był on lutowany , począwszy od generacji Ivy Bridge Intel stał się skąpy i zamiast lutu o dość dobrej przewodności cieplnej dał jakiś pastopodobny glut który bardziej izoluje niż przewodzi ciepło .

 

Przy Haswelu G1 ten glut stał się jeszcze gorszy , niby Haswell refresh ( I5 4460 , 4590 czy I5 4690/4690K ) miał nieco lepszej jakości glut ale daleko mu jest do dobrej pasty termoprzewodzacej czy stopu lutownicznego .

 

Instrukcje AVX - to rozszeżenie starszych instrukcji SSE wprowadzające nowe rozkazy i rejestry , może mieć wpływ na temperaturę CPU co w połączeniu z glutem powoduje że procek wręcz się gotuje gdy te instrukcje są dość mocno w użyciu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany to może zaktualizuję sytuację:

kupiłem pastę Arctic Cooling MX-4 i wentylator (tym razem 120mm :D ) Cooler Master Hyper 212 Evo i..... temperatury nadal utrzymują się w okolicach 82 stopni.......

:sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na górze powinien być tylko jeden wentylator wyciągający (ten bliżej tyłu obudowy).

Chłodzenie pierwszy raz słyszę, ale za 200 zł to wyrzuciłeś kasę w błoto.

 

P.S. Gdzie SSD w tym zestawie?

Mam podobne obawy... Paste na cpu jak nalozyles na krzyzyk? czy kropeczka, czy moze maziales caly IHS?

 

Temperatura zdecydowanie za wysoka. Na Fortis 3 6600K mojego znajomego który mu składałem w marcu ma podczas orki ostrej 56C...

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

@Kyle - może powinienem użyć innego programu do sprawdzenia temperatury? Co polecasz?

 

@SpiderMAN - Dałem kropkę pasty na środek i później rozsmarowałem dowodem osobistym na całej powierzchni procesora.... w sumie zastanawiałem się, że może tej pasty za dużo.

EDIT: a czemu zacytowałeś radiergummi? Myślisz, że powinienem usunąć wszystkie wentylatory z budy i zostawić jeden na górze i jeden z tyłu i np. dwa z przodu? Ponieważ po kilku pierwszych postach pomyślałem, że dokupię i mam 3 wentylatory wciągające (2 przód, 1 dół) i 4 wentylatory wydmuchujące (3 góra, 1 tył).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kondziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...