Skocz do zawartości
onx

Energooszczędny zestaw media center + codzienny użytek

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć wszystkim. Chciałbym złożyć komputer, który będzie służył jako „media center”, czyli do odtwarzania filmów HD w telewizorze i muzyki z zestawu stereo (kolumny + wzmacniacz + w planach DAC). Zestaw ma służyć także w codziennym użytku, tak by komfortowo można otworzyć Firefoxa z paroma kartami, w tle odtwarzacz muzyki i powiedzmy jakiś downloader. Do tego ewentualnie najprostsze/stare gry. Komputer ma chodzić na jakimś prostym w obsłudze Linuxie (prawdopodobnie Mint).

 

Wybrałem takie podzespoły i proszę o poradę czy wszystko do siebie pasuje i nadaje się do ww. celów.

 

- Obudowa IN-WIN 60W zewnetrzny zasilacz DIC0104

- Procesor AMD Athlon 5350 AM1, 2.05 GHz, 2MB cache L2, 25W, BOX (AD5350JAHMBOX)

- Pamięć Crucial Ballistix Tactical DDR3 4GB 1600MHz CL8 1.35V DIMM Low Profile (BLT4G3D1608ET3LX0CEU)

- Dysk SSD Transcend SSD370 128GB, SATA3, 550/170MB/s (TS128GSSD370S)

- Dysk twardy Hitachi Travelstar 7K1000 1000GB 2,5" 7200rpm SATA III 32MB - RV (Czujnik wibracji) - (0J22423)

 

Płytę główna zostawiam na koniec, bo mam na oku dwa modele:

 

- Płyta główna ASRock AM1H-ITX AM1 (DDR3/4xSATA3/HDMI/DVI-D/DP/mATX)

- Płyta główna Asus AM1I-A AM1 (VGA/HDMI/DVI-D/GLAN/SATA3/USB3/DDR3) Mini-ITX (90MB0IA0-M0EAY0)

 

Z tego co widzę ta pierwsza (i droższa) ma tylko 4 gniazda USB, to będzie chyba za mało... Nie wiem, która lepsza?

 

Niedługo zamierzam dokupić też jakiegoś DACa.

 

Czy taki zestaw uciągnie filmy 4K?

 

Będę wdzięczny za porady.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę niekiedy, ale żadnych releasow filmów 4K jeszcze nie widziałem.

 

Nie lepiej jakiś mały Ferguson (teraz nazwy nie pamiętam) z XBMC i wyjściem SPDIF, a filmy wcześniej pobierać sobie na laptopa/kompa, a potem tylko udostępnić folder przez SMB?

Wysłano z Nokia Lumia 920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej jakiś mały Ferguson (teraz nazwy nie pamiętam) z XBMC i wyjściem SPDIF, a filmy wcześniej pobierać sobie na laptopa/kompa, a potem tylko udostępnić folder przez SMB?

 

 

Nie, bo mój stary PCet już ledwo ciągnie i zżera dużo prądu, więc musiałbym kupić do tego nowego PCeta lub laptopa. Dlatego chcę mieć takie 2w1. Jestem zdecydowany na takie rozwiązanie, proszę tylko o ewentualną korektę zestawu no i doradzenie w sprawie płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wyjdziesz kupując celerona g1820 i płytę na h81 - nie dość, że tańszy to jeszcze sporo szybszy i nie wiele bardziej prądożerny (10/15W - spoczynek/obciążenie).

Jest test na labie

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wyjdziesz kupując celerona g1820 i płytę na h81 - nie dość, że tańszy to jeszcze sporo szybszy i nie wiele bardziej prądożerny (10/15W - spoczynek/obciążenie).

Jest test na labie

 

Może być ten Celeron na płycie MSI H81I i reszta bez zmian? Z tego co widzę płyta ma złącze VGA, co mi się przyda, bo inaczej musiałbym kupować konwerter HDMI>VGA do mojego monitora.

Edytowane przez onx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że ktoś napisze o tym Celeronie :D Nie słuchaj się, jego integra nie da rady pod 4k.

Polecam płyty ASRock, wystarczy zaktualizować bios i możesz spokojnie podkręcić 5350 do 2,3GHz na stockowym chłodzeniu. Od prawie roku tak śmigam i nie wysypał się jeszcze. 

W itx formacie są 2 płyty od ASRocka wersja H i B. Różnice to że pod H można zasilać ja zasilaczem od laptopa i wpiąć wifi bezpośrednio na płytę ( wifi nie jest załączone w zestawie).

Osobiście wybrałem o połowę tańszą wersje B i do tego Antec ISK 110. Cały zestaw z 2 dyskami (ssd 128GB samsung evo i 1TB WD 2,5") pobiera 35W, w maxymalnym stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam płyty ASRock, wystarczy zaktualizować bios i możesz spokojnie podkręcić 5350 do 2,3GHz na stockowym chłodzeniu. Od prawie roku tak śmigam i nie wysypał się jeszcze. 

W itx formacie są 2 płyty od ASRocka wersja H i B. Różnice to że pod H można zasilać ja zasilaczem od laptopa i wpiąć wifi bezpośrednio na płytę ( wifi nie jest załączone w zestawie).

Osobiście wybrałem o połowę tańszą wersje B i do tego Antec ISK 110. Cały zestaw z 2 dyskami (ssd 128GB samsung evo i 1TB WD 2,5") pobiera 35W, w maxymalnym stresie.

 

A jakiego systemu używasz?

 

Po przemyśleniu sprawy decyduję się raczej na Athlona 5350 + ASRock AM1B-ITX, reszta jak w pierwszym poście. Powinienem spodziewać się jakichś problemów ze sterownikami itd. na Linuxie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienem spodziewać się jakichś problemów ze sterownikami itd. na Linuxie?

Nie sprawdzisz, nie dowiesz się. Wszystko zależy od distro, wersji xorg, wersji sterownika etc. Dziś działa, jutro nie i v-versa. Dość długo już używam linuxa i jedno jest pewne - najmniej problemowy jest intel, bo jako jedyny ma otwarty sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy do tej obudowy przy takim zestawie na pewno zmieszczą się dwa dyski? Od sklepu (morele) dostaję odpowiedzi typu - kup to się okaże...

 

EDIT: Dostałem odpowiedź od sklepu, zmieści się tylko 1 dysk. Polecicie jakąś inną małą (i w podobnej cenie) obudowę z zasilaczem, w której zmieściłyby się 2?

Edytowane przez onx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...