Skocz do zawartości
boogle

Upgrade bardzo starego komputera wbardzo małym budżecie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam pare pytań i proszę Was o poradę. Pisze w ogołnym dziale, bo pytanie mają szeroki zakres.

 

Posiadam obecnie: Athlona 3000+ na płycie N68-S z 1g Ramu z zasilaczem Modecom MC-350ATX 2.0 PFC z oryginalnym Win XP. Z brak wsparcia dla systemu chcialabym uzywac Windowsa 10 dla testerow.

 

Zainstalowalam obecnie na sprzecie Wndows 10 dla Insiderow, choc wczesniej nie bylam uczstniczka programu.

 

Pytanie okienkowe:

 

1. Po czystej instalacji WIndows 10 już po premierze system wskazywal ze posiadam juz nieaktywny klucz (pisalo ze stracil waznosc). Sciagaly sie wszystkie aktualizacje itp. Teraz przystapilam do programu testow, ale wyskakuje z kolei informacja ze system jest nieaktywny, ze moge zmienic klucz wpisujac nowy i tyle. Czytalam gdzie na forach, ze mozna przystapc do programu testwrow tez po premierze systemu i bedzie to dzialac. Jak w koncu jest naprawde?

 

Pytanie sprzetowe.

Windows 10 na obecnym sprzecie jest malo używalny.

 

Mam juz zarezerwowane pamieci ddr 2 od jednego sprzedawcy. Oferuje mi w tej samej cenie:

Crucial CT25664AA800.K16F
Hynix HYMP125U64CP8-S6 AB-C 2GB 2Rx8 PC2-6400U-666-12
Samsung M378T5663EH3-CF7 2GB 2Rx8 PC2-6400U-666-12-E3

 

Brac te Cruxiale? Beda pasowac? 80 zlotych to rozsadna cena?

 

2. Wymienic musze tez chyba procesor. Za okolo 60 zlotych moge kupic AThlona II 250

Za 120 sprzedawca inny proponuje mi AM Phenom X4 9500 AM2+ 2200Mhz. Tego procesora ne ma na liscie wspieranyc przez plyte, ale sprzedawca zapewnia ze dzialac bedzie.

Czy moze lepiej rozladac sie za jakims x3?

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68-S/?cat=CPU

 

3. Karta graficzna. Za okolo 60 zlotych zaproponowano mi HD5450 1G DDR3 PCI-E HDMI/DVI-I/VGA od Sapphire.

Czy taka karte uciagnie moj zasilacz (zmierzylam dzieki pomocy obcych ludzi miernikiem napiecia 12 i 5 V i mimo lat ladnie trzyma). Moge ewentualnie przelozyc z innego starego komputera zasilacz CHieftec GPS-350EB-101 ale chyba trzyma gorzej napiecia.

Czy ta karta jest godna uwagi czy nie bardzo? Jaka karte jak najlepsza przy takim sprzecie dolozyc moge do zestawu i jaki jest orientacyny koszt? Budzet na karte max 200 zlotych.

Czy takie karty pozwola ogladac flmy hd na telewizorze? Czy da sie w cos pograc typu Fifa 15?

 

Pytanie filozoficzne:

 

Koszt upgradu to jakies 300 zl max. Czy tki zestaw uciagnie windows 10? Czy tez w ogle bez sensu inwestowac w tak stary sprzet?

 

Bardzo bym prosila o szybkie porady, bo musze dzis wieczorem zdecydowac siena pamieci i ewentualnie procesor.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD 5450 do grania całkowicie odpada, że filmy HD wyświetli bez problemu.

 

Do grania w budżecie do 200 zł należy szukać HD 5770 albo HD 6770 albo jeszcze lepiej HD 6850 albo HD 7770. Z GTX to 650-tka.

 

Należy unikać HD 5830 -  w 90% to karty pokoparkowe, większość wprawdzie już dawno padła, ale czasami ktoś jeszcze wygrzeje i sprzedaje.

 

Co do tego Phenoma na oko (na podstawie specyfikacji procesora) co do zasady wydaje się, że ta płyta powinna go widzieć. Ale niestety czy tak będzie faktycznie to musiałby się wypowiedzieć ktoś z doświadczeniem na AMD.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 120 sprzedawca inny proponuje mi AM Phenom X4 9500 AM2+ 2200Mhz. Tego procesora ne ma na liscie wspieranyc przez plyte, ale sprzedawca zapewnia ze dzialac bedzie.

Czy moze lepiej rozladac sie za jakims x3?

 

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68-S/?cat=CPU

 

Ten procesor jest na liście wspieranych, nie jest on jednak wart uwagi. Już ten AII x2 250 będzie wydajniejszy i chłodniejszy.

Warto rozejrzeć się za jakimś Athlonem II x3, powinien być do kupienia w okolicach 120 zł, dawno nie rozglądałem się.

 

80 zł za 2GB ddr2? Rozbój.

 

Najrozsądniej byłoby kupić jakieś modo na h61 i celerona G1610/G530. Wtedy za 95zł można już kupić 4GB ddr3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta nie robila zadnych problemow. Musialam tylko sie nameczyc zeby stara karta wifi na pci ruszyla, ale dziala z jakimis sterownikami z zupelnie innej firmy :) Ale tez j na tym kompterze nic nie robie, wiec ciezko mi dac glowe ze wszystko bedzie dzialac jak nalezy :(

 

Juz sama nie wiem co robic :(

Chcialam na razie za 200-300 zlotych doprowadzic sprzet do wzglednej uzywalnosci i potem zbierac na nowy komputer.

 

To zapytam inaczej:

gdybym zostawila zasilacz(pytanie czy a sie pod niego podlaczyc wspolczesny komputer bo nie wiem) i kupila na przyklad plyte nowa jakas slaba, nowe ramy i procesor pentium jakis. Moglabym podlaczyc stary twardy dysk na zwykle sata? napedu juz na ata pewnie nie bardzo co?

 

Przerasta mnie to wszystko :((

Edytowane przez boogle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dziekuje za pomoc.Doceniam.

 

Tak chyba zrobie. I potem zaczne zbierac na nowy komputer, a tego najwyzej za grosze sie sprzeda.

 

Mozecie w tym ukladzie mi poradzic co zrobic z systemem? Nie chce juz dalej leciec na niewspieranym windows XP. Cos mi sie wydaje ze jak przystapilam do Insidera po premierze to mi zadnego klucza juz nie aktywuje i moj plan nie wypali. :(

 

W nowym komputerze kupie juz oryginalny system, ale chcialabym przeczekacc legalnie teraz jakos. Piracic tak frontalnie nie bede. Cale zycie placilam za systemy w roznych komputerach i chce miec czyste sumienie :)

Edytowane przez boogle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz piracić frontalnie, a ewentualnie tylko troszeczkę, zapoznaj się z tym artykułem

 

www.trochetechniki.pl/Jak-uzywac-Windows-7-przez-rok-za-darmo,t,1054.html

 

i zastosuj się do niego.

 

Alternatywnie możesz być może skorzystać z jakiegoś programu typu MSDNAA albo Dreamspark.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dreamsparku u nas niestey jestem na nie "tym" wydziale i nie chcieli mi zalozyc konta. Straszni formalisci :)

 

Chcialam w ten opisany sposob zrobic, ale nie mozna obecnie sciagnac takich wersji windowsa 7 i 8 juz z oficjalnej strony MIcrosoftu. W wersjach Enterprise sa juz tylko 10tki :( CHyba ze cos zle patrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie ciężko (też zależne od procka ale jak wspomniany athlon to rózowo nie będzie) 

też nalezy przemysleć czy warto pakowac się w taki staroć, zero wsparcia sterów, owszem w niektórych benchmarkach jest dobrze, ale realnie juz lepiej zaoszczędzić i atakować radka 7750\7770  (do dorwania w cenie 180\230 tylko trzeba cierpliwie szukać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i lepiej, pytanie tylko ile trzeba pozbierac zeby bylo sensownie :(

 

Bo tutaj licze ze za pamieci, procesor i karte wydam razem okolo 300 zlotych (80+80+140) i ludze sie ze to starczy zeby w miare normalnie funkcjonowac.

 

Kupujac zupelnie nowy komputer to przeciez za te pieniadze to ja budowe z zasilaczem dostane :((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

 

Kupilismy te 2 x 2gb ramu Cruciala. Najpierw nie chciały ruszyc w ogole, potem wlozylam pojedyncza, potem dolozylam druga i znow system ne startowal, potem przelozylam i wsadziłam pojedyncza, potem dolozylam druga i na razie chodza. Pytanie tylko: cpu0z pokazuj emi seksji ramu 4gb w dualu 258 MHz cl 4. Tak ma być? W biosie nic nie zmieniałam i ustawienia dla ram sa na auto wszystkie.

CO ciekawe, w win 10 (32 bity) po zianie z 1 gb na te 3,25 nie widzeznacznej zadnej roznicy w działaniu systemu, może minimalnie w przeglądarce i gdy chodze po katalogach jest trochę lepiej. Filmow divx nie da się dalej ogladac.

 

Pytanko, gdyby dorwac wlasnie korzystnie karte 7770, to jaki maksymalnie dobry procesor mogę dolozyc do tego zasilalcza obecnego? Może być taki z tdp 95 (myslalam o x3) czy lepiej wlasnie szukac cops typu  athlona II 250 X2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może trzeba sprawdzic ustawienia w BIOSie i ustawić ręcznie (np. napięcie kości)

teoretycznie zasilacz powinien wytrzymać, teoretycznie, bo jak ma kilka ładnych lat to wiadomo, trochę loteria

 a kartę na stronach aukcyjnych, wystarczy zobaczyć po ile chodzą, przy twoim budżecie 7750 poniżej 200 jest spokojnie osiągalny, trzeba polować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawilam recznie 800 w biosie i teraz cpuz pokazuje 361 z hakiem mHz. Rozumiem ze teraz ok, bo to się mnozy w dualu razy dwa i wychodzi mniej więcej 800?

 

Z karta to chyba zle cos mysle bo czytam ze do 7770 potrzebny jest wtyk 6 pin , a mój zasilacz nic takiego nie ma :(

 

JA już sama nie wiem, jakiej karty szukac :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...