Skocz do zawartości
seraphine

Stary CRT - reaktywacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne Grono!!

 

Na początku zaznaczę... od 2 dni męczę wujka gugla i nic... więc do tematu:

 

Przyszło mi wytargać z piwnicy starego CRT-a: LG 915T PLus. Podpiąłem tego potwora pod potr DSUB w laptopie i nic... bieda. Windows nie wykrywa urządzenia... wcale. Jakby gniazdo było martwe. Przełączanie za pomocą klawiszy funkcyjnych nie działa... jakby system ignorował polecenie. Nie ma się co dziwić, skoro system nie widzi monitora.

W trybie awaryjnym monitor wstaje pod windowsem. Jest "rozpoznawany" jako domyślny i da się go puścić 1600x1200@60Hz (max możliwość 1600x1200@85Hz).

...i tu powstaje zagwozdka... czy to OS blokuje stare urządzenie (nie-HDCP)? Czy to może kwestia sterownika samej karty graficznej? Ma ktoś jakieś sugestie jak odpalić tego starego potwora? Poza bardzo niewielkimi odkształceniami na geomterii w niektórych rozdzielczociach, to jego kolory są o wiele przyjemniejsze niż mojego lapka. O braku input laga nie wspomnę... :/

 

Info:

OS: Vista Home

VGA: nvidia 9650m GT @ drv ver: 307.83

lapek: Asus N50Vn

 

Wieczorem podepnę projektor pod dsuba zamiast hdmi i sprawdzę czy też go nie wykrywa... na samym początku tak podłączałem i nie stawiał oporu.

 

Edytowane przez seraphine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po za tym nie ma czegoś takiego jak CTR tylko CRT. Popraw to bo strasznie razi. Odinstaluj sterownik całkowicie w trybie awaryjnym. Zainstaluj inną wersję. Najlepiej jakąś starszą znacznie.  Monitor nie wstaje bo prawdopodobnie windows na sterowniku od karty graficznej ustawia za wysoką rozdzielczość. Ew jak to nic nie da to spróbuj podłaczyć inny monitor i ustawić jak najniższa rozdzielczość i podpiąć stary CRT. I szczerze zbieraj na nowy monitor. Za 400 - 500 zł masz całkiem niezły LCD z dość przyzwoitym Input Lagiem.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym crt-ctr to pojechałem po całości... tak mi się jakoś błędnie zakodowało... faktycznie pozostają sterowniki. Podpiąłem lapka do projektora przez DSUBa i tego projektora też nie wykryło. Projektor ogarnia nienatywnie chyba nawet 1920x1200. Z tymi starszymi sterownikami to już też myślałem. Mam nawet takie skitrane na dysku. Co do HDCP, to wiem, że miało się tyczyć standardów cyfrowych, ale... kiedyś mieliśmy Macrovision na s-video, więc pewnie i w DSUB coś dałoby się zaszyć.

Co do zakupu samego monitora, to jak najbardziej będzie... tylko muszę poczekać ze względów logistycznych do października (niedługo urlop, później mały remont), żeby mieć te 30 dni na solidne wygrzewanie matrycy. Do tego ta 19-ka ma realnie około 18 cali i takie 23-24 cale w panoramie LCD raczej ją zjedzą na śniadanie. Przyznam jednak, że od kiedy CRT wylądował w piwnicy, to jakoś ciężko mi się puka w CS-a. Wygrzebałem już sobie 1-2 budżetowe modele z recenzji na prad.de, ale te 144Hz też kuszą... gdyby nie to, że składam teraz kompa jako całość i trochę mnie to pewnie będzie kosztowało, to kto wie... Stąd pomysł z CRT - żeby jakoś przetrwać trochę dłużej i kupić coś konkretniejszego (kusi LG 24GM77).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaką rozdzielczość jest w stanie obsłużyć po D-SUB twój laptop .

 

Może to też być kwestia rozdzielczości / odświeżania na której pracuje laptop , ustaw 1280x720 i zobacz czy projektor zareaguje .

 

Miałem ostatnio jazdy z TV Funai podpiętym do lapka - jak była ustawiona natywna rozdziałka 1 366 x 768 to TV nie reagował , reagował tylko na 720p / 1080p .

 

Z projektorem może być podobnie .

 

CRT ma plusy np. odwzorowanie kolorów, ale też minusy - waga , rozmiary itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na pewno ma lepsze odwzorowanie kolorów niż w tańszych LCD, ale nie popadajmy w przesadę. Ostatnio pracowałem na kineskokopowym monitorze  i jakość obrazu to jednak dla mnie za słaba na dzień dzisiejszy. Ale wiadomo że każdy ma inne wymagania. Z laptopami jest problem bo ma często zintegrowane układy graficzne, które obsługuje różne rozdzielczości. Aczkolwiek po kablu D-Sub maksymalna rozdzielczość to zdaje sie 2048×1536, ale monitory CRT to raczej max 1600x900

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ale monitory CRT to raczej max 1600x900

 

Jeśli przyjmiemy, że 19" 4:3 CRT ma szerokość widzialną 36cm i szerokość plamki 0,25mm, to max rozdzielczość fizyczna maski na szerokość (kratowa, Trinitron) daje 1440pix . Tak że sensowy max to jakieś 1440x1080 (powyżej tego, np. przy 2048x1536 i tak na szerokość przyrostu jakości nie zobaczymy i efekt będzie jakby na LCD 1920x1080 wyświetlić przeskalowane w dół 2560x1440). Jak szerokość widzialna jest inna, jak i szerokość plamki, to sensowna rozdzielczość będzie niższa-wyższa.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...