Skocz do zawartości
TearfulRhino

Gigabyte GTX 970 Mini - Spadki FPS, wywalanie sterownika, niski wynik w 3DMark

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Gigabyte GTX 970 OC w wersji Mini-ITX (obudowę mam jednak normalną, po prostu za dobrymi opiniami skusiłem się na GTX 970, ale średnio było z kasą, więc każda złotówka się liczyła, a ta była akurat najtańsza). Mam jednak trochę problemów z kartą, w sumie nic takiego, co by sprawiało, że nie mogę korzystać z komputera, ale jednak są to rzeczy, które nie dają mi spokoju.

 

Mój cały zestaw jest dość budżetowy jeśli chodzi o konkretne marki i rozwiązania (nie nastawiam się na OC, więc zazwyczaj biorę najprostsze modele).

 

Procesor: i5-4440 z oryginalnym chłodzeniem

Płyta główna: MSI B85M-P33

RAM: Kingston Hyper-X 8GB (2x4GB DDR3 1600)

Karta graficzna: Gigabyte GTX 970 OC Mini-ITX

 

Pierwsza sprawa: spadki FPS. Mam spadki nawet w starszych grach, w zależności od tego, w jakie miejsce spojrzę. Mówię tu także o grach pokroju Fallout: New Vegas, nawet przy obniżeniu ustawień graficznych. Wejdę np. do jakiegoś budynku, stanę w kącie i mam 60 FPS. Obrócę się jednak 1cm w lewo lub w prawo i zazwyczaj znajdzie się miejsce, gdzie błyskawicznie FPS spada do 40-45. Uruchomiłem MSI Afterburner na drugim monitorze i zauważyłem, że w takich momentach spada mi użycie GPU do 80-88%, a rośnie użycie CPU. Identyczna sytuacja w nowszej grze - Dragon Age: Inkwizycja. Biegając "po terenie" czy w intrze nie ma problemu i utrzymuje FPS w okolicach 55-60 FPS, ale jak już doszedłem do Wioski Redcliffe, gdzie było troszkę więcej ludzi, to FPS mi zaczął spadać nawet do 38. Identyczną sytuację miałem za dawnych czasów, gdy do Phenoma II X2 550 BE dokupiłem grafę GTX 660 - w Far Cry 3 był ten sam efekt i okazało się, że był to bottleneck przez procesor. Wymiana na obecnego i5-4440 wyeliminowała ten problem. Czyżby ten procesor był już za słaby na GTX 970?

 

Druga sprawa: wywalanie z gier i wysypujący się sterownik ekranu. Znalazłem już porady na naszym forum, żeby ewentualnie obniżyć taktowanie lub wyłączyć Chrome, więc spróbuję je zastosować. Mówiąc szczerzę ufam, że to przeglądarka Chrome, bo faktycznie błąd o sterowniku ekranu wyświetlał mi się wtedy, gdy miałem w tle odpaloną przeglądarkę. No ale ogólnie tak - zdarzyło mi się już kilka razy podczas gry w Dragon Age, że wysypał mi sterownik ekranu, więc wspominam, że taki problem się pojawia. Nie zawsze jednak jest komunikat o sterowniku - np. ostatnio Wiedźmin 3 wywalił mi na Pulpit tak po prostu, bez żadnego komunikatu (może ktoś umie rozczytać info z crashloga Wiedźmina? jeśli tak, to tu jego treść: http://pastebin.com/PeZcHKbH). To samo z Dragon Age: Inkwizycja - wczoraj wieczorem na multiplayerze samo z siebie wywaliło mnie do Pulpitu bez jakiegokolwiek błędu.

 

Trzecia sprawa: niski wynik (chyba niski?) w 3DMarku na Fire Strike'u 1.1. Uzyskałem "tylko" 8480 punktów. Oto link: http://www.3dmark.com/3dm/8270357. Wydaje mi się, że to mało - inni na tej samej konfiguracji mają powyżej 9500, a znajomy na i7-3770k i GTX 780 / 16GB RAMu wyciągnął ponad 9700 punktów bez jakiegokolwiek OC. Rozumiem, że i7 to lepsze procesory, ale z drugiej strony zawsze mówiło się, że nie ma sensu do nich dopłacać na potrzeby gier. A GTX 970 miał być z kolei mocniejszą kartą niż GTX 780, więc spodziewałem się, że będę mieć zbliżony do niego wynik, ale 1200 punktów różnicy to jednak spora liczba. Wiem, że to niby tylko benchmarki, ale wydają się idealnie odzwierciedlać różnicę między naszymi komputerami - on takich problemów i spadków FPS w ogóle nie posiada.

 

Co jeszcze? Hmmm... ogólnie ciężko znaleźć grę, która chodziłaby w 60 klatkach na sekundę bez zadyszki. Zazwyczaj odczuwam spadki i jestem niezbyt zadowolony z zakupu, ale może zbyt wiele się spodziewałem (wcześniej miałem GTX 660 i FPS był mniejsze ale równy, nie skakał aż tak bardzo). Gram w 1080p, mam Windowsa 10. Aktualny sterownik NVIDII u mnie zainstalowany: 353.62, ale identyczna sytuacja była na poprzednich wersjach. Zastanawiam się, czy może to wina Windowsa 10? No chyba, że takie działanie to normalka na takim sprzęcie jak mój i właśnie w ten sposób przejawia się oszczędzanie po 50-100 zł na każdej części... 

Edytowane przez Finnen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O możliwości, iż "4460 jest za słaby do 970-tki" można zapomnieć.

 

W Fire Strike'u sam wynik Graphic Score masz taki jakiego należałoby oczekiwać, puściłem to u siebie na stockowych ustawieniach i daje to około 11500 pkt, a wersja ITX ma niższe zegary.

 

"znajomy ma 3770k" i "bez jakiegokolwiek OC"? Serio? Bo OC procesora na niemały wpływ w tym benchmarku na wyniki Physics i Combined. A pamięć pewnie też.

 

Wywałki W3 do pulpitu u mnie były spowodowane przekręceniem procesora, cofnąłem go o stówkę i przeszły jak ręką odjął. Ale u Ciebie z natury rzeczy to niemożliwe.

 

Pozostaje Ci zatem zapuścić jakieś mierniki obciążenia (menadżer zadań windows plus GPU-Z czy tam cokolwiek innego) i podejrzeć jak wygląda obciążenie i taktowanie karty w momentach tych spadków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...