Skocz do zawartości
yodacki

Nowy monitor-jaka matryca i oświeżanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za kilka dni mam zamiar kupić nowy monitor z 24 calową matrycą.

Jednak mam dylemat.

Z jaką matrycą - IPS, TN, VA, a może AMVA ?

Z jaką częstotliwością odświeżania  - 60 hz czy powyżej ?

 

Monitor będzie używany głównie do grafiki (Gimp i temu podobne), do gier oraz do filmów.

 

Przekopałem tony materiałów na sieci. Recenzje, testy, opinie i jestem jeszcze głupszy.

 

Według tych materiałów, dowiedziałem się że przy TN nie ma smużenia, natomiast kolory i kąt widzenia są słabe - jest idealny do gier i filmów.

Natomiast IPS ma doskonałe kolory i świetny kąt widzenia, jednak występuje wyraźne smużenie - jest polecany dla grafików.

 

Bardzo proszę o Wasze opinie, najlepiej poparte własnymi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez yodacki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego. 21:9 do grania, czy filmów w tym formacie jest fajny, ale do ale do www, pracy, czy filmów nagrywanych w 16:9 to lepiej wziąć coś w 1920x1080 - rozdziałka w pionie ta sama, więc tyle samo też się zmieści na ekranie, ale będzie mniejsze z racji na rozmiar ekranu.

 

Tak więc zastanów się, co Ci lepiej pasuje i wybierz pomiędzy tym LG, a np. Dellem p2414h.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o monitory 21:9 to są zarąbiste i do grania i do oglądania filmów (większość nowszych filmów jest nagrywana w formacie 21:9), a nawet i do pracy. Tylko jest jedno ale jak dla mnie bo troszeczkę się bawiłem tymi monitorami jak dla mnie musi być to minimum 29" lub więcej  wszystko poniżej jest już za dla mnie za niskie. 34" to już jest bajka i to jest optymalna wielkość do monitora 21:9 w moim odczuciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, za kilka dni mam zamiar kupić nowy monitor z 24 calową matrycą.

Jednak mam dylemat.

Z jaką matrycą - IPS, TN, VA, a może AMVA ?

Monitor będzie używany głównie do grafiki (Gimp i temu podobne),

 

Zapomnij w takim wypadku o TN. Kiepska charakterystyka kątowa, dyskwalifikuje ten monitor, nawet do prostej pracy z grafiką.

Według tych materiałów, dowiedziałem się że przy TN nie ma smużenia, natomiast kolory i kąt widzenia są słabe - jest idealny do gier i filmów.

Natomiast IPS ma doskonałe kolory i świetny kąt widzenia, jednak występuje wyraźne smużenie - jest polecany dla grafików.

 

 

Prawda jest taka, że na dzisiejszych niespapranych (z prawidłowo dostrojonym overdrive) monitorach LCD nie ma już czegoś takiego jak smużenie. No tak dokładnie, to zostało one tak zminimalizowane, że jedynie objawia się rozmyciem ruchomego obrazu. Jednak nawet IPS są na tyle szybkie, że to rozmycie jest na bardzo niewielkim poziomie, więc jak najbardziej na szybkim IPS pograsz w szybkie gry pierwszej perspektywy nawet.

 

Trzeba jednak pamiętać, że ten monitor (21:9 , 25") ma mniejszą powierzchnię ekranu od monitora 23,8" ale o proporcjach 16:9 :

http://www.displaywars.com/25-inch-21x9-vs-23,8-inch-16x9

Tak, że nie patrzyłbym tylko na to, że ma dużą przekątną, tylko też radzę patrzyć na powierzchnię.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja propozycja w tym zakresie cenowym jest faktycznie dobra, bo jak bym miał do wyboru 25" 21:9 2560x1080 albo 23,8" 16:9 ale tylko 1920x1080, to sam wybrałbym model o wyższej rozdzielczości. Monitor 16:9 2560x1440 23,8" byłby moim zdaniem jeszcze lepszy, jednak takie coś kosztuje już ponad 1100 PLN.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem iiyamę x2483hsu na matrycy AMVA+ do ogólnego zastosowania i jestem zadowolony:

świetne odwzorowanie kolorów, duże kąty widzenia, brak smużenia, brak srebrzenia, czarna czerń.

Akurat mieści się w Twoim pułapie cenowym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...