Skocz do zawartości
Caleb

GeForce GTX 950 - Temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

GeForce GTX 950 jest długo wyczekiwanym ruchem NVIDII, który w założeniach powinien nieco ożywić segment tańszych kart graficznych, gdzie powstała gigantyczna dziura między GeForce GTX 750 Ti oraz GeForce GTX 960. Zdecydowanie bogatszą ofertę posiada tutaj konkurencyjne AMD, chociaż większość obecnie sprzedawanych układów pamięta jeszcze czasy generacji Southern Islands m.in.: Radeon R7 370 (HD 7850) będący głównym rywalem GeForce GTX 950. Czy nowa propozycja NVIDII spełni pokładane weń oczekiwania sprawdzimy dzisiaj, wykorzystując zmodyfikowaną metodologię pomiarową i słabszą platformę testową, skrojoną specjalnie pod karty graficzne średniego segmentu. Pozostaje również mieć nadzieję, że producent sensownie wycenił obciętego Maxwella GM206, aczkolwiek niekorzystny kurs amerykańskiej waluty może skomplikować sprawy...

geforce_gtx_950_tech_spec_2.png

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może zacznę :)

Asus Strix, z dwóch powodów:

- w momencie zakupu 50zł tańszy od MSI Gaming (nowa karta ze sklepu, 695zł),

- zamknięta obudowa pod biurkiem, z filtrami (różnica między MSI Gaming nie do uchwycenia, za to na biurku blisko głowy Strix słyszalny, Gaming nie).

 

Długość całkowita, czyli od śledzia do najbardziej wystającej częsci plastikowej osłony, to jakieś ~215mm.

 

 

Bez żadnych modyfikacji karta rozpędza się do 1430MHz, przy 1.21V na rdzeniu, pamięć 1650MHz - zrzut ekranu nr 1, na drugim ASIC - 81%.

Karta działa w małej obudowie, więc priorytet to oszczędność energii, a nie max oc. Pierwsza próba na ślepo i udana ;)

(na pewno będę się jeszcze bawił - uzyskam albo nieco wyższy zegar, albo nieco niższe napięcie).

 

1425MHz @ 1.1V / 1900MHz (taktowanie rdzenia bez zmian, napięcie -0.1V, pamięć +250MHz) - zrzut ekranu nr 3. Temperatury w zasadzie takie same,

obroty wentylatorów też, wydajność nieco w górę, a to, na czym mi najbardziej zależało, czyli pobór mocy jakieś 17-18W w dół.

 

uYP5yb7h.jpg

 

R12YEXjh.jpg

 

fTklc8Jh.jpg

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up - w tej karcie BIOS da się zmieniać analogicznie jak w 750Ti. Korzystam z Maxwell BIOS Tweaker 1.36 - działa wszystko, włącznie ze zmianą obrotów wentylatora.

 

---

 

Kolejny GTX 950 wpadł w moje łapki, też Asus, ale tym razem krótki - ITX/mini. Za sklepową cenę bym nie kupił, dałem 80zł mniej za kilkunastodniową kartę (nietrafiony prezent świąteczny, raz włożona do kompa i płacz dzieciaka, że jakaś gra nie działa na najwyższych, a u kolegów chodzi).

 

Tym razem ASIC 69%, karta rozpędza się do ~1250MHz @ 1.21V i dobija do power-targetu. No i kilka uwag:

* nr 1 - kompletnie nie rozumiem osoby odpowiedzialnej za ustawienie obrotów wentylatora - ciut ponad 1300rpm w spoczynku, w pokoju mam ~20*, grafa 24* - po co? ;)

* nr 2 - jak się położy na stole koło siebie Asusy Mini: jeden GTX950, drugi GTX960 to widać jaką biedą jest ten pierwszy: brak backplate, brak rurek cieplnych, prostszy radiator, ogólnie wygląda na duuużo tańszego brata,
* nr 3 - wentylator to jednak bardzo dobra konstrukcja, spodziewałem się znacznie głośniejszej karty, naprawdę jestem miło zaskoczony, temperatury też w porządku (poniżej 70*).

 

Kartę zostawiam u siebie (myślałem nad 960/4GB, ale to co najmniej +200zł w moim przypadku), idzie do cichego i mało żrącego ITX'a, pierwsze wyniki są obiecujące: 28W spoczynek, 128-130W Unigine Valley, do 135W w Wieśku 3 - a jeszcze się nie zabrałem za obniżanie napięcia rdzenia... (obroty wentylatora też pójdą w dół).

 

[pozostały sprzęt 'nieco' ;) pomaga w uzyskaniu tak niskich wyników - Core i3 haswell < 0.9V, elektrownia w formacie ATX i oszałamiającej mocy 250W - 17A na linii +12V, ale za to łapiąca się na normę 80+ gold]

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed świętami też dołączyłem do grona Posiadaczy MSI GTX 950 2GB  wybrałem MSI Gaming, choć kiedyś zarzekałem się że nic nie kupię już od MSI po przygodzie z kartą MSI GTX 560 Ti,ale winien była bardziej sklep na K jak się później okazało.Przed kupnem z autoryzowanym przedstawicielem MSI mocno i długo negocjowałem cenę karty,po przedstawieniu tematu i histori jaką miałem z ich kartą w przeszłości spuścili mi cenę do 620zł :) mam obudowę z oknem. NZXT Lexia więc się będzie ładnie prezentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym podkręcać małego GTXa?

 

Ok, już mam tym samym co moje dotychczasowe karty AMD ;) MSI Afterburner

 

Dobra Gainward w obudowie otwartej pod biurkiem ok 1,5m od uszu.

75° wentylator na 64%. delikatny szum, nie przeszkadza przy grze.

ustawienie ręczne wentylator na 100%, szum wyraźnie słyszalny. Nie drażni, w słuchawkach nie przeszkadza. W nocy mógł by troszkę przeszkadzać w pokoju, al enie jest to znany mi z karty ati sapphire wycie.

Ogólnie kartę określił bym jako cichą.

 

Teraz badam OC, jeszcze nie doszedłem do limitu, podkręcam i męczę furmarkiem jednocześnie. 76° nadal leci na 64% +100 mhz na core.

 

O i uruchomił się program Gainwarda ExperTool II. Na oryginalnym sterowniku z płyty nie mógł ;)

Na programie Gainwarda jest możliwe OC napięcia do minimalny ofset +0,15 [V] i maxymalne przepięcie napięcia +0,1[V]/

 

Nie wiem ile można dać, więc na razie nic nie podbijam.

 

To max dla rdzenia, artefaktów nie widziałem też wyżej, ale sterownik wywalało.

EeBBbnQ.png

 

+240 mhz myślę, że jest całkiem dobrze.

 

3dm Sky Driver zawiesza się na pod koniec na wejściu do jaskini, pewnie mu trzeba dać prądu potem się pobawię ;)

 

Ktoś ogarnia ile można podbić napięcia na tej karcie?

 

Na razie na napięciu stock stabilnie osiąga +220mhz, pamięci na razi +210 bez problemu, będę jeszcze podbijał

 

--------------

Stanęło na 230+ core i 230+ ram +0,012 [V]

Jeszcze kręcąc ram lub wbijając większe napięcia dało by się pewnie podciągnąć z 10-20 mhz ale już nie widzę sensu się męczyć.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...