Skocz do zawartości
Neris

Jakie są skutki złego nałożenia pasty termoprzewodzącej(za dużo nałożone)

Rekomendowane odpowiedzi

Wolałem sam nie nakładać pasty termoprzewodzącej bo się na tym nie znam, więc poprosiłem brata aby to zrobił bo on pracował w DELLu na produkcji przez jakiś czas więc myślałem że to i owo zna. Zapomniałem że komponenty to oni dostają do składania a pasty nie widzą na oczy. 

 

Dałem mu to do zrobienia a on zużył całe 4g pasty Arctic MX2. 

 

Jakie mogą być skutki tak fatalnego nałożenia pasty? Rozumiem, że czeka mnie ponowny zakup i ponowne nakładanie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4g? To tak na kilka procesorów by starczyło. Pasta pewnie rozpłynęła się wszędzie w okolicy socketu. Lepiej zdejmij i oczyść wszystko i nałóż pastę od nowa. Przy zbyt dużej ilości pasty procek może się przegrzewać, a na pewno będzie miał dużo wyższe temperatury niż normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę, sprawdzę. Oczywiście mowa jest o karcie graficznej. Myślałem że skoro tyle lat składał komputery i czasami naprawiał to coś tam słyszał o paście termoprzewodzącej i wie jak to zrobić a tutaj wyszło szydło z worka. Gdybym wiedział to bym spróbował sam to ogarnąć na podstawie jakiegoś filmiku na youtube :D.

 

No nic. Zobaczę jak to będzie. Sprawdzę temperatury i ogólnie czy wszystko jest w porządku z wyświetlaniem gier. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normanie to tak "ziarnko grochu" styka, ale nie widzieliśmy co on zrobił, może reszta poszła w "ścierę". Haha.

 

Procek i chłodzenie znasz, to tempy będziesz widział, czy masz normalne, czy poza zakresem porównując z innymi.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że skoro tyle lat składał komputery i czasami naprawiał

Może zwyczajnie przywłaszczył resztę? ;)

Pewnie to twój brat składał mojego della. Kupiłem go jako używanego 4-ro latka i zdjąłem folie zabezpieczającą pastę na radiatorze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, sprawdziłem tubkę i pier**** nią o podłogę bo była pusta. Myślałem, że żartował ale nic z tego. 

 

Sprawdziłem teraz temperaturę i w tym moim Radeonie HD5850 przy wysokich ustawieniach shaderów w Heroes of the Storm i wiatraku na 40% miałem momentami 90 stopni. No to od razu podwyższyłem do 50% i dochodziła do 80 stopni. Karta jest podkręcona do 800/1100. Sprawdzę jeszcze jak to się ma w Wiedźminach bo tam też straszne temperatury miałem i w Diablo 3. 

 

Czyli jednak kupować nową pastę, co nie? 

Edytowane przez Neris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo kupować nową, albo zeskrobać całość z GPU i okolic, GPU i okolice oczyścić i rozsmarować rozsądną ilość tego co zebrałeś. Jeśli zdecydujesz się na "recykling"- uważaj, byś wraz z pastą z okolic GPU nie zgarnął ewentualnych kłaczków kurzu.

Swoją drogą- ciekawe jak to wygląda- cała tubka na jeden chip- pstryknij fotkę jak bardzo usmarowane biedactwo :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury powinny się poprawić od razu czy dopiero po jakimś czasie? Czy od razu powinienem zobaczyć skutki tego nieudanego nakładania pasty? 

MX-2 nie potrzebuje wygrzewania, osiąga 98% docelowych parametrów już po kilku godzinach. Temperatury od raz powinny być lepsze.

Mnie kiedyś kumpel pytał dlaczego procek mu się tak grzeje w laptopie po zmianie pasty. Więc zapytałem ile tej pasty nawaliłeś, a on na to: nie żałowałem.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że o GPU rozmawiamy, hah. To na pewno przesadził.

 

Teraz pytanie w końcu zasadnicze.

 

Napiszesz nam pełną specyfikację kompa?

Jaki procek, jakie chłodzenie na nim?

Jaka buda, jak "wietrzona"?

Jaka karta graficzna 5850?

 

U mnie w Dellu GTX 970 osiągał 84st w Wieśku 3 z powodu słabej wentylacji budy. Otwarłem bok, nawiew za pomocą mniej więcej http://allegro.pl/hit-wentylator-wiatrak-biurkowy-23cm-lato-2015-i5628039635.html- cud stał się, nie chce zazwyczaj przekraczać 65st.

 

Tak więc?

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sapphire Radeon HD5850 1024MB DDR5 podkręcona do 800/1100

 

Intel Core i5-750 /2.66GHz podkręcony do 3,8GHz 

 

Scythe Mugen II Rev.B chłodzenie na procku 

 

SilentiumPC Gladius 600 Window Pure Black

 

Mimo wszystko temperatury powinny być niższe od razu po nałożeniu pasty, ponieważ tamta nie była zmieniana od początku czyli od stycznia 2010 roku, więc muszę jeszcze raz zeskrobać i nałożyć tę pastę.

 

Na początku 2010 jak kupiłem Wiedźmina 1 to nie miałem takich temperatur jak mam teraz przy nim. Nawet po scapowaniu do 60 FPSów grafika dochodzi do 90 stopni. 

Edytowane przez Neris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU Temp / Fan Speed

40C / 20%

50C / 30%

60C / 40%

70C / 50%

75C / 60%

80C / 70%

85C / 75%

 

Tak masz ustawione? Spróbuj, być może po prostu masz za wolne obroty wentyli ustawione.

 

Zestaw masz porządny.

Tak czy owak, prawdopodobnie będziesz musiał pastę na nowo położyć, bo nie wiadomo co on tam narobił.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj po 3 latach używania mojego gtx 760 Evga acx wymieniłem w nim pastę termoprzewodzącą. Jest to pasta Accura heat absorber silver 7. Po nałożeniu jej i rozprawdzeniu łopatką włożyłem karte do komputera. Odpaliłem W3 i program GPU-Z . Ku mojemu zdziwieniu karta osiągnęła 87 stopni i obroty 2400 RPM. Zbyt długo nie grałem , gdzieś czytałem że pasta musi się wygrzać itp. Czy przy tym stanie rzeczy mam tą pastę zostawić poczekać trochę ją pomęczyć czy raczej odrazu ściągnąć ? Bo moja karta max ile pamiętam to miała 84 stopnie jak było lato i 27 stopni w pokoju w trakcie 3h grania . Jakieś sugestie ?

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej trzeba będzie nałozyć jeszcze raz. I pamiętaj że o ile na CPU daje się raczej bardzo niedużo to na GPU trzeba więcej. Problem może też tkwić w tym że coś słabo przykręciłeś i nie przylega.

Dość dużo jej nałożyłem bo najpierw zrobił się taki mega mały kleks a potem do niego dołożyłem drugi ale trochę większy rozprowadziłem to łopatką ,która jest razem z pastą. Sprawdzę czy jest wszystko dobrze skręcone.  A jeśli bym miał pastę wymienić to ile jej dać i czy ją rozprowadzać ? Zapomniałem dodać , że czas trwania gry to było 30 minut , pomimo że moja grafa jest podkręcona to nie podnosiłem jej temperatury granicznej (80 stopni) mając 87 stopni nie było żadnego spadku fps , który by świadczył o zbiciu taktowania .

Wymieniłem pastę , dałem jej dosłownie ziarnko grochu i mocno wszystko skręciłem temperatury spadły o może 3/4 stopnie ... Jest gorzej niż było przed wymianą z tej starej pasty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieważne, czy smarujesz proca, czy GPU, zawsze dajesz tylko tyle pasty, by był kontakt z chłodzeniem, ani odrobiny więcej. Pasta ma tylko wypełnić mikro-szczeliny i nierówności krzemu i podstawy chłodzenia, a nie służyć jako pełna warstwa przewodząca.

 

Co do wysokich temperatur, to powodów może być mnóstwo - słaby/nierówny docisk do rdzenia, za mało pasty, za dużo pasty, kiepska pasta, zanieczyszczenia (pył, kurz itp)... Zdejmij, wyczyść dokładnie, nasmaruj ponownie i rób testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Jest to pasta Accura heat absorber silver 7...

 

Co to za GÓ*WNO ? :zonk:

 

Kto ci doradził kupić takie GÓ*WNO ?

 

Ten co ci to doradził musi ciebie bardzo nie lubić, że polecił ci takie gó*wno.

 

Pastę to się kupuje...znaną na rynku a jakieś gó*wno nikomu nieznane.

 

A to jest "nieznane gó*wno" bo nikt co ma komputer dłużej jak dwa dni z dzisiejszym tego nie używa.

 

Kup coś porządnego:

 

- Thermal Grizzly Kryonaut

- Gelid CG Extreme

- COOLER MASTER MasterGel Maker

- be quiet! DC1

 

może być nawet ARCTIC MX 2, ale dzisiaj już są nowsze, lepsze pasty.

 

posmaruj odpowiednio, czyli jak najmniej - jak masło na grzance - tylko lekko po powierzchni.  :smoke:

 

Tego opakowania pasty Thermal Grizzly Kryonaut powinno ci wystarczyć na procesor i kartę i...jeszcze powinno coś zostać w tubce - mimo, że to tylko 1 gram pasty:

 

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-kryonaut-1g-tg-k-001-rs-757743/

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz otworze kartę i nałożę ponownie pastę. Jeśli to nic nie da to kupie inną. Bo to jest chore , żeby karta podczas gry w csa go miała 89 stopni. Moje pytanie jest takie , jak ściągałem pastę to trochę jej zostało pomiędzy pinami które są wokół rdzenia graficznego czy to może mieć jakiś wpływ? Bo jak ściągałem nadmiar pasty to trochę zostało jej pomiędzy nimi i nie mogłem jej wyciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jak ściągałem pastę to trochę jej zostało pomiędzy pinami które są wokół rdzenia graficznego czy to może mieć jakiś wpływ? Bo jak ściągałem nadmiar pasty to trochę zostało jej pomiędzy nimi i nie mogłem jej wyciągnąć.

 

Dobra pasta tego typu nie przewodzi prądu - wtedy nie powinno być problemów z takimi resztkami pomiędzy pinami.

Ta pasta ACCURA Heat Absorber 7 Silver ma takie parametry:

 

Przewodność cieplna: 3,17 W/mK    :zonk:

 

Toż to KIT DO USZCZELNIANIA KIBLA a nie "pasta termoprzewodząca" !  :smoke:

.

Edytowane przez takafotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc , pastę zmieniłem na Thermal Grizzly Kryonaut i karta mniej się grzeje po 30 minutach w W3 w najbardziej obciążających lokacjach była w stanie osiągnąć 76 stopni , ale było ciszej niż wcześniej no i oczywiście chłodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...