Skocz do zawartości
halo?!

[5 tys. zł] Zestaw dla programisty GPGPU

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Potrzebuje waszej pomocy przy wyborze podzespołów do nowego PC-ta. Główne przeznaczenie komputera to praca programisty GPGPU, ale także gry od czasu do czasu (ale zwykle nie te najnowsze). Mogę przeznaczyć na to maks 5 tysiący złotych (mogę też więcej przy odpowiednim uzasadnieniu; zawsze chętnie mniej).

 

W skrócie potrzeba: CPU, MOBO, MEM, GPU, PSU i obudowy.

 

Karta graficzna nie musi być najmocniejsza (obecnie mam HD7770 i wystarcza), ale procek powinien parę lat wytrzymać, podobnie płyta główna (najlepiej ATX; nie musi ładnie wyglądać), pamięci 16GB (nie muszą ładnie wyglądać), zasilacz powinien mieć lekki zapas. Dysk nie jest potrzebny, ale za to przydałaby się nowa obudowa. Komputer będzie stać pod biurkiem, odsłonięty z przodu, z tyłu i od góry 10 cm. 

 

Ale najważniejsze - jeżeli już miałbym zmieniać sprzęt to potrzebuje, żeby zarówno CPU, jaki i GPU wspierały OpenCL 2.0. Z kartą graficzną nie ma problemów, bo AMD ma już pełno takich (im nowsza generacja tym lepiej), jednak z procesorem to już inna bajka. Widziałem, że praktycznie jedną opcją jest zakup Skylake. Tutaj pytanie do was: Czy opłaca się kupować teraz Skylake?

 

Z góry dzięki!

Edytowane przez halo?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Hej,
 
Potrzebuje waszej pomocy przy wyborze podzespołów do nowego PC-ta. Główne przeznaczenie komputera to praca programisty GPGPU, ale także gry od czasu do czasu (ale zwykle nie te najnowsze). Mogę przeznaczyć na to maks 5 tysiący złotych (mogę też więcej przy odpowiednim uzasadnieniu; zawsze chętnie mniej).
 
W skrócie potrzeba: CPU, MOBO, MEM, GPU, PSU i obudowy.
 
Karta graficzna nie musi być najmocniejsza (obecnie mam HD7770 i wystarcza), ale procek powinien parę lat wytrzymać, podobnie płyta główna (najlepiej ATX; nie musi ładnie wyglądać), pamięci 16GB (nie muszą ładnie wyglądać), zasilacz powinien mieć lekki zapas. Dysk nie jest potrzebny, ale za to przydałaby się nowa obudowa. Komputer będzie stać pod biurkiem, odsłonięty z przodu, z tyłu i od góry 10 cm. 
 
Ale najważniejsze - jeżeli już miałbym zmieniać sprzęt to potrzebuje, żeby zarówno CPU, jaki i GPU wspierały OpenCL 2.0. Z kartą graficzną nie ma problemów, bo AMD ma już pełno takich (im nowsza generacja tym lepiej), jednak z procesorem to już inna bajka. Widziałem, że praktycznie jedną opcją jest zakup Skylake. Tutaj pytanie do was: Czy opłaca się kupować teraz Skylake?
 
Z góry dzięki!

 

 

Jeżeli chodzi o GPGPU to AMD jest w tej chwili najlepszym wyborem. Odnośnie typu grafiki to sporo zależy np. od tego jakiej precyzji obliczeń potrzebujesz - pojedynczej, czy podwójnej? Jeżeli pojedynczej to obecnie najszybszy jest Fury X i dalej taka kolejność: Fury Nano, zwykły Fury, R9 390X, 290X, 390, 290...

 

Jeżeli zależy ci na wydajności w obliczeniach podwójnej precyzji to najlepiej się sprawdzi R9 280X oraz HD7970GHz, potem R9 390X, 290X, 390, 290, dopiero później karty Fury X, Fury Nano i zwykła fury. Jest tak dlatego, że w Thaiti wydajność obliczeń podwójnej precyzji stanowi 1/4 wydajności pojedynczej precyzji, dla Hawaii/Grenada jest to 1/8 a dla Fiji aż 1/16.

 

Przy wyborze karty bierz też pod uwagę pojemność oraz szybkość pamięci - obliczenia są wykonywane w pamięci karty graficznej tak więc jej szybkość będzie miała wpływ na wydajność a pojemność na wielkość problemów, które będziesz mógł obrabiać.

 

Z kart rozglądaj się za modelami z cichymi chłodzeniami, docenisz to gdy będziesz dłużej obciążał grafike lub musiał spać przy uruchomionym komputerze (np. seria Strixx Asus lub Gaming od MSI).

 

Płyta główna dobrze, żeby miała PCI-E 3.0 bo poprzez tę magistralę będziesz kopiował dane z pamięci komputera do karty graficznej i na odwrót - ma to wpływ na wydajność.

 

Odnośnie CPU to fajnie jest mieć więcej rdzeni, żeby zysać jakieś porównanie pomiędzy szybkością wykonywania kernela na GPU i CPU. Modułowe procki AMD też są dobre do tych zastosować chociaż platforma się już postarzała i nie ma np. obsługi PCI-E 3.0. W grach będzie gorsza od Intel jednak

biorąc pod uwagę niską cene procesorów AMD (możesz kupić FX8320E za ~550zł) oraz to, że głównie chodzi ci o GPGPU a nie granie to zastanowiłbym się nad prockiem AMD i reszte kasy np. na lepszą grafikę. Jeżeli zdecydujesz się na intela to jakieś i7 bym brał w zależności od dostępnych środków.

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...