Skocz do zawartości
Grzegosław

Uszkodzona płyta czy zasilacz ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Jako że jestem tu nowy z góry przepraszam za ewentualne wpadki.

Zacznę od konfiguracji:

AMD FX 8320 OC 4.4

Gigabyte 970a UD3

2x4 GB ram 1333MHz Goodram

Palit GTX 760 2gb

1x SSD, 2xHDD

Chieftec  CFT 560 A12S

Windows 7 Professional 64 bit

 

Problem pojawił się 3 dni temu gdy grałem w wiedzmina 3. Komputer w czasie gry wyłączył się i tu uwaga, nie był to reset tylko system sam się zamknął i próby uruchomienia wyglądały w ten sposób: Gdy trzymałem power wszystko się uruchamiało tzn: wentylatory, diody itd (Choć na monitorze ciemno),  po czym jak puściłem przycisk power wszystko gasło. Po kilkunastu próbach uruchomienia w końcu komputer sie uruchomił i bios wyświetlił komunikat o przywracaniu biosu. Od tamtej pory powtórzyło sie to już 5 razy. Dodam że testowałem procesor pod obciążeniem w OCCT i 1h test przechodzi bez problemu i temperatury też są w normie a te zdarzenia występują bardzo losowo(niekoniecznie podczas gry) i w różnym czasie odstępu od siebie. Podczas gdy dłuższy czas nie chciał zaskoczyć  próbowałem również wystartować komputer z samym CPU, GPU, RAM nic to nie dawało,  w końcu  jak zaskoczył zresetowałem bios( tzn bez OC ) ale na stockowych taktowaniach problem też sie pojawia. Jedyne co zauważyłem podejrzanego to to że prawdopodobnie padł czujnik temp chipsetu  gdyż w hwmonitorze(tmpin0)  jak i w biosie pokazuje temp na minusie (wcześniej tak nie było ).

 

 

Moje pytanie brzmi : co może być przyczyną tego problemu, bo bardzo mnie to dziwi że system sam sie zamyka(?) a potem komputer nie daje sie uruchomić? Osobiście stawiam na płytę główną lub zasilacz. Proszę o wasze opinie.

 

P.S napięcia 12V,5V, 3.3V mierzone multimetrem i wszystko wzorowo.

post-219803-0-96836100-1443305509_thumb.png

Edytowane przez Grzegosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to zdejmij chłodzenie, wyczyść porządnie i zmień pastę.

 

Jeśli to nie pomoże, to stawiałbym na zasilacz. Pożycz od kogoś inny i zobacz przez kilka dni, czy powtarza się to samo.

Komp powinien być oczywiście niepodkręcony.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi wytłumaczyć po co ma zdejmować chłodzenie i wypinać zasilacz, skoro nic nie wskazuje aby był to problem z chłodzeniem lub z zasilaczem?

 

Wszystko wskazuje raczej na to, że uszkodzenie jest związane z płytą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.

Komputer pierwsze co to był wyczyszczony i paste tez zmieniłem. Obejrzałem dokladnie płytę i zasilacz w środku. Kondensatory są ok. Czy winą może być uszkodzony czujnik temp chipsetu? Zacząłem sie dokładnie przyglądać jego wskazaniom  i raz wskazuje np. -20 a następnym +30. Czy przez błędne wskazanie czujnika (np. za wysoka temp.) może być zamykany system? Miałem kiedyś taką sytuacje z Athlonem X2 w którym był uwalony czujnik ale dało się to w biosie wyłączyć. Czy podobnie może być z chipsetem? Czy w UEFI istnieje opcja wyłączenia zabezpieczeń termicznych chipsetu? Dodam że to rev. 3.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi wytłumaczyć po co ma zdejmować chłodzenie i wypinać zasilacz, skoro nic nie wskazuje aby był to problem z chłodzeniem lub z zasilaczem?

 

Wszystko wskazuje raczej na to, że uszkodzenie jest związane z płytą.

Dlatego, że parę razy spotkałem się z podobnymi problemami i dwa razy był to jednak zasilacz. Tym bardziej, że ten Chief od Sirteca ma pewnie więcej, niż 5 lat i różnie z nim może być.

Chłodzenie to tak dla porządku - problemy z bootowaniem po wyłączeniu mogą (ale oczywiście nie muszą) wskazywać na zadziałanie wyłącznika termicznego proca.

 

Dziękuje za odpowiedzi.

Komputer pierwsze co to był wyczyszczony i paste tez zmieniłem. Obejrzałem dokladnie płytę i zasilacz w środku. Kondensatory są ok. Czy winą może być uszkodzony czujnik temp chipsetu? Zacząłem sie dokładnie przyglądać jego wskazaniom  i raz wskazuje np. -20 a następnym +30. Czy przez błędne wskazanie czujnika (np. za wysoka temp.) może być zamykany system? Miałem kiedyś taką sytuacje z Athlonem X2 w którym był uwalony czujnik ale dało się to w biosie wyłączyć. Czy podobnie może być z chipsetem? Czy w UEFI istnieje opcja wyłączenia zabezpieczeń termicznych chipsetu? Dodam że to rev. 3.0

Nie znajdziesz takich wyłączników w BIOS-ie/UEFI. Jeśli chipset ma wyłącznik termiczny, to jest to pewnie proste rozwiązanie, bez możliwości wyłączania. Zawsze możesz skierować na mostek północny wentylator i sprawdzić, czy coś to pomoże. Możesz też przy okazji wymienić gluta pod radiatorem chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...