Skocz do zawartości
RadolSzczecin

"Zamiana" partycji systemowej 'C' z dysku HDD na SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie formalne, gdyż wydaje mi się iż nie powinno być żadnych problemów, aczkolwiek moja wiedza na temat zasad działania dysków SSD jest zbyt mała, więc chcę się jednoznacznie upewnić.

 

Planuje zakup dysku SSD z przeznaczeniem oczywiście na system (7 64-bit) - który obecnie mam na dysku HDD

Mam zrobioną programem Acronis kopie całej partycji 'c' w 2-óch wersjach  - "sektor po sektorze" jak i tylko danych. (cala partycja ma 49,6 GB z czego system zajmuje 20 GB) 

 

Czy po podłączeniu dysku SSD postępuje identycznie jak przy HDD w celu 'zgrania-przywrócenia' tego zapisanego obrazu partycji już na nowy dysk SSD ?

Jakieś dodatkowe czynności muszę wykonać?

 

Na system chce przeznaczyć tak samo jak mam teraz w przypadku dysku HDD około 50 GB.

Dzielenie dysku SSD na partycje jak i wszelkie inne operacje są na takiej samej zasadzie jak w przypadku HDD ?

(wiem tylko że definitywnie nie wskazane jest defragmentowanie dysku SSD)

 

Pozdro.

 

Edit:

Komputer stacjonarny - mam obecnie 3 dyski HDD i jeszcze jedno przygotowane łącze sata wlaśnie na dysk SSD

Edytowane przez RadolSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acronisem zrób po prostu klonowanie partycji z HDD na SSD , potem skasuj starą partycję na HDD lub zmień jej literę .

 

Inaczej będą problemy - przerabiałem już to na swoim SSD , po sklonowaniu narzędziami producenta system nie chciał startować jak był podpięty stary dysk z systemem .

 

Dopiero jak usunąłem partycję to ruszył , wcześniej odłączałem stary dysk ( WD AAKS 320GB ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma kilka dysków a na każdym bootowalny system to nie ma problemów bo bootowanie odbywa się zgodnie z kolejnością ustawionych do bootowania urządzeń w biosie.

 

Możesz zrobić albo bezpośrednio klonowanie Acronisem mając podłączone oba dyski, albo odtworzenie obrazu (sektor-po-sektorze) z drugiego hdd. Wszystko zalezy od tego czy na nowym ssd też chcesz mieć tylko 50Gb partycje z zystemem czy jakieś inne konfiguracje, ale to i tak wszystko sobie ogarniesz Acronisem, w nim masz wszystko co potrzebne do przeniesienia systemu z jednego dysku na drugi beż żadnych problemów. Sam uzytkuje go od lat i każdemu polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź - czyli w sumie z dyskiem SSD postępujemy analogicznie ze wszystkimi operacjami jak przy 'starych' HDD.

 

Oczywiście wiem iż sklonowanie i jednoczesne 'posiadanie' 2x tego samego systemu na różnych dyskach wymusza ustawienie 'priorytetu' w biosie aby

komp startował już z tego dysku SSD i  systemu sklonowanego na ten dysk.

Później ewentualnie można sformatować sobie i wyczyścić bootowalną patycje ze 'starym' systemem z tego HDD (jak już bedę pewny działania systemu na SSD)

 

Wszystko jasne - dzięki wielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma sensu tego dysku dzielić, choć na sam system wystarcza śmiało partycja około 50 GB i to z zapasem, a jest to ułatwienie

przy robieniu co jakiś czas Acronisem kopii partycji, gdyż tworzenie ( lub przywracanie) takiej kopii trwa krócej i plik takiej kopii jest o wiele mniejszy.

 

EDIT:

Mój wybór padł na dysk:

http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m6s-128gb-sata3-px-128m6s-637120/

 

Nie jest to żaden wypas, ale chyba też nie wybrałem zbyt taniego 'bubla' z jakimiś większymi wadami - co sądzicie?

Edytowane przez RadolSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk kupiony - już podpiełem.

Programem Easy Partition Master zrobiłem 'migracje' partycji systemowej z dotychczasowego dysku HDD na dysk SSD

 

Dobre rozwiązanie z tym programem bo od razu po migracji przypisało mi litere "C' dla tej partycji i od teraz rozpoznaje od razu jako tą docelowo partycje systemową.

Potem tylko zmiana w biosie dysku startowego i poszło.

 

TERAZ PYTANIE BO MAM PROBLEM ZE 'starym' DYSKIEM HDD:

Na dysku HDD mam 4 partycje i jakimś dziwnym trafem (kasowałem 'stary system' i chciałem zmienić przy okazji rozmiary woluminów)  zmieniły się one na dynamiczne - tzn cały dysk na dynamiczny

 

Czy tym programem Easy Partition Master mogę użyć opcji konwersji na dysk podstawowy bez utraty danych które są na dysku??

Partycje na dysku zostaną w takiej samej postaci?

 

EDIT:

Teraz zauważyłem że w programie nie ma opcji konwersji na dysk podstawowy - prawdopodobnie dlatego że dysk ma partycje a nie jest 'jednym ciągiem'

Nie wiem jak sobie z tym poradzić i jak postapić z aktualnymi woluminami - tak aby nie stracić danych i odzyskać dysk jako podstawowy z partycjami.

 

Problem w tym że te dane zajmują o wiele więcej miejca niż mam wolnego na innych dyskach gdyz jest to dysk ogólnie 1,5 TB i sporo mam zajęte.

Ponadto robienie kopii zajęło by sporo czasu... ale jak nie będzie wyjścia będę kombinował.

 

p.s.

Odnośnie jeszcze tego zakupionego dysku SSD Plextor  - to dostałem już tą wersje z firmware 1.08 (czytałem na forum że były rózne zgrzyty na wersjach 1.05 i 1.07  i zalecano od razu uaktualnienie)

Dysk chodzi nienagannie i właśnie piszę już spod systemu startującego właśnie z tego dysku. 

Edytowane przez RadolSzczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...