Skocz do zawartości
SpeedyBangBong

[1000-1500zł] CPU (i7/i5) + MOBO (+ Obudowa?)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jako że zaplątałem się już w myślach, czytając różne porównania, benchmarki i artykuły na temat różnych CPU, chciałbym zapytać się was o konkretną poradę na temat wymiany procesora.
Obecnie posiadam leciwego Phenoma i uznałem, że przyszedł już na niego czas.

Bebechy obecnie wyglądają tak:

CPU: PII X4 955 BE + Scythe Grand Kama Cross 2

GPU: R9 280X

RAM: 8GB 1333
SSD: Plextor M6s 128GB

HDD: WD Blue 1TB
PS: OCZ ZS 550W
MOBOASUS M4N68T PRO

PCta używam głównie do gier, ale także do grafiki punktowej, wektorowej, nauki programowania.
Zastanawiam się nad używanym i7 4770(k)/4790k, ale z drugiej strony, ze względu na moje zastosowania, możliwe, że wystarczy któryś z i5, 4690k/6600k, tylko wymiana na ten drugi pociągnie za sobą przesiadkę na DDR4, czyli dod. koszta.
Nie potrzebuję bezkompromisowej wydajności, ale chciałbym, żeby to był równie uniwersalny zakup, co kilka lat temu wysłużony Phenom :). 

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie RAM i tak przydałoby się zmienić w przypadku wyboru i5 4690K. Więc lepiej dozbierać do i5 6600K. Kupić jakąś tańszą płyte i na początek 8GB DDR4 3000 CL15.   Z płyty i procka oraz ramu który posiadasz kasa jakaś się zwróci. Chyba że doliczyłeś ją do tej kwoty co chcesz przeznaczyć na komputer.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Skylake zapomnij w tym budżecie , sam 6600K to koszt prawie 1 400 zł .

 

Do tego płyta na Z170 która też tania nie jest .

 

Nówka I7 4790K jest nawet droższa , sam procek to koszt 1 509 zł .

 

Do tego najtańsza płyta na Z97 czyli kolejne ~350 zł .

 

I5 4690K wyjdzie trochę taniej , nowy procek to koszt ~1 050 zł .

 

Z używkami 4x90K będzie cieżko , z I7 jest tylko jedna sztuka - licytacja z obecną ceną 925 zł , podobnie z I5 - też jedna sztuka za 1 k zł .

 

Ja chcesz się przesiąść w tym budżecie to wersje zablokowane - I5 4460 + płyta na B85 i ramy które masz albo I5 6500 + płyta na B150 + ramy DDR3/DDR4 .

 

Skylake ponownie wyjdzie drożej niż starszy Haswell .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używki haswell się pojawiają i znikają, trzeba mieć czytnik rss albo siedzieć i refresh spamować. W allegro usunęli tymczasowo opcję wyszukiwania w zakończonych i nie sprawdzisz ile okazji poszło.

Okazja to zazwyczaj procesor w opcji kup teraz który znika w kilka minut od wystawienia, bo ktoś nie umiał go wycenić i dał za tanio.

Trzymaj się z daleka od nowych części jeżeli myślisz o opłacalności. Skylake nie ma co nawet patrzeć, stanowczo za drogo.

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie budżet mogę naciągnąć, ale nie chcę, to i tak sporo. ;)

 

Zastanawiam się, czy nie dam rady złożyć czegoś za np. 1000zł z używek, co będzie wydajnościowo niewiele gorsze od Skylake, a za 2-3 lata przerzucić się na nowszą platformę. Nie chcę wyrzucać do górnego limitu jeszcze 500zł, wydać górę kasy na sam CPU i przepłacać tylko dlatego, że coś jest nowe i automatycznie kosztuje 30% więcej. (ale mogę się mylić z tym stanowiskiem, może jest to warte zachodu)

 

Chyba będę polował na jakieś używki, ale pomyślę jeszcze nad 4690k/4460/6500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może złożyć sprzęt na starym Sandy Bridge / Ivy Bridge .

 

Taki I5 2400 jest nadal mocny i kosztuje ~400 zł , do tego płyta na H61 za ~100 zł .

 

I5 3470 kosztuje 625-650 zł na allegro , są tylko 2 sztuki w podanych cenach ( wersji S i T nie liczę ) .

 

Inna opcja to polować na I5 2500K z dobrym OC + płyta na P67 / Z77 .

 

Alob nówka I5 4460 / I5 4590 + płyta na H81/B85 - może to wyjść nawet 1000 zł .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie MOBO pod LGA1150? Zwykłe Z97 http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97-hd3-rev-1-0-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97-hd3-641616/ za 400zł czy wersja "gaming" (http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-gaming-3-intel-z97-4xddr3-1x-m2-vga-gblan-atx-z97-gaming-3-640720) za 500? Czy może jeszcze coś innego?

No i jakbyście mogli mi polecić jakąś budę - może za ~300zł (mogę naciągnąć), fajnie, jakby była wyciszana, ale nie wiem, czy jest sens?

Aktualnie mam Cooler Master Elite 334 Nvidia Edition. Jeszcze parę lat temu robiła na mnie wrażenie tą stylistyką, ale obecnie są już na rynku dużo lepsze konstrukcje, a ja zmądrzałem i nie patrzę już na wygląd (aż tak ;))

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brałbym nówkę:

1 Procesor Intel Core i5-6500 Skylake, socket 1151, 64bit, 3.6GHz, 65W, cache 6MB, BOX (BX80662I56500) 895,00 zł 
2 Płyta główna ASRock B150M PRO4, B150, DDR4, USB3.1, uATX 375,60 zł 
3 Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 2133MHz, CL13, Black (CMK8GX4M2A2133C13) 265,00 zł 
1535,60 

 

http://www.morele.net/obudowa-antec-antec-vsp5000-2xusb-3-0-wyciszona-czarna-0-761345-92070-4-706453/

buda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wziąłem tego pod uwagę, że i tak muszę zmienić chłodzenie a do tego przydałoby się lepsze kości, nawet na DDR3... W takim razie chyba poczekam do jakiś świątecznych przecen, może akurat coś trafię w ciekawszej cenie. W każdym razie dziękuję bardzo, teraz już wiem, na co zerkać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić raz a dobrze. Więc poluj na coś z K w nazwie do kręcenia. Łatwo sie toto przekręca. Celowanie w nowa podstawkę i pamięci ddr4 moim zdaniem mija sie z celem, ale jak chcesz. By mieć benefity wieksze niż korzystanie z ddr3 musiałby by byc minimum 3000mhz pamiątki a to zdaje sie koszt 2x wiekszy.

Swoj ram 1333 skoro masz 8gb poki co bys zachował. Albo na stałe. Poczytaj testy jak to wygląda z ramem i jego taktami przy poszczególnych platformach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to właściwie jest esencja mojego problemu w tym momencie.
4690k vs 6500, obydwa dają podobne wyniki, obydwa wiążą się ze sporymi wydatkami i podejrzewam, że z obydwu byłbym zadowolony, tylko to nie są grosze, żebym był "tylko" zadowolony, ja chcę, żeby było pięknie.  B-) 
W sumie zastanawiałem się nad tymi procesorami, myśląc, że te kwoty wcale nie są takie duże. Ale kiedy doszedł do tego RAM, niespodziewanie drogie MOBO, potrzeba dokupienia coolera i w sumie przydałoby się budę zmienić, to kwota się niemal podwoiła a ja nadal nie wiem co będzie miało najwięcej sensu, bo właściwie na każdą propozycję jestem otwarty, zarówno za 500zł jak i za 1500zł, byle był dobry stosunek ceny do wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wypróbować opcję tymczasową, tj kupisz a po pół roku sprzedaż, proca pentium G3258, co ma odblokowany mnoznik i też sie łatwo kręci (do 4.4ghz bez problemu). Co prawda to tylko 2jajka i ciut mniej keszu, ale po podkręceniu daje rady. I na jakis czas styknie.

Cena ~300zł

Sprzedasz go potem za 150-200zł max ale jak bedziesz mieć dobre mobo to wciśniesz albo i5 albo i7 4 czy 5 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc aż tak nie jestem zdesperowany, po prostu liczyłem, że za ~1000zł będę w stanie ładnie podreperować mój zestaw (i w sumie jestem, ale nie jestem pewny, czy wystarczająco). Ponad pół roku temu wyrwałem R9 280X za 700zł i myślałem, że z procesorem też pójdzie tak łatwo, a tu schody.
Ilość pieniędzy nie jest problemem, raczej opłacalność inwestycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...