Skocz do zawartości
haszaszin

Archiwizacja fotografii - dyski i obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebuję pomocy w doborze dysków do archiwizacji fotografii. Archiwum wciąż rośnie i 1TB dyski zaczynają puchnąć.
Z tego co zdążyłem się zoorientować to najbardziej opłacalna pojemność to 3TB, więc takiej pojemności będę poszukiwał.

Najchętniej w granicach ok 500 PLN za sztukę. Dane raczej ważne, więc niezawodność ważna, cisza na drugim miejscu, a szybkość raczej pomijalnato co ma by szybko i tak siedzi na ssd.
Rozważałem zakup dysków dedykowanych do archwizacji, czegoś pokroju WD Re, ale jednak o wiele większe zaufanie mam do 2 fizycznych dysków i dwóch kopii niż do jednego nawet najlepszego.
Dlatego wszystko co ważne, będzie lądowało na minimum 2 dyskach.
W kręgu zainteresowa pojawiły się:

- WD Red 3TB

- taki Hitachi - http://www.ceneo.pl/27793680

Który lepszy, a może jest coś lepszego do moich zainteresowań?

 

Druga sprawa, to zostaną mi przynajmniej dwa dyski, które chętnie upchnąłbym w jakąś zewnętrzną obudowę w celu robienia kolejnych kopii.

Czy są jakieś godne polecenia obudowy na 2-4 dyski? Nie potrzebuję NASa tylko zwykłą obudowę na USB 3.0, najlepiej nie drenującą

zanadto kieszeni.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie, porady, przemyślenia i wnioski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno zlecenie to 40-80 GB, czasami wracam do nich jeszcze po roku. Oczywiście można by robić to systematycznie i porządkować materiał, ale to ogrom czasu zabiera... wolę większe dyski :)

Kompresja nie wykonalna, muszę mieć dostęp do RAWów.

Poza tym mam bardzo ograniczone zaufanie do tego typu nośników, kilka płytek wypalonych 7-8 lat temu już nie odtworzę,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem NASy, zerkałem w stronę synology i qnap z tych dwudyskowych, ale naprawdę nie zależy mi na tych funcjonalnościach.

Chce raz na 2-3 tygodnie zrobić kopię tego co przybyło i odłączyć. Dopóki materiału nie przybędzie, zapomnieć że jest.

Dane wrażliwe, czyli foty, których klient jeszcze nie dostał oraz katalog Lr i tak będą jeszcze na jakimś przenośnym dysku.

Boję się macierzy, chce jak najprostszych rozwiązań 2-3 kopie na 2-3 dyskach fizycznych, a dyski przynajmniej w dwóch różnych lokalizacjach:)

Edytowane przez haszaszin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...