Skocz do zawartości
alepajonki

Jak usunąć Ubuntu i zostawić Windowsa bez utraty danych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jak bezpiecznie usunąć Ubuntu i zostawić Windowsa bez utraty danych?
Oba systemy są na jednym dysku, ale innych partycjach. Tzn. najpierw zainstalowałem Windowsa 10, ale zostawiłem 20GB wolnego miejsca i zainstalowałem Ubuntu wybierając opcję, żeby sam się "ułożył" jak mu pasuje.
Nie wiem czy to znaczenie, ale chyba bios jest ustawiony na uefi, a dysk na gpt.

Wydaje mi się, że po prostu mógłbym usunąć z poziomu Windowsa, przez zarządzanie dyskami, partycje porobione przez Ubuntu, a potem zrobić automatyczną naprawę z płyty, ale wolę się upewnić.
I prędzej czy później znowu będę podejmował próbę z jakimś Linuksem i nie wiem czy tak jak napisałem wyżej, optymalnie jest instalować dwa systemy w ten sposób.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fixmbr wywali group / lilo Ubuntu a w jego miejsce wstawi standardowy windowsowy - to, że masz GPT niczego nie zmienia
Zresztą możesz nie mieć Ubuntu i nadal korzystać group lub nawet alternatywnego lilo po uprzedniej konfiguracji. Na upartego możesz group ustawić po wywaleniu Ubuntu - ale w tedy będziesz musiał użyć konsoli dowolnej dystrybucji live Linuxa

Jeśli obawiasz się tego polecenia możesz użyć bardziej hardcorowej metody opisanej np. http://superuser.com/questions/460762/how-can-i-repair-the-windows-8-efi-bootloader

 

Ale uważaj na diskpart - źle coś zrobisz i pożegnasz się z danymi... w sumie nie do końca pożegnasz bo idzie to naprawić, jak coś źle zrobisz, ale to już wymaga trochę zachodu....

Edytowane przez mgit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...