Skocz do zawartości
alepajonki

Laptop do programowania (temat ogólny)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem.

 

Na wstępie piszę, że nie błagam o konkretne modele laptopów. Raczej chciałbym, aby chętni podzielili się własnymi sugestiami w szerokiej gałęzi tematu, no i najlepiej jakby przy tym nawiązali do moich pytań ;)

 

Przymierzam się do zakupu nowego laptopa celem głównie ślęczenia nad kodem.

Obecnie mam stacjonarnego dziadka, z E8400, 2GB RAM, zwykły twardy dysk no i krótko mówiąc nie daje rady.

Zazwyczaj mam otwarte dwie przeglądarki z kilkoma kartami, lekki edytor tekstu (bo każde IDE daje wyraźnie znać, że zaczynam korzystać z pliku wymiany) i spauzowany film.

Ogólnie nie działa to dobrze i zdecydowanie dopatruję się problemu w małym RAM-ie, mniej zdecydowanie w braku SSD, i ambiwalentnie w stosunku do procesora.

No i mam do tego monitor 24" 1920x1200px, który absolutnie wielbię, ale nie jestem pewien czy wygodnie będzie mi się korzystało z dwóch ekranów naraz. Tak więc kontynuując rzeczy, które mnie trapią to:

  • Czy jest sens wybierać procesor wyższy niż Core i3 (najbardziej chodzi mi o throttling i turbo, a raczej jego praktyczny brak)
  • Warto dopłacać powiedzmy 100-200zł do piątej generacji Core?
  • Czy warto brać ekran FullHD jeśli nie zależy mi aż tak na samej rozdziałce, a bardziej na kolorach i kątach. Czy można przyjąć, że matryce FullHD są ogólnie lepszej jakości? Chodzi mi o to, że np. mam tekst w dwóch odcieniach niebieskiego i na pierwszy rzut to zauważam.
  • Czy matowa matryca przydaje się tak bardzo w dobrze zacienionych pomieszczeniach?
  • Jeszcze bardziej nieprecyzyjne pytanie: Czy laptopy Lenovo są godne uwagi, czy np. serie E (biznes/budżet) jest blisko do starych ThinkPadów?
  • pewnie coś jeszcze, ale zapomniałem
Co znalazłem na Allegro (same Lenovo):

i3-4030U

i5-5200U

i7-4710U

Biznes/Budżet

 

No i wybór SSD wstępnie padł na Samsunga 850 Evo 250GB

http://allegro.pl/samsung-250-gb-ssd-850-evo-2-5-mz-75e250b-fv-23-i5757989574.html

http://allegro.pl/dysk-samsung-ssd-850-evo-250gb-mz-75e250b-vat-23-i5757765118.html

 

Dziękuję jeśli przeczytałeś temat do końca i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozpoczęcie dyskusji @FxJ!

To akurat wiem i trochę się nawet boję czy mój wzrok da sobie z dwukrotnie większym zagęszczeniem (pomniejszeniem) ekranu.
Głównie chodzi mi o ogólną jakość ekranu, kolory i kąty widzenia. Rozdzielczość jak dla mnie wystarczyłaby 1300-cośtam, ale mam przeczucie, że to najtańsze, najgorsze matryce kategorii B i stąd moje pytanie o FullHD.

Jeszcze raz dziękuję @FxJ!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zależy od modelu matrycy i producenta. Podałem trzy różne, cztery w sumie, modele Lenovo. Google nie pozwoliło mi ustalić modelu i producenta matrycy. Co dalej? Ograniczyć wybór do tego tylko, co zostało obszernie przetestowane i ob-recenzowane?

 

II - Nic szczególnego. Krótkowzroczność tak rozwinięta (i rozwijająca się), że muszę nosić trochę za słabe okulary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamówiłem Lenovo E50-80 z matową matrycą FHD, i7-5500U, 8GB RAM, i zintegrowaną grafiką, i osobno Samsunga 850 Evo 250GB.

Czy w razie jakby okazało się, że jest kiepska matryca, albo procesor cierpi na potężny throttling, mam prawo zwrócić korzystając z praw konsumenta już rozpakowanego laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...