Skocz do zawartości
RobMaK

2400MHz CL 10 vs CL9 różnice w fps.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Aktualnie posiadam ram Team Group Vulcan 8GB DDR3 2400MHz CL 10-12-12 czy opłaca się przesiadać na 2400MHz CL 9-9-9 ? bo czytałem testy z chyba 2013/14 roku gdzie podawali ze różnica to 1 fps w praktycznie każdej grze.

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało realne jest to, że obserwowana zmiana o 6 fps jest spowodowana zmianą w ustawionych timingach.

 

Autor tematu zmienił wybrane timingi o około 9%. Większości nie zmienił, bo pozostały na auto. Może się to przełożyło na boost 2-3%, a może nie, pewnie zależy od gry.

 

Żeby różnica wyniosła 6 fps przy 3% booście, bazowe fps powinno być powyżej 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4-6 fps miałęm w Watch Dogs i StarCraft 2 oraz w kilku bechmarkach w pozostałych grach zysk był w granicach 1-3fps ale porównywałem 2404MHz CL10-12-12-21 2T tRFC 242 do 2420MHz CL9-11-11-14 1T tRFC 120.

 

PS:

 

Teraz okazało się żę mój 5775C nie współpracuje poprawnie z ramem powyżej DDR3 2200MHz zapewne trafiłem na gorszy kontroler niż w moim starym 4690k. Aktualnie musiałem zejść do 2220MHz 8-10-10-14 1T tRFC 86. Teoretycznie powinno być ok. bo moduły 2400MHz CL9-11-11 mają tą sama wydajność co 2666Mhz CL10-12-12 więc 2200MHz CL8-10-10 powinny być porównywalne z 2400-Cl9.

Edytowane przez RobMaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian696

Masz shadow play pokaz ustawienia cpu i ram w cpu-z  oraz w msi aftreburner   gpu i detale w grze i pozamykaj im gęby xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz okazało się żę mój 5775C nie współpracuje poprawnie z ramem powyżej DDR3 2200MHz zapewne trafiłem na gorszy kontroler niż w moim starym 4690k. Aktualnie musiałem zejść do 2220MHz 8-10-10-14 1T tRFC 86.

Takie rzeczy się zdarzają. Mój procek nie ciągnie pamięci powyżej 2000 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest przypadkiem kwestia dodatkowego papu dla procka i jego kontrolera pamięci? Nie pamiętam co to było ale jedno było analog coś tam voltage offset chyba za to odpowiada i system agent voltage?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie jest przypadkiem kwestia dodatkowego papu dla procka i jego kontrolera pamięci? Nie pamiętam co to było ale jedno było analog coś tam voltage offset chyba za to odpowiada i system agent voltage?

Być może jest, ale nie mogę zwiększać bardziej napięć, bo mnie trzyma temperatura. Musiałbym skalpować procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzujcie w czym te różnice, bo znając sidebanda on odnosi się do syntetykow lub testów samych pamięci. Większość jednak ma na myśli gry, a tam różnica będzie ma poziomie do 5%

W tym rzecz gdybyś mnie znał to byś wiedział, że nigdy nie odnoszę się do synteków tylko do realnych wyników czy to sofcie czy w grach. Ludki nie potrafią testować pamięci, narzutu na cpu w sterownikach i procesorów, jestem do tego przyzwyczajony i dlatego od lat jestem zmuszony czytać głupotki. Mnie wystarczą podziękowania na pw, które już dostawałem już parę lat temu gdzie osoby nie zdawały sobie sprawy ile pamięci dają nie tylko mowa o czysto wykresowym kopie, ale też o wzroście płynności i eliminacji różnych dziwnych zjawisk mających wpływ na płynność.

 

@Passt nie ogarniasz i stąd problemy z oc pamięci, nawet padaki haswelle robią wysokie takty na pamięciach. Przy 2x8gb trzeba zapodać wyższe vccsa, jeżeli bios ustawia bardzo nisko poniżej 1v to nie dziwota, że jest problem z oc. Kolejny problemy mogą pochodzić od mobasa źle ustawia timingi na konkretnych dzielnikach i robi się klops, kolejna rzecz im wyższe taktowanie pamięci to z zalożenia cpu potrzebuje wyższego napięcia.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@side

 

System Agent Voltage mam ustawione +0,1 V, czyli 0,925 V według wskazówek podkręcania bodajże z PPC.

Sugerujesz grzebać w timingach RAMu poza czterema głównymi ?? Albo zwiększyć jeszcze SA Voltage?? Nie zalecają przekraczać wartości 1 V.

W sumie wszystko robiłem według wskazówek OC dostępnych w sieci. Sam nic nie wymyśliłem.

Mógłbym podnosić w dalszym ciągu napięcia, ale temperatury w OCCT wynoszą ~95 st.C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sideband przy prockach po intel 2x00 moze i pamiec cos daje, ale dla SB jest to bez roznicy czy 1600 czy 2200+. Syntetykami sie nie bawie, wiec nie wiem czy jakas roznica w nich. W grach jej brak.

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...