Skocz do zawartości
EU Citizen

Ktora karta graficzna sprawdzi sie wzgledem monitora 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka karte graficzna lepiej kupic w dniu dzisiejszym 290X/390X/GTX 970 wzgledem giercowania i obrobki filmow na monitorze 4K?

 

Przykladowe gry:

GTA 5

Starcraft 2

CS:GO

CoD

Project CARS

 

Pozdrawiam

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom detali w grach - jak High czy wyżej to zapomnij o tych kartach przy graniu w 4K + High/Ultra .

 

Do tego to Fury X / GTX980Ti się bardziej nadają choć i one nie zapewnią przyzwoitego fps w takich detalach .

 

Jak grach w Med ( lub FHD/1440p + high ) to bierz GTX970 .

 

390X to ogrzewany kotlet ( aka R9 290X ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafie jednak ocenic jednego. Czy szyna 512bitowa oraz 8GB ramu w R9 390 bedzie wydajniejsza w grach i do pracy przy monitorze 4K?

 

https://youtu.be/udXCusTnRsY?t=6m33s

 

(Monitor wrecz musi zostac zakupiony gdyz jesli sie nie myle, w razie czego prosze popraw mnie, szkoda na dzis wydawac na 28-29 calowy monitor 2-3k nie biorac juz przyszlosciowego monitora 4K. Zamiast brac odrobine tanszy 28-29cali Full HD czy WQHD? Jedynie 2560x1440 takze rozwazalem dal szerokiego obrazu. Jednak te monitory sa bardzo drogie kosztuja tyle ile monitory 4K.)

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2592544/nvidia-gtx-970-amd-radeon-290x.html

 

Monitor: Acer B286HK

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość szyny danych dla samej pracy na monitorze ma znaczenie całkowicie zerowe (chyba że np. byłaby to szyna 8-bitowa, to mogłoby generować pewne problemy).

 

Do grania w 4k 8GB VRAM da przewagę wobec 4 GB pod warunkiem, że karta będzie dostatecznie mocna. Czy taką kartą jest R9 390 - wątpliwe. Ponownie - sama goła szerokość szyny niczego nie wnosi.

 

Co do samego monitora - wg mnie to jest czas WQHD. 4k są tylko nieco droższe od wqhd? Jakoś nie chce mi się wierzyć.

 

Kolejna generacja kart = upowszechnienie monitorów 4k, zatem znaczący spadek ich cen, tak mi się wydaje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość szyny GPU-MEM oraz ilość VRAM to nie wszystko .

 

Liczy się wydajność GPU - co z tego że masz 512-bit i 8GB skoro w 4K karta będzie nie wyrabiać .

 

R9 390X to to samo co R9 290X , dołożenie dodatkowych 4GB VRAM nie wiele zmieniło , karta jest nie wiele szybsza niż GTX970 .

 

Plusem GTX970 jest mały pobór prądu - zauważalnie niższy niż w 290X/390X oraz to że karta jest nowa .

 

W grach przy 4K i max. detalach to obie karty odpadają , nawet Fury X / GTX980Ti nie zapewnią przyzwoitej płynności , jak chcesz mieć dużo fps ( 40+ ) to tylko SLI/CF z 2xFury X / 2 x GTX980Ti .

 

Chyba że ustawisz detale med lub niżej albo rozdzielczość FHD/1440p to może GTX970 / R9 390X wystarczą .

 

Co do pracy na monitorze 4K - przy zwykłej , niezbyt wymagającej pracy to wystarczy dowolna karta .

 

Chyba że zajmujesz się czymś wymagajacym np. renderingiem grafiki 3D i/lub soft wykorzystuje wspomaganie od GPU .

 

Tutaj to zależnie z czego korzysta soft - wtedy bierzesz albo R9 albo GTX-a .

 

Jak większość czasu to co robisz leci przez CPU albo soft nie ma wspomagania od GPU to karta dowolna , tutaj wybierał bym kartę bardziej pod gry .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaedytowalem post ale zeby wszystkich poinformowac dodalem glownie ten link

znikome roznice, o dziwo pierwszy benchmark na korzysc radeona.

 

Adashi: Monitor o ktorym mysle to Acer B286HK

 

W takim razie moze warto kupic 780? 6GB wydajna prawie jak 970?

 

Niestety 980/980Ti nie kupie gdyz za malo gram zeby taka karte kupic, po prostu wyrzucilbym pieniazki do kosza.

Jednak monitor rowniez pelni role w domu za telewizor do ogladania czasem telewizji z enkodera oraz filmow w wysokiej jakosci.

Dlatego lepsza rozdzielczosc i rozmiar jest dla nas korzystaniejszy.

Takze pracuje na wielu oknach, ciagle sie miedzy nimi przelaczam tak ze rozdzielczosc ekranu ma dla mnie duze znaczenie.

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór monitora jest dla mnie zły. 28 cali 2160p?

 

Ja pracuje na 27-calowym WQHD i jest to dolna granica komfortu. Wręcz czasami obiekty są zbyt małe dla zachowania pełnej wygody pracy.

 

Monitor para-4k z tak niskim rozmiarem fizycznym to dla mnie pomyłka. Przewiduję ciągłą walkę ze skalowaniem w większości aplikacji.

 

Do tego większe wymagania w grach, a ze względu na niewielki rozmiar fizyczny odczucia nie będą jakoś drastycznie lepsze, a płynność będzie niższa wobec WQHD.

 

Tak ja bym to wszystko widział.

 

GTX 780? W jakiejś super okazyjnej cenie to można, ale w cenie rynkowej to bez sensu.

Edytowane przez adashi
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakich detalach chce grać i jaka ilość fps mu się marzy .

 

GTX980Ti / Fury X przy 4K + detale Ultra generują w większości gier 20-40 fps .

 

Obstawiam że Titan X będzie generował nie wiele więcej .

 

Chce mieć więcej to na chwilę obecną w grę wchodzi tylko SLI lub CF z tych kart .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co lepsza gra sie pojawi (raczej gorzej optymalizowana) i w 4K może klękać nawet na 2x 980Ti.  Dlatego ja bym brał monitor na 2K. Np najnowszy Acer Predator czy ASUS 27 ROG IPS 144hz/165hz z Gsync o ile masz na to fundusze.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziekuje za pomoc. Po wszystkich odpowiedziach i wcześniejszych tygodniowych poszukiwaniach zdecydowałem, że nie warto kupować monitora 4K, także jako żę nie gram więcej jak 3-4 godziny tygodniowo w gry (pomijając League Of Legends które ruszają na mojej drugiej połówki laptopie) oraz wiedząc że Gtx 970 nie obsłuży wspomnianego monitora 4K, nie mając już żadnych powodów aby inwestować w ten zestaw, doszedłem do wniosku, że kupię troszkę słabszy zestaw zarazem tańszy, a oszczędzone pieniądze zainwestuje może w przyszły komputer gdy 4K będzie już wszechobecne.

 

Dla zainteresowanych tematem wybrany zestaw:

Grafika: Msi Gtx 950 Gaming

Procesor: i5-4690K

Plyta:  Msi Z97-G43 (moze Z97 Gaming 3 dla wizualnych efektów)

Pamięć: 2x4G 2400Mhz CL11

SSD: Crucial MX200

Monitor: BENQ GW2765HT

Obudowa: PhanteksEnthooPro M - Titanium Green

Chłodzenie: (jeszcze nie zdecydowane)

Kontroler: Xbox one

Zasilacz: EVGA 80 Plus Bronze

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja własnie mam taką konfiguracje monitor 4k i 970 tylko że ja nie brałem tego sprzętu do grania tylko do obróbki video i foto.

Powiem szczerze że monitor jest zajebisty. (normalnie go kocham :) )

Szczerze polecam do pracy i innych ciekawych rzeczy.

 

http://www.morele.net/monitor-dell-p2715q-210-advo-3-lata-gwarancji-next-business-day-712892/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych zmiany w zestawie (biorac pod uwage tempo starzenia sie sprzetu w dzisiejszych czasach) zeby nikomu zle nie doradzic:

 

Grafika: Gigabyte GTX 970 G1 Gaming (lepsze mozliwosci OC plus prawdopodobnie wydajniejsze chlodzenie) / MSI GAMING GTX 970 (nizsza cena, ladny design, cichszy niz Gigabyte)

Procesor: i5-4690K

Plyta:  Gigabyte GA-Z97-HD3 (jak karta Gigabyte to plyta tez niech bedzie gigabyta..) / Msi Z97-G43 (moze Z97 Gaming 3 dla wizualnych efektów) ewentualnie Z97 Gaming 5 dla potrzebujacych SLI

Pamięć: 2x4GB HyperX Savage 2400 MHz CL11 (ramy wzialem z polecanych zestawow purepc) rozwazam jednak kosci 2400 MHz CL10

SSD: Samsung 850 EVO 250GB (zmiana z Crucial MX200 dla dluzszej gwarancji i wiekszej popularnosci)

Monitor: BENQ GW2765HT

Obudowa: PhanteksEnthooPro - Titanium Green / Fractal Define R5 / MasterCase5(dla raczek) / Nzxt H440 (jedynie dla wygladu)

Chłodzenie CPU: (jeszcze nie zdecydowane)

Fans: 3 x 140mm Phanteks PWM White / 3 x 140mm Phanteks (Led white light)

Kontroler: Xbox one

Zasilacz: Prawdopoddobnie EVGA 80 Plus Bronze 650W (chociaz rozwazam 750W gdyz bede podkrecal procesor i prawdopodobnie karte grafiki) dodatkowo dla cichszej pracy

Sluchawki: Kingston hyperx cloud 2 (Kingston hyperx cloud sa tansze jesli ktos bylby zainteresowany)

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSU 750W do I5 4690K i GTX970 to przesada , już 650W będzie się nudzić a co dopiero 750W .

 

Zresztą w tej cenie szukał bym dobrego , modularnego PSU z certyfikatem 80+ Gold np. SeaSonic SSR-550RM czy nieco droższy XFX XTR 550W .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku overclockingu lepiej wyposazyc sie w 650W czy 750W przy tym zestawie? (Crossfire raczej nie bede uzywac, aczkolwiek rozwazam czy wyjdzie taniej w przyszlosci dokupic druga uzywana taka sama karte czy pewnie od razu lepiej wyjdzie zakupic 980Ti mozliwe ze za rok tansza o 30-40%)

Edytowane przez czakol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja własnie mam taką konfiguracje monitor 4k i 970 tylko że ja nie brałem tego sprzętu do grania tylko do obróbki video i foto.

Powiem szczerze że monitor jest zajebisty. (normalnie go kocham :) )

Szczerze polecam do pracy i innych ciekawych rzeczy.

 

http://www.morele.net/monitor-dell-p2715q-210-advo-3-lata-gwarancji-next-business-day-712892/

 

Nie masz problemów ze skalowaniem w różnych aplikacjach? Tzn. za małe fonty, czytanie z lupą? Podobnie przeglądarka, nie trzeba non stop wszystkiego powiększać?

Sam się zastanawiałem nad takim monitorem, ale mam wątpliwości czy uciążliwość wynikająca właśnie z braku skalowania w niektórych aplikacjach, może być nie warta zachodu.

Dodam że na monitorze 1200p pracuję i tak ze sporym powiększeniem, siedzę około metra od ekranu. Na 4k dla takiej samej czytelności by trzeba wszystko powiększyć znacznie bardziej.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz problemów ze skalowaniem w różnych aplikacjach? Tzn. za małe fonty, czytanie z lupą? Podobnie przeglądarka, nie trzeba non stop wszystkiego powiększać?

Sam się zastanawiałem nad takim monitorem, ale mam wątpliwości czy uciążliwość wynikająca właśnie z braku skalowania w niektórych aplikacjach, może być nie warta zachodu.

Dodam że na monitorze 1200p pracuję i tak ze sporym powiększeniem, siedzę około metra od ekranu. Na 4k dla takiej samej czytelności by trzeba wszystko powiększyć znacznie bardziej.

Generalnie nie było problemu, tylko na aplikacjach Adobe (wszystkich) niestety b. małe czcionki ale na yt znalazłem solucje i śmiga jak ta lala.

Do pracy naprawdę polecam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...