Skocz do zawartości
Atais

Nowy komp z nowych i używanych części

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

temat może wydawać się dość prosty, jednak przyznam, że od jakiegoś czasu zupełnie nie śledziłem rynku. Ostatnio przejrzałem parę testów i porównań, w poszukiwaniu nowego komputera, głównie do gier i w niektórych wątkach pojawił się "ciekawy" temat, że ostatnio cenowo nie do końca opłaca się kupować części.

 

Zrobiłem krótki research, z mniej-więcej komponentami, które chciałem kupić:

https://cenowarka.pl/?phist=1050220

https://cenowarka.pl/?phist=1167954

 

I ku mojemu zaskoczeniu procesor rok temu był tańszy o 100zł a grafika była w podobnej cenie.

Wow dawno nie widziałem tak stabilnego rynku :D

 

Nie wiem zatem, czy zbliża się premiera jakiegoś przełomowego procesora/grafiki, czy to wina świąt? (co roku coraz szybciej przychodzą :P) Czy lepiej się wstrzymać bo w nowym roku (Q1) będzie dużo nowości i stracę inwestując teraz czy w sumie to wszystko jedno.

Czy ta sytuacja dotyczy też innych części? Sprawdzałem tylko te dwie.

 

Temat nietypowy, ale mam nadzieję, że w sumie pasuje do działu!

Pozdrawiam.

Edytowane przez Atais

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki ( a konkretnie cała platforma - bo mowa o Intelowskim Skylake ) miały już premierę jakiś czas temu.

 

Trzymają cenę bo Intel nie ma realnej konkurencji ( ani wydajnościowej ani cenowej ) , to samo tyczy się starszego Haswella .

 

Zbliżający się okres świateczno-noworoczny oraz wysoka cena dollara / euro też ma duży wpływ na ceny podzespołów .

 

Premiery nowych podzespołów to gdzieś połowa 2016 roku ( Kaby Lake czy odświeżony Skylake ) , w 2016 ma sie też pojawić Pascal od NV ale kiedy dokładnie to nie wiadomo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh czyli wszystko jasne. Zazdroszczę trochę tym co kupowali rok temu ;) dobry deal.

No nic, przeliczę zawartość portfela i zdecyduję :P, chociaż chyba decyzja będzie mieć skutki czysto losowe.

Edytowane przez Atais

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok temu? Z przyjemnością podłamię Ciebie jeszcze bardziej

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/zestawy_komputerowe_na_grudzien_2011?page=0,8

(zestaw dodatkowo ma możliwość OC czyli 150z drożej)

 

Ten trend utrzymuje się od dawna i nic nie wskazuje na to aby miał się zmienić (chyba, że na gorsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed takim samym dylematem jak Ty. Zdecydowałem, że się wstrzymam do stycznia/lutego. Na dobrą sprawę nawet w sprzęt celuję podobny, bo chcę wydać jakieś 3000-3500zł (I5-4590 & R9 390). Mam nadzieję, że ta patologia cenowa wygaśnie i uda się coś złożyć raczej za kwotę 3000zł. Ale macie rację, obserwując tendencje ciężko o to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według niektórych prognoz w następnym roku kurs dolara ma kształtować się na poziomie 4,3 zł. To dopiero będzie drogo. Oczywiście są też prognozy, że będzie to kurs około 3,6 zł. Nieraz dobrze odkładać zakup sprzętu, a nieraz jest to zła decyzja. Obecnie jednak nic nie wskazuje na osłabienie kursu dolara. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

 

śledzę od paru tygodni wątki, przeglądam ceny, porównuję testy i mam parę wniosków, które chciałbym skonfrontować.

 

Do czego: oczywiście do gier

Budżet: 3000+, mogę wydać 4000 jeśli to będzie miało sens, 5000 to stanowczo za dużo

Wymagania: nowe gry w rozdzielczości 1920x1200 w High/Ultra

Cel: nie spieszyć się, a zrobić to mądrze

 

---------------------

Proponowana konfiguracja:

 

CPU: i5-3570K (z możliwością OC ~4.5GHz) ~700 PLN

Socket 1151 to nowość. Jeśli chciałbym kupować "z możliwością upgrade'u" to musiałbym dziś wydać dużo na mobo i ram. A pewnie i tak skończy się na wymianie całości. Socket 1150 już i tak jest przeżytkiem. Poza tym według testów tutaj: http://www.purepc.pl...570k_vs_i52500kwydaje się to być niewielka różnica wydajności. Tym bardziej, jeżeli chodzi o OC to wydaje mi się to pewniejszym wyborem.

 

Mobo: ASUS P8P67 Pro (rev3) ~270 PLN

Kiedyś bardzo polecana, dziś kosztuje prawie grosze  świetne możliwości OC, więc chyba OK.

 

Ram: 2x 4GB HyperX Savage 2400 MHz CL11 210 PLN

W sumie to nie wiem czy nie przesada

 

GPU: Sapphire R9 390 nitro ~1600 PLN

LUB: MSI GeForce GTX 970 OC ~1450 PLN

Tutaj brałem też pod uwagę 780Ti, ale jednak R9 chyba byłby już lepszym wyborem. Na korzyść nVidii przemiawia jednak dużo większa popularność, więc gdybym chciał kiedyś sprzedawać kartę, na pewno będzie łatwiej (szerszy rynek). Która straci bardziej na wartości nie wiem, ale R9 z kolei zdaje się zapewniać częściej płynną rozgrywkę przy High/Ultra niż 970, któremu czasem brakuje paru FPS.

 

Dysk: SSD SanDisk SSD Plus 120 GB ~200 PLN

Tylko do systemu. Gry będę instalować na zewnętrznym dysku WD My Passport 2TB. Przeżyję minimalnie wolniejszy loading gry a szkoda mi kupować kolejnego trardziela, tego prawie nie używam.

 

Zasilacz: EVGA 500B 500W ~220 PLN
Biorę z polecanych zestawów. Czy mocniejszy?

 

Cooler CPU: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 ~140PLN

Jak wyżej

 

Buda: Obudowa Zalman Z3 ~150 PLN
I tak idzie pod stół, byleby wszystko zmieścić.

 

---------------------

Suma z Radeon R9: ~3500 PLN

Suma z nVidia 970: ~3350 PLN

Co sądzicie?

Edytowane przez Klaus
Nie wklejaj formatowanego tekstu i to łącznie z tłem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus tylko, że na płycie może mógłbym zaoszczędzić jakieś 100zł, ale muszę dołożyć i tak do procesora.

A według waszych artykułów 4670K tak dobrze się nie podkręca.

 

Znalazłem to mobo za 270zł :) czyli 60zł mniej.

 

1151 pisaliście, że jeszcze gorzej, więc co bym zyskał?

Edytowane przez Atais

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...