Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę i pilną pomoc. Otóż posiadam Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V i potrzebuje je podłączyć do prądu (do gniazdka). (Mam również dwa radiatory) I moje pytanie jest przez jaki zasilacz prądowy podłączyć go do prądu. Zailacz 10A za duży (nie działa), 1,5A, 3 A za mały (niedziała), w specyfikacji jest od 4,5A do 6A i przy zasilaczy 6A działa lecz: przez krótką chwilę chłodzi z jednej, grzeje z drugiej, a po chwili grzeje z dwóch stron. Jaki trzeba zasilacz to tego ogniwa, żeby z jednej mi chłodził?!?!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam do to tych ogniw potrzebny był specjalny zasilacz , może to nie natężenie prądu jest problemem .

 

Inna kwestia to obecna przydatność tego ogniwa - nie dość że obecne CPU/GPU dużo trudniej chłodzić w ten sposób to w dodatku i tak musisz mieć dodatkowy system chłodzenia który odprowadzi 2x tyle ciepła ile wytwarza to ogniwo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam do to tych ogniw potrzebny był specjalny zasilacz , może to nie natężenie prądu jest problemem .

 

Inna kwestia to obecna przydatność tego ogniwa - nie dość że obecne CPU/GPU dużo trudniej chłodzić w ten sposób to w dodatku i tak musisz mieć dodatkowy system chłodzenia który odprowadzi 2x tyle ciepła ile wytwarza to ogniwo .

 

Nie wspominając o problemie skraplania poniżej punktu rosy, customowego mocowania itp itd. 

Tak poważnie to ogniwka zawsze będą najlepsze pod WC na gołym rdzeniu. A samo WC to już budżet ~600PLN w używkach dla cepa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Proszę i pilną pomoc. Otóż posiadam Ogniwo Peltiera TEC1-12706 12V i potrzebuje je podłączyć do prądu (do gniazdka). (Mam również dwa radiatory) I moje pytanie jest przez jaki zasilacz prądowy podłączyć go do prądu. Zailacz 10A za duży (nie działa), 1,5A, 3 A za mały (niedziała), w specyfikacji jest od 4,5A do 6A i przy zasilaczy 6A działa lecz: przez krótką chwilę chłodzi z jednej, grzeje z drugiej, a po chwili grzeje z dwóch stron. Jaki trzeba zasilacz to tego ogniwa, żeby z jednej mi chłodził?!?!

 

 

 

Może grzeje z dwóch stron bo nieodpowiednio schładzasz ogniwo? Na zwykłym zasilaczu komputerowym odpalałem takie ogniwa i było ok.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciepłej strony (zależnie od podłączonych biegunów, dana strona może być ciepła lub zimna) zakładasz jakiś radiator plus wentylator, który odbierze moc ogniwa plus ciepło elementu chłodzonego. Zależy do czego chcesz użyć tego ogniwa. Jak sobie robiłem chłodziarkę do napojów to do ogniwa przykleiłem radiator na klej termoprzewodzący, do tego wentylator 80x80mm i dawało radę. 

 

Ogniwo podłączałem bezpośrednio molexem pod 12v w zasilaczu. Dolutowałem molexa do kabli w ogniwie.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ten wentylatorek podłączyć, pod te same kabelki co zasilacz? Czy pod melexa podłączyłeś wentylatorek i zasilacz? Jestem ciemny w tych sprawach, dlatego niewiem. Jak bym Cię prosił żebyś opisał to szczegłuowo podłączenie...

A molex jaki? Bo troche jest rodzai?

I wentylatorek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Molex jest jeden. 2x uziemienie, +5V i +12V. Peltier aby prawidłowo działał musi mieć od ciepłej strony radiator. Do czego chcesz go użyć? 60W to trochę mało na GPU czy CPU w stosunku do pracy jaką trzeba poświęcić aby to miało ręce i nogi...

Szczegółowo trochę inaczej się pisze zgodnie z zasadami polskiej ortografii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam peltier musi mieć moc dwa razy taką jak źródło które ma chłodzić, np aby schłodzić procesor wydzielający 100W potrzeba peltiera mocy 200W.I I

 

I dobre 400W+ ciepla do odprowadzenia ;) Az mi sie moj bartek przypomnial :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tym pelteirem, bo to obecnie kompletny bezsens.

Jak chcesz wydajnego chłodzenia, to Noctua NH-D15, albo customowe LC.

Jak chcesz schodzić poniżej temperatury otoczenia, to Single Stage, albo chiller LC.

 

Używałem ogniwa 150 W z Pentium 4 + LC i działało to absolutnie beznadziejnie. Samo LC bez ogniwa dawało lepsze rezultaty. Nowsze topowe procki generują więcej energii cieplnej, więc kompletnie mija się to z celem.

Ogniwo podłączasz pod zasilacz PC - jeden przewód do +12 V, drugi do masy (GND).

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...