Skocz do zawartości
konrad11901

Czy taka temperatura procesora jest normalna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio kupiłem nową płytę główną (MSI B85-G43 GAMING), ponieważ w poprzedniej nastąpiła awaria dźwiękówki i otrzymałem zwrot pieniędzy. Wcześniej korzystałem z boxowego chłodzenia, tutaj także chciałem je zastosować. Kupiłem pastę termoprzewodzącą Arctic MX-2. To było moje pierwsze podejście z nakładaniem pasty termoprzewodzącej i nie wiem, czy dałem jej dobrą ilość. Wykonałem stress test (w Prime95). Po 10 minutach temperatura wynosiła 78 stopni. Nie wydaje mi się, że to jest normalna temperatura, czy mam rację? Czy przyczyną może być zła ilość pasty (po nałożeniu niecałe 2 oczka na tubce są puste)? Procesor to i5-4460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 4460 + chłodzenie box + Prime 95 = temperatury lecą w kosmos .

 

Prime 95 to program do wygrzewania i testowania stabilności , potrafi dość mocno obciążyć CPU , a do tego I5 ( tak jak cała seria Haswell ) ma gluta udającego pastę termoprzewodzącą pod IHS-em , więc takie temperatury to nic dziwnego .

 

Podczas normalnej pracy będą one niższe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci powiem tak,

I5 5675C na chlodzeniu box mial w OCCT lub Aida64 tem. 93-95 °C po 30 minutach. Procek z TPD zaledwie 65W.

Zmiana wentylatora iii... ufff jiz jest ok

P.S. Zmiana pasty nie pomagala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP nie ma nic do temparatury CPU ( czy innego podzespołu ) .

 

W przypadku Haswella / Broadwella ( jak i starszych procków od generacji Ivy Bridge ) za ta temperatury odpowiada glut siedzący pod IHS-em procka ( IHS to metalowa czapka procesora , mająca osłaniać rdzeń CPU i pomagać w odprowadzaniu ciepła ) .

 

Intel stał się skąpy i ten glut to jedna z najgorszych past TP jakie mogą być .

 

Procek który ma normalną pastę TP pod IHS-em lub ma lutowany IHS ( jak np. procki z generacji Sandy Bridge czy seria Extreme na Socket 2011/2011-3 ) ma temperatury sporo niższe , z tego co pamiętam to skalpowany I5 /I7 3xxx + normalna pasta TP zapodana pod IHS i całość miała jakieś 20 stopni mniej w stosunku do nieskalpowanego procka w takich samych warunkach .

 

A Prime 95 , OCCT czy Aida 64 to programy do testowania stabilności i wygrzewania CPU - wyciskają 7 poty z procka , a jak używają instrukcji AVX to już w ogóle temperatury  lecą w kosmos .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy TPD nie ma nic wspolnego z temperaturami :-) Mniejsza o to jednak, chodzil mi o "jakość" boxowego wentylatora :-)

A nawiasem mowiac po zalozeniu Noctua NH-15D temperatura w idle 23-25°C w stresie 48-50 wiec nie glut byl tu przyczyna grzania proca.

Edytowane przez pitras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 5675c 4.1Ghz  na chłodzeniu true spirit 140 ma w aidzie64 60-65 stopni  w grach temp nie przekracza 55 stopni. Do tego wykręciłem go na 4.3 Ghz na 1.31v. Na co dzień jest 4.1ghz przy 1.28v.

na seryjnym chłodzeniu to kręcenie procka to nieporozumienie, zmieniaj czym prędzej.

Do tego jak bodziesz nakładał paste to zrób na krzyż dwie cienkie  kreski. u mnie sprawdza sie to lepiej niż jedna kropa pasty na środku procka.

Edytowane przez Ponior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...