Skocz do zawartości
fumfel

Kilka pytań, jak zwiększyć wydajność systemu do gier?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Chciałbym pograć bez problemu w takie tytuły jak Wiedźmin 3 czy Fallout 4, niestety mój wysłużony składak PC już niedomaga, posiadam: 

- procesor AMD Athlon II X4 635 2.9 GHz 

- płytę główną ASUS M3A78 z gniazdem na procesor AM2+ SATA3 

- 8 GB pamięci RAM DDR2 Dual 

- kartę graficzną AMD Radeon HD 7750 1 GB DDR5

- dyski: Seagate ST3320620A ATA 320 GB i Seagate Barracuda SATA 500GB (ST500DM002) 

- Windows Vista 64-bitowy 

 

1. Zamierzam wymienić kartę graficzną. Mogę na nią wydać ok 600 zł. Jaką mi polecicie?

 

2. Myślę też o dokupieniu dysku SSD, ale pytanie czy płyta główna nie będzie go spowalniać i czy poprawa szybkości pracy systemu będzie odczuwalna? Stare dyski chciałbym zostawić, instalować na nich gry i gromadzić dane. Pytanie czy stare dyski nie będą spowalniały nowego SSD.

 

3. Jak uważacie czy warto też wymienić procesor, ale czy w znaczącym stopniu przyspieszy pracę? 

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ) Tą kasę przeznaczył bym na zmianę CPU i platformy .

 

Za 400-500 zł można na allegro wyrwać I5 2300/2320/2400 + płyta na H61 , I5 będzie sporo mocniejszy niż stary X4 635 .

 

Do tego 8+ GB ramu DDR3 , pod F4 wskazane więcej jak 8GB i SSD do tego .

 

2 . ) SSD to dobry pomysł , nawet na twojej obecnej płycie i SATA II będzie dobrze działał - choć nie tak jak na platformie Intela z tych czasów , SSD + H61 to będzie niezły tandem .

 

Stare dyski nie będą mieć wpływu na SSD i jego wydajność .

 

3. ) Patrz 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprościej kręcić twojego athlona(o ile się da) i gtx 750 ti lub używka gtx 660.

tylko jaki masz zasilacz(chodzi ew.o gtx 660.)

ssd da kopa systemowi ale gier nie przyspieszy(ładowanie map tak)

ew.szukaj czegoś podobnego,wydajność będzie cholernie zauważalna:

http://allegro.pl/plyta-procesor-core-i5-2320-4x-3-3-s1155-acer-i5836401512.html

i5-2xxx sandy idzie zassać +- od 300 do 350 pln(bez k).

płytę bym sugerował b-75 i wyżej ze względu na większą ilość złącz.

od 120 pln idzie znaleźć.

nie wiem jak vista sprawuje się w nowych grach ale tak po drodze szukałbym win7.

win 8. jak dla mnie to dno a 10 nie chcę poznawać do końca po tym co zobaczyłem na początku.

dx.12 pewnie poczeka jeszcze ze dwa latka :biggrin:

ps:stare dyski jak najbardziej mogą zostać.

Edytowane przez niszczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co mu po zmianie platformy, jak karta graficzna nadal będzie za słaba do gier.

Zalecam wymianę na GTX660.

 

2. Oczywiście SSD też warto.

 

3. Jeśli po zakupie GTX660 nadal byłoby źle, to wtedy rzeczywiście lepiej zmienić platformę niż kupować lepszy procesor. Topowe modele, nawet pod stare podstawki, zawsze mocno trzymają ceny na Allegro, więc zazwyczaj się nie opłaca.

Edytowane przez maker3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi... myślę, że na razie postawię jednak na grafikę i dysk SSD...

 

zasilacz to: Cooler Master Elite Power RS-460-PSAP-J3 

 

...a może by tak zaszaleć i zdecydować się na GTX 960? ..."prądożerność" mniejsza, może zasilacz wytrzyma (widzę na benchmark.pl że pożera pod obciążeniem tylko 20W więcej niż mój Radeon) ...i jeszcze na rachunkach za prąd się oszczędzi :D

 

...a jaki dysk SSD polecacie? ...na system, TEMP i kilka giga programów

Edytowane przez fumfel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 850 EVO 250GB jest ostatnio w bezkonkurencyjnych cenach.

A jak chciałbyś 120GB, to chyba Sandisk za 200zł.

 

Na pudełku GTX960 rekomendują zasilacz przynajmniej 400W, natomiast na GTX660 jest to 450W, więc powinno starczyć, zresztą te wartości są niekiedy na wyrost. Tutaj potwierdzenie: http://www.forumpc.pl/topic/381628-czy-ten-zasilacz-amacrox-460w-wystarczy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X4 635 + GTX 660 to raczej średnie zestawienie , tym bardziej że procek chodzi na stock .

 

O GTX960 już nie mówię bo procek będzie go mocno hamował .

 

Spróbuj odblokować cache L3 ( jak się da , przy takim samym zegarze da jakieś 20% boosta ) , do tego kręć procka ile wlezie ale jak chcesz odczuć prawdziwy wzrost wydajności to tylko zmiana platformy wchodzi w grę .

 

Wspomiane I5 są sporo mocniejsze .

 

Zasilacz powinien dać radę z tymi kartami - ma 324W na linii +12V .

 

Co do SSD - z wersji 120-128GB może być Sandisk Plus 120 GB za 220 zł lub nieco droższy Transcend SSD370 128GB za 230 zł albo kosztujący tyle samo Plextor M6V 128GB , z innych SSD może być A-Data PremierPro SP920 128GB za 219 zł .

 

Albo jak masz ~350 zł to Samsung 850 EVO 250GB - wśród tanich dysków o tej pojemności obecnie bezkonkurencyjny .

 

Ceny z morele.net .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jeżeli dokupię taki procesor:

 

http://allegro.pl/procesor-amd-phenom-ii-x4-965-black-ed-4x-3-4ghz-i5851202304.html

 

lub

 

http://allegro.pl/procesor-amd-phenom-ii-x6-1055t-2-8ghz-gwarancja-i5837734446.html

 

płyta z tego co widzę powinna to pociągnąć: https://www.asus.com/pl/Motherboards/M3A78/HelpDesk_CPU/

 

to w/w karty graficzne będą lepiej hulać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolne i5 zjada w grach te Phenomy nawet jeśli by miały 12 rdzeni. Jak juz chcesz Phenoma II x4 to za nie więcej niż 150zl.

 

Tapatapatap Z2

 

Rzeczywiście zmiana platformy na Intela da takiego mocnego kopa w porównaniu do Phenoma x6 z DDR2... na Benchmarku.pl widzę, że są to podobne platformy i moce obliczeniowe. Gdzie mógłbym zobaczyć jakieś wiarygodne testy, zestawienia, różnice w wydajności tych dwóch platform?
 
..., chyba zacznę od karty graficznej coś pokroju GTX 950 lub Radek R9 270 i dysku SSD, bo to są tematy niezależne od platformy i na pewno będą działać nawet teraz, choć penie karta będzie mocno hamowana przez CPU - jaka może być procentowo możliwa utrata mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie karze Ci zmieniać platformy, mówię tylko że wydawanie 400zł na phenoma II x4 który ma prawie 7 lat jest głupotą i wywaleniem kasy w błoto w dodatku jeśli masz athlona II x4 który wcale o wiele gorszy od niego nie jest..

http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd?page=0,24

 

Sprawdź sobie sam + Ty masz jeszcze platformę na ddr2.

Kupowane nowej karty graficznej również nie ma sensu, szkoda pieniędzy. Kup używanego gtx660 za 400zł i będziesz szczęśliwy, naprawdę. Ale nie kupuj  żadnego radeona ponieważ one mają ogromy narzut sterownika na procesor i jeszcze bardziej ograniczą jego wydajność. Pamiętaj też, że twój zasilacz ma jedną wtyczkę pcie 6pin dla karty graficznej.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O testy PII X6 vs. I5 to może być ciężko .

 

Natomiast tutaj masz testy PII X4 965@Stock vs. I3/I5/I7 czy FX-y albo Ax od AMD

 

Kolejny test z PII X4 965 , tym razem BF4 i porówanie Mantle oraz Direct X .

 

Testy PII X6 masz tutaj , tyle że raptem 4 gry i test dość stary - z 2012 roku .

 

Tutaj natomiast masz malutkie porównanie PII X6 1090T do PII X4 965BE oraz I7 975 .

 

Generalnie jeżeli chodzi o gry to większość z nich nie ogarnia CPU z 6+ rdzeniami , wydajność mają zbliżoną do CPU z 4 rdzeniami - więcej zależy od różnicy taktowań czy ilości cache L2/L3 .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi, naoglądałem się co niemiara... oczopląsu można dostać :) ale decyzja zapadła... idę w stronę GTX 950 i zmiany platformy na i5 2320/2400/2500 - H81/B85... zobaczymy co się trafi w dobrej cenie ;) ...mam nadzieje, że się nie zawiodę, zawsze potem można dokupić mocniejszy procesor czy dołożyć pamięci, bo w moim staruszku to już max możliwości.

 

...pytanie czy warto dopłacać do wersji karty z OC, GAMING czy CUDA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz I5 2xxx to szukaj płyty na H61/B75 .

 

H81/B85 to platforma pod nowsze Haswelle 4xxx .

 

CUDA ma każda karta - to ficzer od NV a nie konkretnego producenta karty .

 

Gaming to albo wersja od MSI albo od Gigabyte - obie firmy mają karty ze słowem Gaming w nazwie.

 

Bierz co tańsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak możesz go trochę podkręcić - 3,9 Ghz powinno być w zasięgu .

Jak mnie pamięć nie myli, tyle to bez ruszania bclk. Ustawia się mnożnik turbo, tj 37 i pozostawia włączone turbo, które daje + 200 MHz przy obciążonych 4 jajkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ASUS Geforce GTX950 2GB Strix OC już jedzie, mam nadzieję, że zdąży przed świętami ;)

 

...a teraz czas na kolejne wątpliwości. Znalazłem wytypowałem następujące zestawy, może trochę mnie poniosło :) ale co tam:

 

1. Używany na 2 miesięcznej gwarancji i5 2500 na płycie ASUS P8Z77-V LK

- 8GB DDR3 Crucial BallistiX PC12800

- SSD Samsung 850 EVO 120GB

- obudowa Gladius M20

za około 1400 zł

 

2. i5 4690k LGA 1150

- ASUS Z97-K

- GOODRAM Play DDR3 8GB 1600MHz CL10

- SSD Samsung 850 EVO 120GB

- obudowa Gladius M20

za około 2000 zł

 

3. I5 6500 LGA 1151

- ASUS Z170-P DDR4 OC M.2

- KINGSTON DDR4 8GB 2400MHz HyperX Fury

- SSD Samsung 850 EVO 120GB

- obudowa Gladius M20

za około 2000 zł

 

...teraz to co nie daje mi spokoju, czy warto dołożyć te 600 zł do pierwszego budżetowego zestawu? Czy zestaw nr 2. jest najmocniejszy? ...natomiast najbardziej przyszłościowy z możliwością rozbudowania wydaje się być zestaw 3, może warto pójść w tą stronę...

 

...czy mój zasilacz Cooler Master Elite Power RS-460-PSAP-J3 pociągnie te zestawy?

 

...płyty z zestawu 2. i 3. mają slot M.2 czy np.: SSD 128GB ADATA Premier Pro SP900 M.2 nie byłby lepszym rozwiązaniem w stosunku do podanego wyżej samsunga? Zamierzam zainstalować na komputerze dwa bliźniacze systemy, jeden na SSD drugi na dysku SATA-2 (dla dzieci). Chciałbym aby przy starcie systemu (Win7) można było wybierać dysk z którego ma być odpalany komputer i o ile z SSD podłączonym do SATA-3 nie będzie problemu to jak to może wyglądać w przypadku SSD na M.2 ...czy aby nie ustawia się startu na "sztywno" w BIOS-ie, może ma ktoś doświadczenia w tej kwestii?

 

....uffff na razie tyle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...