Skocz do zawartości
Althorion

Dostępna tylko połowa RAM-u

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dzisiaj taką rzecz w Menedżerze zadań:
6DkODbi.png
Choć jest 16 GB RAM-u, system wykorzystuje tylko 8. Nie jestem pewien, kiedy się popsuło, jak ostatni raz tam patrzyłem, to poprawnie działały obie kości. Linux (polecenie free -m) podobnie widzi tylko połowę, ale już w UEFI widoczne są obie.

 

EDYCJA:

Każda kość działa w każdym z czterech slotów. Włożenie dwóch naraz kończy się zawsze tak jak wyżej.

Edytowane przez Althorion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem pewien, że mam w podpisie :(. No cóż, wybaczcie chwilową dysmózgowię:

Płyta główna: ASRock 990FX Extreme3

RAM: 2x GoodRAM 8 GB 1333 MHz

 

Reszta chyba nieistotna, ale wolę nie zakładać:

CPU: AMD FX-8320

GPU: AMD Radeon HD 7950

Windows 10

Linux 4.3.3

 

Wszystko pracuje na standardowym taktowaniu. Próbowałem przekładania kości po slotach (każda kość działa w każdym slocie, dając efekty jak wyżej) i przywracania domyślnych ustawień UEFI. W trakcie przekładania RAM-u udało mi się uszkodzić wentylator na procesorze, więc dopóki go nie naprawię (pewnie poniedziałek), nie chcę puszczać memtestów ani trzymać komputera włączonego zbyt długo.


Znalazłem identyczny problem na podobnej (ASRock 970 Extreme4) płycie głównej, niestety bez rozwiązania: https://www.reddit.com/r/techsupport/comments/32gokg/half_of_ram_is_hardware_reserved/

Edytowane przez Althorion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS najnowszy. Proc wyjęty i obejrzany, chyba jest OK. Nie mam najlepszego wzroku, więc pokażę go jeszcze komuś innemu. Nie miał jednak powodu, by się nagle popsuć, jeszcze dwa tygodnie temu na pewno wszystko było OK (kompilowałem LibreOffice, które chce koło 12 GB RAM-u do kompilacji), a komputer nie został kopnięty ani przemieszczony w międzyczasie. CMOS zresetowany. Kości były pierwotnie osadzone poprawnie, ale potem próbowałem też i niepoprawnych osadzeń, nie ma żadnej różnicy.

 

Jak tylko kupię nowy wentylator, to przetestuję memtestem i zobaczę, czy mi pokaże jakieś błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem na swoim kompie. Z 32GB RAMu widoczne było tylko 24GB. Wyciąganie kości i przekładanie nic nie dało. Dopiero przedmuchanie slotów sprężonym powietrzem naprawiło problem. Co najdziwniejsze, mój komputer ma raptem 6 miesięcy i kurz nie miał prawa się dostać pod RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...