Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

 

Szybka piłka, czy będę mógł bez problemu podpiąć SSD SanDisk Plus 120gb do płyty Asus P5K Pro?

 

I jakie kable będę potrzebował żeby bez problemu to podpiąć?

Chce rodzicom przyspieszyć troszkę kompa, a nie zaglądałem tam już parę ładnych lat i nie pamiętam nawet jakie kable mam w środku, wiec dokupie od razu i podepne to w święta.

 

Dysk będę zamawiał z x-kom.pl, wiec może polecicie kabelki również z tego sklepu?

 

Niestety nie pamiętam modelu zasilacza i nie wiem jakie kable zasilające on tam miał. Nawet mocy nie pamiętam, bo ten co kupowałem ja, be quiet, się spalił, a potem facet w serwisie im wrzucił jakiegoś noname pewnie. Przesyłowy będzie zapewne SATA II?

 

Dzięki za rozjasnienie sytuacji.

 

Wysłane z mojego HTC One M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, zwykly kabel sata. Na zasilaczu kabel zasilajacy sata wiec sobie otworz obudowe  isprawdz czy masz a jak nie to kup przejsciowke z molexa.

Mialem Intela G2 na MSI P35Neo2. Wszystko cacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zamówiłem.

 

Teraz pojawia się druga kwestia. Mianowicie, jest to komputer firmowy i jest na nim legalny Windows XP. Spokojnie wystarcza on do wszystkich zadań i nie ma potrzeby kupowania nowego. Natknąłem się na artykuły, gdzie jest opisane dostosowanie XP pod dysk SSD, ponieważ w innym wypadku może być on spowolniony lub nawet uszkodzony. Czy dalej należy wykonywać te operacje? Artykuły były z roku 2012, zmieniło się coś w tym czasie?

 

Jeżeli nie, prosił bym kogoś o podrzucenie w miarę aktualnych informacji o tych operacjach, które należy wykonać. Może ktoś akurat miał z tym styczność ostatnio.

 

Dzięki i pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego HTC One M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Artykuły były z roku 2012, zmieniło się coś w tym czasie?

Odpowiem Ci pytaniem, a rozwija ktoś windows XP od tego czasu? ;)

 

XP nie jest i nigdy nie będzie w pełni przystosowany do obsługi SSD.

Nie oznacza że nie da sie kompletnie działać. Nic się nie uszkodzi ale może być okupione sporym spadkiem wydajności.

Po pierwsze nie obsługuje komendy Trim dla zerowania (czyszczenia) zapisanych uprzednio komórek pamięci.

Po drugie źle formatuje partycje. Dokładniej offset jaki ustawia jest niewłaściwy dla ówczesnych dysków - także HDD.

Po trzecie nie ma wbudowanych sterowników AHCI i trzeba je podawać podczas instalacji z dyskietki fdd!!!

 

Pierwsze da sie przeżyć. Może w ogóle nie być zauważalne bo zależy od obciążenia dysku. Wbudowane mechanizmy Garbage Collection działają także w tle dysku samoistnie.

Nie są zbyt szybkie w działaniu (Trim jest natychmiastowy) więc przy bardzo obciążonych dyskach mogą być widoczne spadki szybkości pracy.

Można wybrać producenta który jednocześnie oferuje aplikację do ręcznego włączania Trim (np Samsung, Intel)

 

Druga kwestia to założenie partycji dysku przed instalacją XP. Najłatwiej założyć partycje i sformatować pod innym systemem (pod innym komputerem) na systemie minimum Vista lub nowszym.

Potem podczas instalacji XP absolutnie nie niczego nie formatujemy czy usuwamy partycji. Wyłącznie tylko instalujemy system.

Można offset poprawić także po instalacji XP odpowiednią aplikacją i specjalną komendą np programem diskpart. Wymaga minimum wiedzy. 

 

Trzecie wymaga większej zabawy bo mało kto dziś posiada stacje dyskietek fdd. XP nie obsługuje pamięci masowych na USB podczas instalacji więc ta opcja odpada.

Rozwiązanie to zintegrowanie sterowników AHCI z instalatorem systemu i ponowne nagranie nowej plyty z systemem.

Jest do tego całkiem dobre narzędzie "nLite" do integrowania m.in. sterowników.

Zapisujemy obraz systemu na dysku. Modyfikujemy go, zapisujemy i wypalamy na nowej płycie. Wtedy system prawidłowo wykryje dyski przy kontrolerze ustawionym w tryb AHCI.

 

Można też system zainstalować w w trybie IDE a potem zainstalować sterowniki i za pomoca pewnych zmian w rejestrze a potem w bios zmienić na tryb AHCI.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...