Skocz do zawartości
Marfiu

Wybór procesora (skylake czy haswell)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję złożenie komputera w standardzie matx. Wiem że kartę graficzną kupię po jakiś 3 msc po pozostałych częściach (wolę odłożyć i kupić coś mocniejszego). Chcę przeznaczyć na procesor ok. 1k zł i nie wiem na jaki się zdecydować, słyszałem że skylake nie są warte swojej ceny ale to pewnie domorosli informatycy. Procek siedzialby na płycie głównej obsługującej ram 2133 lub 2400 ( czyli płyta pewnie w okolicach 400zł). Będę wdzięczny za wskazówki odnośnie procka (mile widziane obiektywne uzasadnienie)

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego nie musisz kupować?

 

U mnie sytuacja wygląda tak, że nie kupie Skylake z powodu płyt głównych (cen i ich koloru. Pasują mi AsRocki) i zmiany RAMu. Mam 2x4GB DDR3.

Druga sprawa jest taka, że procki mogą się wyginać od zbyt ciężkich chłodzeń. Nie wiem co z tego wynikło, był artykuł na PurePC.

 

Skylake jest bardziej nowsza platformą z powodu DDR4.  Jeśli nie masz nic to warto byłoby się zainteresować nowszą platformą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składam PC od zera, mam teraz tylko dysk ssd.

Faktycznie, problem wyginania procka jest ciekawy... Cena trochę robi swoje bo i5 4690k kupie poniżej 1100zl a skylake i5 6600k to ponad 1200zl. Nie wiem czy tak naprawdę jest warto Wchodzić na nową platformę bo jest nowsza, skoro stara jest w testach bardzo porównywalna, tańsza i sprawdzona. Przy okazji, czy kupowanie procka odblokowanego ma sens przy obudowie matx? Nie będzie mu za ciepło w małej obudowie?

Edytowane przez Marfiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie odnośnie ciepła w obudowie nie jestem w stanie ci odpowiedzieć.

 

Jakbym składał od zera to uwazam, że szedłbym w Skylake. Ale nie wiem czy bym szedł w wersje z K, z powodu gluta pod IHS.

 

Jeszcze jest taka opcja:

Skylake nieodblokowany. http://www.purepc.pl/procesory/podkrecanie_intel_core_i56500_do_4500_mhz_to_naprawde_dziala

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu sie wstrzymał, aż do premiery Pascal/ Arctic Island i wtedy coś kupił. Oczywiście jesli nie masz ciśnienia. Samemu mam zamiar zrobić upgrade aktualnego zestawy do 4690k ( z powodu niebieskich płyt głownych. Będe szukac używki procka) i 390.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie najbardziej opłacalny jest zestaw oparty na MOBO Z97 (byle nie najtańszej, żeby miała USB 3.1 i SATA-E) + Xeon E3 v3 (bez grafiki) + DDR 1600/1833.
Generacja 5-ta i 6-ta niewiele wnosi, za to kosztuje krocie. Zaoszczędzone pieniądze lepiej dołożyć do grafiki i kupić GTX980 zamiast GTX 970. Nie wiem czy do Xeona dodają chłodzenie boxowe - więc kilka groszy warto zarezerwować na jakieś wyższy model SPC, żeby nie płacić za nalepkę na np. Noctua. Grandis poradzi sobie absolutnie z każdym Intelem, a Xeon jest chłodniejszy od i5K.
Nie łudź się, że w kompie, który będziesz modernizować za 3~4 lata wykorzystasz obecnie kupiony CPU, MOBO czy RAM - dlatego DDR4 pozostaw gadżeciarzom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówimy o kompletnie rożnych budżetach....

Xeon E3 v3 jest tańszy jak i5 Skylake. Płyty główne Z97/H97 są o wiele tańsze jak te pod Skylake. DDR3 jest znacznie tańsze od DDR4. Może tylko z tym GTX 980 troszkę przesadziłem ;) Po prostu GTX 970 do mnie nie przemawia... Już chyba wolałbym R9 390. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeon E3 v3 jest tańszy jak i5 Skylake. Płyty główne Z97/H97 są o wiele tańsze jak te pod Skylake. DDR3 jest znacznie tańsze od DDR4. Może tylko z tym GTX 980 troszkę przesadziłem ;) Po prostu GTX 970 do mnie nie przemawia... Już chyba wolałbym R9 390. 

Chyba masz jakiś cennik po znajomości... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz jakiś cennik po znajomości... ;)

i5-6500 ok. 910 złotych

i5-6600 ok. 1000 złotych

i5-6600K ok. 1160 złotych

 

Xeon E3-1220 v3 ok. 940 złotych

Xeon E3-1230 v3 ok. 1200 złotych

Xeon E3-1241 v3 ok. 1260 złotych

 

Nikt mi nie wmówi, że Xeon będzie wolniejszy od i5 albo, że nie wytrzyma ostrzejszego katowania. Te procesory są projektowane do pracy 24/7 przy mocnym obciążeniu. Przy okazji mniej się grzeją ;)

Przede wszystkim koszt całej platformy będzie niższy. Kupując takiego E3-1241 masz wydajność i7 za mniejsze pieniądze jakbyś miał wydać na i5 Skylake. Sama różnica w cenie RAM zrekompensuje dodatkowy wydatek na Xeona. Przy okazji nic nie musisz podkręcać, żeby maszyna była szybka. Myślisz, że czemu Intel zablokował Xeony Skylake, żeby na zwykłych płytach głównych nie działały? Dobrze wiedzą, że nikt by im za i5 nie chciał tyle zapłacić skoro Xeon za 50 USD więcej by je zjadał z kopytami na śniadanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeony E3 to taki sam badziew jak I5/I7. Ta sama pasta do zębów czapką, te same instrukcje. Różnica to obsługa pamiątek ECC i czasami dodatkowe opcje wirtualizacji ( chociaż zablokowane jednostki I5 mają to samo ). Chcesz coś lepszego, to trzeba iść w 2011-3, tam masz chociaż lutowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeony E3 to taki sam badziew jak I5/I7. Ta sama pasta do zębów czapką, te same instrukcje. Różnica to obsługa pamiątek ECC i czasami dodatkowe opcje wirtualizacji ( chociaż zablokowane jednostki I5 mają to samo ). Chcesz coś lepszego, to trzeba iść w 2011-3, tam masz chociaż lutowanie.

A Skylake to niby jest lutowane? Nie każdy podkręca procesor, żeby mu ta pasta robiła różnicę, a platforma 2011-3 to przepaść cenowa. Najtańszy procesor 1800 złotych za wydajność Xeona E3 tańszego o 500 złotych. 4 kanały DDR4? Wiesz jaka to kasa obsadzić tak banki pamięci? Najtańsza sensowna płyta główna 1000 złotych! Wow! a możliwości płyty jak takiej za 500 złotych pod Xeona. :) Jedyne co faktycznie zyskasz to 28 linii PCIE... Faktycznie warte podwójnej ceny za platformę :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze dyskutujecie o xeonach które kompletnie nie dotyczą tematu. Będę wdzięczny jeżeli temat będzie obfitował już pomocne komentarze dotyczące mojego pytania.

Odpowiedziałem Ci przecież. Lepiej droższy Haswell jak tani Skylake... tym bardziej jeśli będą w tej samej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...