Skocz do zawartości
Suzuya

[2000 zł] Dobór komponentów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcę kupić sobie zestaw komputerowy za około 2000 zł.

Pierwszy raz składałem sobie komputer, więc pewnie nie będzie to optymalny układ, ale mój wybór padł takie właśnie części:

 

http://www.morele.net/inventory/info/1t2j6/

 

Chciałbym się dowiedzieć, czy procesor w tym układzie nie będzie ograniczany przez kartę lub odwrotnie oraz ogólnie, czy dobór takich komponentów jest odpowiedni. Ewentualnie możecie mi doradzić, co mogę jeszcze zmienić. Jako że składając zestaw, zacząłem od wyboru procesora, wolałbym nie zmieniać tej koncepcji w miarę możliwości. ;d

Myślałem też nad dyskiem SSD w przyszłości, ale to wiązałoby się ze zmianą płyty głównej, zapewne na droższą. Na przykład coś takiego: MSI B150M Mortar (370 zł).

 

Komputer ma być wykorzystywany głównie do gier, ale nie tych z najwyższymi wymaganiami i niekoniecznie na najwyższych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 228,00 zł 
2 Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H-A, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, DVI, D-Sub, mATX 259,00 zł 
3 Procesor Intel Core i3-4170, 3.70GHz, 3MB, LGA1150, 22nm, 54W, VGA, BOX (BX80646I34170) 529,00 zł

4 Obudowa SilentiumPC Brutus S30 Pure Black (BT-S30) 95,01 zł 
5 Karta graficzna Palit GeForce GTX 750 Ti 2GB DDR5 (128bit) NE5X75TT1341F 531,27 zł 
6 Pamięć Crucial BLE2CP4G3D1608DE1TX0CEU 170,01 zł

7 Zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W VL1-500 179,00 zł 
1991,29 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje, jednak chciałbym znać uzasadnienie co do wybranych komponentów.

@tesel, czym różni się podana przez Ciebie karta od mojej? Różnica w cenie jest niewielka, więc jeśli obie karty są kompatybilne z resztą zestawu, wolałbym wybrać oczywiście tę lepszą.

Co do procesora, to nie wiem dlaczego zaproponowałeś akurat taki, ale jeśli chodzi o taktowanie, to przez przypadek znalazłem równie dobry pod tym względem procesor (6100 zamiast 6100T). Właściwie to różni się od poprzedniego tylko taktowaniem (3,2 -> 3,7) za taką samą cenę:

 

http://proline.pl/?p=BX80662I36100&&cno=1

 

Poza tym zmieniłem też RAMy na Kingston DDR4, 4GB, 2133MHz C15, gdyż nie uważam, żeby było mi potrzebne więcej na razie. Zawsze ewentualnie można dokupić.

Do tego nadal zastanawiam się w tym zestawieniu nad płytą główną MSI B150M Mortar, B150, DualDDR4-2133. To chyba najtańsza płyta pozwalająca na dołączenie SSD, poza tym pewnie nie jest gorsza od tej zaproponowanej, która już nie jest kompatybilna w tym układzie.

 

Tal więc aktualnie mój złożony komputer wygląda tak:

 

http://www.morele.net/inventory/info/ER6xdR/

+ oczywiście procesor Intel Core i3-6100 3,7GHz (585 zł)

 

Chciałbym coś więcej się dowiedzieć o tym wyborze, najlepiej, czy wszystko w nim współgra. Nadal jednak jestem otwarty na propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mój błąd, bo nie doczytałem czym konkretnie jest złącze M.2. Jakoś pomyślałem, że tylko przez nie da się podłączyć SSD. ;d

Co do HDD, to wątpię, czy mój dysk można w ogóle nazwać dyskiem przy pojemności 60GB..

Czy taka płyta główna będzie odpowiednia w takim razie?

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b150m-hdv-b150-ddr4-sata3-usb-3-0-matx-90-mxgyd0-a0uayz-771577/

Edytowane przez Suzuya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karty różnią sie zegarami a zo za tym idzie wydajnością

moja ma:                      

Zegar : 1202MHz (Base) / 1281MHz (Boost) Zegar pamięci : 3004MHz (DDR 6008MHz) 

twoja:

Zegar : 1020MHz (Base) / 1085MHz (Boost) Zegar pamięci : 2700MHz (DDR 5400MHz) 

więc nie mamy oczym mówić [w dodatku twoja jest pasywnie chłodzona i trzeba w budzie zapewnic przepływ powietrza]

 

procki z "T" to wersje energooszczedne - mają obniżone taktowania - zwykłemu człowiekowi to niepotrzebne

 

chyba przekroczysz te 2k zł [jak masz kasę to oczywiście fajnie iść w skajlaka]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przekonałeś mnie co do karty. Zdecyduję się raczej na Twoją koncepcję, zmieniając tylko procesor na i3 skajlejka 3,7GHz oraz co za tym idzie płytę główną ASRock B150M-HDV, B150, DDR4 włączając w to pamięć Kingston DDR, 4GB, 2133MHz, C15. Wszystko razem wyniesie prawie 2050zł.

 

http://www.morele.net/inventory/info/RvL4il/

http://proline.pl/?p=BX80662I36100&&cno=1

 

Mam nadzieję, że wybrałem dobrą płytę główną do obudowy ;d

Co do zasilacza, to chyba nie muszę się obawiać, że nie uciągnie reszty sprzętu.

 

W każdym razie dzięki za pomoc, teraz będę wiedział na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu.

Edytowane przez Suzuya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro były święta to możesz koledze te dwie stówki dołożyć do budżetu - pewnie się ucieszy bo nie wspominał nam o tym że ma jeszcze jakąś kasę dodatkowo do wydania :(

 

można by jeszcze uzywanego gtx 660 poszukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do HDD, to wątpię, czy mój dysk można w ogóle nazwać dyskiem przy pojemności 60GB..

widpig chodzi ci o to? bo coś wątpię aby to było na sata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoja kasa, ale 750ti (nawet pasyw ktory wybrales na poczatku) to sredni temat, przetasuj komponenty i kup conajmniej 950 strix - tez nie bedzie szumial a za niecale 200zl wiecej masz o polowe wieksza wydajnosc...

 

A jeśli nie to w podobnym budżecie masz znacznie wydajniejszego radeona strix R7 370 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widpig chodzi ci o to? bo coś wątpię aby to było na sata

Hmm, no to jakis asrock/gigabyte zamiast asusa jako plyta, slabszy zasilacz (950tka to 90w, liczmy 100w bo nie referent, reszta pewnie z 75 w stresie - calosc uciagnie nawet firmowe 300w) i powinno starczyc na dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej coś takiego:

 

http://www.morele.net/inventory/info/UGSxjL/

 

Jednak ta karta pobiera więcej prądu i nie jestem przekonany, że jest mi niezbędna, więc chyba pozostanę przy mojej opcji.

 

Btw, wildpig, w swoim drugim poście wcale nie odpuściłeś skajlajka, tylko pozbyłeś się HDD. Poza tym wątpię, aby ramy DDR4 pasowały do tej płyty głównej..

 

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w tym temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Btw, wildpig, w swoim drugim poście wcale nie odpuściłeś skajlajka, tylko pozbyłeś się HDD. Poza tym wątpię, aby ramy DDR4 pasowały do tej płyty głównej..

 

Ram to faktycznie niedopatrzenie (modyfikowalem twoj koszyk), ale skajlajka tam nie widze tylko haswela.

 

Co do grafy wolna wola - nie czujesz potrzeby, nie kupuj. 

W idlu obie pobieraja z grubsza tyle samo, a pod obciazeniem prad=wydajnosc... w tym przypadku bedziesz mial 1/2 wolniej za 1/3 mniej pradu bo taka jest przepasc miedzy 750 a 950.

Co do kosztu pradu... bardziej obrazowo mozna juz tylko z kalkulatorem... wez ostatni rachunek, zobacz po ile masz kWh i policz ile w skali roku przeplacisz za 30W wiecej grajac np 4h dziennie (czyli calkiem sporo jak na srednia) - wyjdzie cos w stylu 20-25zl. :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie widzisz skajlejka, ale chodziło mi o to, że ja złożyłem komputer za prawie tyle samo ze skajlejkiem i HDD za ile Ty hasswela bez HDD, chociaż z lepszą kartą. Problem w tym, że komputer bez dysku mi nie pasuje ;d

 

A może jednak dopłacę trochę i będę miał 2x lepszą kartę.. prawie 200 zł to chyba nie jest taka zła cena jak na takie podwyższenie wydajności?

Edytowane przez Suzuya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlozyles kompa ktorego w kazdej grze 950tka ze procesorem poprzedniej generacji (ale wciaz na pelnej gwarancji) zje zywcem...
gdybys kupowal maszyne do pracy mialo by to sens, ale kupujesz komp "wykorzystywany głównie do gier"...

jak ci sie nie chce pokombinowac 10min z tanszymi plytami i zasilaczami (ew grafikami) to baw sie w nizszych detalach ze swoja 750tka i skajlakiem...

prywatnie za te pieniadze nie szedl bym w nic innego niz uzywka i5 (sandy/ivy) + gtx960, ktora by starczyla na dlugo (lub chociaz uciagnela wspolczesne gry na haju), a nie ze kupujesz kompa ktory od razu ma zadyszke w wyzszych detalach (ba, nawet od razu zakladasz ze bedziesz biedowal na niskich detalach, a za te pieniadze mozesz na ultra zasuwac na 960tce) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrozumiałem. Zapewniam Cię, że nawet coś takiego jak 750 wystarczy mi na długo biorąc pod uwagę mój aktualny komputer i to jak długo go używam (Intel Celeron 1,6GHz x2, Radeon X1300, 2GB RAM).

 

jak ci sie nie chce pokombinowac 10min z tanszymi plytami i zasilaczami (ew grafikami) to baw sie w nizszych detalach ze swoja 750tka i skajlakiem...

Już to zrobiłem, zobacz cztery posty wyżej, nie rozmawiamy już o 750 Ti.

 

Patrząc na cenę tego Radeona R7 zauważyłem, że GTX 950 kosztuje tylko 25 zł więcej, więc chyba ostatecznie zdecyduję się właśnie na niego.

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx-950-2gb-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-dp-box-gtx950-m-2gd5-770045/

 

Wyłożę te 200 zł więcej, chociaż w takim układzie pewnie powiesz mi, że lepiej, gdybym kupił 960 i zmienił procesor na haswella + tańsza płyta główna i ramy DDR3. Jednak uparłem się już, żeby tego nie zmieniać i niech tak zostanie. ;d

 

Tak więc mam nadzieję, że ostatnia wersja:

 

http://www.morele.net/inventory/info/Q29UHx/

(procesor do celów poglądowych, tak naprawdę i3 6100 3,7GHz o tej samej cenie)

 

Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące kompatybilności sprzętu, albo ogólne uwagi, to pisać. Fajnie byłoby się upewnić, czy zasilacz uciągnie to wszystko, oraz czy nie będzie problemu ze zmieszczeniem tego w obudowę. I jeszcze jedno - jeśli chodzi o zewnętrzne zasilanie karty, to mam rozumieć, że jest ona podłączana do zasilacza?

Edytowane przez Suzuya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ok, bedziesz zadowolny z 950, taki fallout 4 juz bedzie ladnie na high pomykal (mozna zaryzykowac nawet ultra ktore 750ti zabije)...

 

960 z nawet czyms starszym niz haswell i tak zje w grach to co wybrales, ale tak czy siak bedzies zadowolony ;)

 

a, i kazdy nowy zasilacz ma wtyczke 6 pin (albo 6+2) wiec bez problemu podepniesz, karta ciagnie tyle ile moze z plyty (do 60w, zaleznie od ustawien producenta) a reszte bezposrednio z zasilacza

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...