Skocz do zawartości
sandkappa

Router (300-400zł) do Neostrady do 80Mb/s - sieć gościnna

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić o radę w sposobie połączenia i wyborze urządzenia, które pozwoli mi na stworzenie sieci gościnnej zabezpieczonej hasłem i odrębnej od sieci domowej.

 

Moja obecna konfiguracja:

 

Neostrada do 80Mb + IPTV + Telefon VoIP (docelowo mają jeszcze przenieść numer stacjonarny na łączu telefonicznym z Netii). Realna prędkość internetu to 19.5 Mb (na marginesie czy to oznacza, że mogę reklamować usługę jeżeli w umowie jest od 20 Mb?)

 

Sprzęt:

Funbox (chyba Sagemcom F@st 5310)

 

Sieć domowa:

PC Desktop system Win10 64bit Home kablem Ethernet

SmartTV Panasonic kablem Ethernet

Smartfony via WiFi

 

W drugiej sieci (gościnna) będzie laptop i smartfony via WiFi.

 

Rozumiem, że są dwie możliwości. Jedna to zastąpić modem-router od Orange własnym, który obsłuży te same usługi (VDSL, IPTV, VoIP). Druga to zostawić Funbox jako modem i dodać do niego router. Która opcja w moim przypadku będzie lepsza (i/lub tańsza) tzn. zapewni prędkość internetu poprzez kabel oraz jakość HDTV (IPTV) na podobnym poziomie co Funbox oraz umożliwi stworzenie sieci dla gości z hasłem?(szybkość w gościnnej WiFi mniej istotna). Dodatkowy atut to bezpieczeństwo sieci.

 

Proszę doradzić, który router zaspokoi te potrzeby. Wstępny wybór padł na: TP-Link TD-W9980.

 

Nadmienię, że Orange zamierza kłaść w mojej okolicy światłowód więc byłoby dobrze jeśli nowy sprzęt będzie mógł pracować w tej technologii (data nie jest znana więc nie jest to w tej chwili niezbędne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"realna" prędkość sprawdzana na wi-fi czy na kablu? 

Na kablu w speedteście. W firmware routera pokazuje 25 Mb/s - skąd taka różnica?

 

Poczytałem więcej na temat routerów VDSL i nie wygląda różowo obsługa przez nie IPTV.

 

Wyjściem wydaje się być AP połączony z funboxem przez WiFi. Jakie Access Pointy polecacie? Ważna jest jedynie obsługa guest network zabezpieczonej odpowiednim hasłem. Nie zależy mi bardzo na szybkości internetu w tej sieci gościnnej. Bardziej bezproblemowa konfiguracja, stabilne działanie i dobra współpraca z funboxem.

Edytowane przez sandkappa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...