Jump to content
siwy_bos

Przejście z 2,4Ghz na 5Ghz

Recommended Posts

Witam, 

Z racji, że w mieszkaniu robi się dosyć tłoczno od sieci, zastanawiam się nad przejściem na trochę inne fale. Router mam od INEI Cisco epc3925. I choć jest to całkiem dobry sprzęt to w drugim pokoju internet działa już dosyć średnio. Zastanawiam się aby podłączyć do niego innego routera który będzie działać na 5Ghz. Co spowoduje, że będę go mógł swobodniej przestawić. Nie będzie takiego tłoku z sieciami. W załączniku jest plik z sytuacją na teraz. Może mi ktoś powiedzieć czy to się opłaca? Czy jednak nie osiągnę za dużej poprawy?

post-102245-0-87087200-1451335942_thumb.jpg

Edited by siwy_bos

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 Ghz ma oprócz wspomianej wady także kilka zalet - duża częstotliwość to mniejsze zatłoczenie eteru sieciami 5 Ghz ( pośrednio wynika to ceny urządzeń ) , do tego znacznie mniejsza interfererencja z innymi urządzeniami elektronicznymi , także sama konstrukcja sieci jest inna - kanały nie zachodzą na siebie i są dużo lepiej izolowane niż w paśmie 2,4 Ghz.

 

A jak masz szybkie łącze ( 100+ mbit ) to tym bardziej opłaca się tworzyć sieć 5 Ghz - tylko wtedy w pełni wykorzystasz takie łącze .

.

Do 5 GHz musiesz mieć nie tylko odpowiedni router , także karty sieciowe muszą obsługiwać ten standard .

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

5ghz to mniejsze zakłócenia jeśli w okolicy jest sporo sieci, po prostu kanały na siebie nie nadchodzą tak jak to jest z 2.4ghz. Przydadę się np. do sieci gdy mieszkasz w bloku gdzie jest pełno urządzeń. Jeśli masz wspierane WiFi n albo ac na urządzeniach to będziesz miał także szybszy transfer wewnątrz sieci między urządzeniami. Jeśli masz problemy z zasięgiem na 2.4 to nie zmieniaj na 5ghz. Pobaw się za to kanałami na WiFi 2.4ghz tak aby jest ustawić poprawnie, poczytaj na google jest pełno poradników.

 

Tapatapatap Z2

Edited by GeMtin1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Chyba jako trochę tańszą alternatywę zdecyduje się na sieć opartą na instalacji elektrycznej. W zasadzie ważny jest dla mnie 1 komputer który jest oddalony od routera dosyć mocno. Pytanie brzmi teraz czy dzięki takiej alternatywie osiągnę jakieś sensowne prędkości ze 100Mbit internetu?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...