Skocz do zawartości
kszychooo

Serwer NAS czy dysk zewnętrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chciałbym się zapytać o Wasze zdanie odnośnie przechowywania i udostępniania danych w sieci lokalnej (2-3 komputery).

Mam dwie koncepcje, chciałbym abyście je ocenili lub podrzucili coś nowego:

 

1) dysk zewnętrzny / wewnętrzny

Mam domowego PC, na którym gram i przeglądam internet. Chodzi dość długo lub 24/h. Pierwszy pomysł zakłada dokupienie dysku i zamontowanie go w jakiś sposób. Dobrze byłoby, aby ten dysk nie kręcił się cały czas.

 

2) Serwer NAS

Gotowe pudełko: https://www.synology.com/pl-pl/products/DS115

 

W sumie im mniej konfigurowania tym lepiej, ale to nie jest aż tak znaczący argument.

Dodatkowe opcje typu: przeglądanie zdjęć / ew. filmów na plus.

Co byście wybrali?

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAS powoduje większe koszty na start(urządzenie + dysk), ale podczas pracy będziesz miał znaczne oszczędności na energii elektrycznej... przy pracy 24h to duże różnice, ile Twój PC pobiera z gniazdka ? taki Nas to te kilka watt w idle to kilkunastu podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAS jest dość drogim rozwiązaniem nawet w opcji budżetowej. Jak mniemam nie posiadasz routera z możliwością podpięcia dysku? Gdybyś miał takowy router to byłoby to najlepsze i najtańsze rozwiązanie do podstawowych zadań domowych typu magazynowanie i współdzielenie plików a także odtwarzanie plików multimedialnych z obsługą DLNA lub/i SMB. Na dzień dzisiejszy gdybym miał znowu podejmować decyzję o zakupie NASa, zdecydowałbym się jednak na zakup nawet najtańszego routera z obsługa dysków.

Niemniej jednak jeśli do wyboru masz tylko dwie opcje NAS i komputer, wybrałbym to pierwsze.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z NAS jest drogie ale bardzo wygodne. Jednak połączenie dysku USB do routera w niczym mu nie ustępuje jeśli chodzi o podstawowe domowe zadania a przy posiadaniu routera z możliwością podłączenia dysku USB jest też wyjątkowo tanie bo pozostaje podpięcie dysku USB. Na dobrą sprawę jeśli masz jakiś dysk, którego nie używasz to wystarczy, że zakupisz do niego odpowiednią obudowę (w zależności czy to dysk 3,5" czy 2,5") i koszty znowu maleją.

Jeśli będziesz musiał zakupić nowy dysk USB to w przyszłości możesz go podpiąć do PC albo poprzez USB albo poprzez wewnętrzny interfejs ale ta druga opcja wiąże się z wyjęciem dysku z obudowy a co za tym idzie utratą gwarancji - chyba, że zakupisz osobno dysk i osobno obudowę do niego.

 

Na twoim miejscu w pierwszej kolejności przetestowałbym rozwiązanie router+dysk (lub np. na początek pendrive jeśli posiadasz) i sprawdzenie czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie wystarczające.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocy obliczeniowej do obsługi transferu danych, obsługi DLNA czy też innych aplikacji typu torrent itp na pewno nie zabraknie. Inaczej ma się sprawa z obsługą np. serwera PLEX, który teoretycznie jest obsługiwany przez procesory ARM ale praktycznie NAS z takim procesorem nie jest w stanie zapewnić wydajności dla takiego programu i jego używanie jest praktycznie niemożliwe chyba, że ktoś jest masochistą ;) Jeśli kogoś interesuje PLEX w NASie to musi się liczyć z bardzo dużym wydatkiem i kupnem NASa z procesorem x86.

Jeśli zaś chodzi o wydajność routera to może być różnie w przypadku Twojego modelu, jest to już dość leciwa konstrukcja oparta na procesorze jednordzeniowym (jeśli się nie mylę) i przy dużym ruchu WAN/LAN z jednoczesnym wykorzystaniem USB i WIFI może się krztusić - dlatego warto przetestować takie rozwiązanie. W przypadku routera przydałby się szybki dwurdzeniowy procesor i większa ilość ramu. No ale dopóki nie potestujesz, dopóty wiedzieć nie będziesz jak w praktyce obecny sprzęt się sprawdzi :)

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, myślę że zdecydowany jestem na rozwiązanie NAS (z uwagi, że jest rozwiązaniem dedykowanym).

 

Wstępnie wybrałem już dwa modele NAS, które mnie interesują, natomiast nie wiem na który się zdecydować

- DS115

- DS215j

 

Tutaj porównanie:

https://www.synology.com/pl-pl/products/compare/DS115/DS215j

 

Ogólne różnice:

Główne: DS215j ma dwa sloty na dysk, DS115 ma eSATA.

Pomniejsze: DS115 ma mniejszy wentylator (głośniej? chociaż jeden dysk może się tak nie grzać)

 

Co byście polecili ? Na co zwrócić uwagę? Cenowo wypadają podobnie.

 

Drugie pytanie:

Jaki dysk do takiego NAS ? Myślałem o 1TB na start. Może taki:

http://www.x-kom.pl/p/103163-dysk-twardy-sata-iii-wd-1tb-intellipower-64mb-red.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1TB... trochę mało nawet jak na start. Chyba, że chcesz tam trzymać dokumentację ewentualnie zdjęcia. Przy plikach multimedialnych (szczególnie video) wolne miejsce topnieje w oka mgnieniu.

 

Z dwóch wymienionych skrzynek wybrałbym DS215j.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem: zdjęcia&video 6-8GB / wyjazd. Dokumenty wiadomo można pominąć. Plików multimedialnych nie zamierzam trzymać. Czy w tym DS215j dołożenie dysku spowoduje powiększenie przestrzeni czy to dołożenie dysku do macierzy?

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii chyba najlepiej byłoby zadać pytanie wsparciu technicznemu Synology bo jak dla mnie opis techniczny na ich stronie nie wyjaśnia tego w sposób jednoznaczny. A może znajdzie się na forum ktoś, kto posiada ww. NAS i będzie w stanie odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...