Skocz do zawartości
fructo

PC do tworzenia grafiki wektorowej i obróbki zdjęć [3000 zł]

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

z początkiem roku planuję zakup komputera, który służyć będzie głównie do obróbki zdjęć (Lightroom, Photoshop) i tworzenia grafiki wektorowej (Illustrator). Na cel ten chciałbym przeznaczyć 3000 zł. 

 

Wstępnie złożyłem coś takiego (morele):

 

  • Procesor Intel Core i5-6500 Skylake, socket 1151, 64bit, 3.6GHz, 65W, cache 6MB, BOX (BX80662I56500)
  • Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425
  • Płyta główna MSI B150 PC MATE, B150, DualDDR4-2133, SATA3, SATAe, HDMI, DVI, VGA,USB 3.1, ATX (B150 PC MATE)
  • Pamięć GeIL Dragon DDR4, 16GB(2x8GB), 2400MHz, CL14 (GWB416GB2400C14DC)
  • Dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB SATA3 (MZ-75E250B/EU)
  • Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)
  • Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU)
  • Napęd Samsung SH-224FB - (SH-224FB/BEBE) następca modelu SH-224DB/BEBE
  • Obudowa SilentiumPC Gladius M35, Czarny (SPC128)
Dodam, że zależy mi na ciszy, dlatego wszelkie modyfikacje czynione pod tym kątem będą mile widziane. Aha, PCI na płycie głównej jest konieczne (dźwiękówka). 

 

Z góry dzięki za sugestie i poprawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie sugestie.

 

Większy HDD (konkretnie 3-terowy) oraz dołożenie jakiejś karty graficznej. Wprawdzie to nie jest tak, że na integrze się nie da, ale czy aby na pewno jest to przemyślane? No chyba że "obróbka zdjęć" to cięcie fotek z wakacji plus proste filtry, a "grafika wektorowa" to rysowanie kółek, spiral i elips (ale wtedy znowu po co i5).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mam pojęcia jak wpływa karta graficzna na Illustratora (grafiką zajmuje się moja Luba), natomiast wiem, że przy retuszu Photoshop wciąż nie wykorzystuje do obliczeń dodatkowych rdzeni procesora ani karty graficznej. Korzysta z nich jedynie w pojedynczych przypadkach, na pewno jednak nie przy retuszu (więcej zajmuje się samym retuszem niż robię dużo "wsadowo"). Na dobrą sprawę identycznie jak i5 sprawdziłby się podobnie taktowany i3. 

Propozycję z dyskiem 3 TB rozważę, choć mam kilka zewnętrznych i nie jestem przekonany czy dodatkowe miejsce jest mi faktycznie potrzebne... Ale dzięki za wskazówki.

Edytowane przez fructo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło, a ja wracam ze starym problemem z nieco powiększonym budżetem. Byłem zajęty nieco innymi sprawami i nie miałem kiedy zająć się zakupem komputera. 

Zatem, wymagania - obróbka zdjęć (Lightroom, Photoshop) i tworzenie grafiki 2D (Illustrator) + cisza, elegancki wygląd i przynajmniej jedno PCI na płycie. 

 

Byłem napalony na s1151, ale z tego co widzę na s1150 wyjdzie mi taniej i na pewno nie mniej wydajnie (chyba, że się mylę?). Propozycja:

  • Intel Core i7-4790K 4,0 GHz 8MB cache s. 1150 Box
  • SilentiumPC Grandis XE1236
  • MSI Z97-G43 Intel Z97 LGA 1150
  • HyperX 2x8GB DDR3-1866 Dual Chanel Kit Non-ECC CL10 Fury Black Series HX318C10FBK2/16
  • Crucial SSD MX200 250GB 2.5'' SATA3 7mm CT250MX200SSD1
  • Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MB
  • SilentiumPC Pax M70 Pure Black
  • Be quiet! Pure Power L8-400W BN222
  • Samsung SH-224FB SATA Black OEM

Coś zmienić? A może zaniechać myśli o "starym" s1150, a pomyśleć o s1151 (wówczas i7-6700+B150). Jedyny upgrade jaki bym rozważał w przyszłości to dodanie 2 kostek ramu, więc "przyszłościowość" platformy nie jest wymagana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...