Skocz do zawartości
htw

RAID 2xSSD czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od paru ładnych mam postawiony system na 60 GB (SSD) - da się żyć.

Jednak dostałem niedawno w spadku drugi taki sam dysk, więc pomyślałem, że może warto je połączyć i powiększyć przestrzeń dyskową (obecnie muszę często robić porządki, żeby się nie udusić) .

Zastanawiam się czy jest sens stawiania macierzy ( jeśli jest to tylko 0?) no i pytanie podstawowe, czy łączenie dysków w RAID kończy się zawsze instalacją systemu od zera, czy można np zrobić obraz systemu połączyć dysk w RAID i przywrócić ? - szczerze nie chce mi się stawiać systemu od początku. Kolejne pytanie to czy wykorzystać do tego celu wbudowane Intelowskie SATA czy stawiać RAID na Marvell 88SE9172 ? zostaje jeszcze problem TRIM, ale ponoć w Z77 TRIM w trybie RAID działa wiec to chybe nie problem, ale nie wiem jak jest z Marvell'em .

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marvell podobno źle działa z dyskami SSD więc kontroler Intela będzie lepszym wyborem. Pomysł z RAID 0 nie jest zły... i bardzo tani w realizacji ;) Uzyskasz prawdopodobnie 175% szybkości obecnego dysku. 
Lepiej jest zainstalować system od zera, bo może być problem ze sterownikami. Ale możesz spróbować. ;)
Jeśli chcesz tylko dołożyć SSD możesz dołączyć to nowe SSD do folderu NTFS obecnie posiadanego przez Ciebie SSD. Wtedy zyskasz dodatkowe miejsce bez reinstalacji Systemu.

Skalowanie RAID o na SSD - link poniżej.

Edytowane przez SambaVerde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś tego Vertexa czy tylko tak sobie piszesz?
Mam AData na Sandforce i poniżej 100 MB/s nie schodzi i to przy nagrywaniu dużych plików niepodatnych na kompresję. Przy codziennym użytkowaniu komputera bardziej liczy się odczyt a nie zapis. Z resztą ileż on weźmie za te Vertexy? 50 złotych od sztuki? Porządne SSD 128 GB to wydatek rzędu 250~300 złotych. Po co ma wydawać te pieniądze skoro może mieć lepszą wydajność za darmo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie należę do użytkowników którzy "tak sobie piszą" jesli dysponujesz innymi wynikami tegoż dysku (a nie jakiegos wymyslonego adata) to czekam na screeny z opisem

vertexy 60GB  w zakończonych na allegro poszły za 100zł lekko, więc jak widać jest to realna cena

normalne ssd zaczynają się od 200zł z 3 letnią gwarancją patrz -> polecane

 

dyskutujmy na fakty, nie fantazje ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...