Skocz do zawartości
esem

jak zwiększyć C kosztem D w win10

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiła mi się sytuacja jak w załączniku (jest zmieniony załącznik). Zmianie rozmiarów partycji C i D bruździ mała partycja znajdująca się między nim a utworzona w trakcie upgrade z win8.1 na win10.

Czy da się coś zrobić bez kasowania zawartości całego HDD? Nie chce mi się stawiać na nowo systemu.

Edytowane przez esem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym jest problem? Drugi myszy i jeśli D nie jest w całości zapełniony możesz mu "uciąć trochę". Później tylko rozszerzasz C o to dodatkowe miejsce. Jeśli wysypie błędy lub coś pójdzie nie tak, zawsze możesz LiveCD z Ubuntu i Gparted. Tylko wtedy błąd kosztuje trochę więcej... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mała partycja nie ma żadnego znaczenia...

 

Ściągnij jakiś program do zmiany rozmiaru partycji (Partition Wizard) i dokonaj stosownych zmian. Windowsowe narzędzie ma pewne ograniczenia i w niektórych sytuacjach nie można przydzielić wolnej przestrzeni do konkretnej partycji. Partition Wizard przeprowadzi odpowiednią defragmentację i dostosuje partycje tak żeby można było zwiększyć C kosztem D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kogo ta mała partycja nie ma znaczenia? Bez niej win10 nie wystartuje. A z nią nie powiększę C - trzeba ją przesunąć - jak aby system powstał?

Nie spieszy mi się do stawiania systemu od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie rozumiesz problemu. Wytłumaczę łopatologicznie: C i D są rozdzielone inną partycją. Nie ma programu który pozwala zmieniać rozmiary rozdzielonych partycji i Twoje rady na razie nic nie wnoszą do tematu.

Jak chcesz zwiększyć C lub D skoro są zablokowane z obu końców? Już rozumiesz, że nie rozumiesz o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz bardzo dziwną sytuację, bo nie raz udawało mi się zmienić rozmiar partycji E i dodać wolną przestrzeń do C mimo, że D było między nimi...

 

Można spróbować zrobić coś takiego. Obcinasz partycję D, przesuwasz ją w PW do prawej strony, tak żeby wolna przestrzeń wylądowała na lewo. Rozszerzyć partycję co ma 468MB, później ją obciąć tak żeby wolna przestrzeń była z lewej, a następnie dodać to do C. 

 

Ściągnij komercyjnego Partition Wizard, musi dać radę. A jak nie da rady to nie mam pomysłu. PW powinien przefragmentować dane w odpowiednie miejsca.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielenie dysku na partycje to głupota. Twierdzę tak od kiedy mam pierwszego PC od 1990r. PAN informatyk podzielił mi dysk na partycje. Dysk miał 40mb, partycja c 1mb d reszta. Nie można było dosa przeinstalować ale dzięki temu nauczyłem się podstaw i dzisiaj takich błędów nie popełniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zwiększyć C lub D skoro są zablokowane z obu końców? Już rozumiesz, że nie rozumiesz o co chodzi?

To po co w ogóle zakładałeś skoro wiesz, że to niemożliwe?

 

Próbowałeś użyć polecanego programu, czy propozycja ci się nie podoba i nie będziesz z niej korzystał?

 

Ostatnia opcja - wywalić tą partycją w cholerę i naprawić Windowsa. Nie zdziwiłbym się, gdyby nie była ona do niczego potrzebna obecnie, tj. już po aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Można spróbować zrobić coś takiego. Obcinasz partycję D, przesuwasz ją w PW do prawej strony, tak żeby wolna przestrzeń wylądowała na lewo. Rozszerzyć partycję co ma 468MB, później ją obciąć tak żeby wolna przestrzeń była z lewej, a następnie dodać to do C.  ...

 

 

Też tak sobie początkowo myślałem - ale wszyscy mnie uprzedzają, że win10 nie wstanie. Dlatego szukam odpowiedzi u kogoś kto takie doświadczenie już robił.

Edytowane przez esem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłeś, że jest to UEFI?

a jak miałem zauważyć, skoro na screenie podświetlona jest partycja 300MB. EFI to może być 100MB lub 478MB czyli ta problemowa.

 

Następnym razem zrób ss noką 3310, bo trudno powiększyć okno zarządzania dyskami do rozmiaru pulpitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak miałem zauważyć, skoro na screenie podświetlona jest partycja 300MB. EFI to może być 100MB lub 478MB czyli ta problemowa.

 

...

Układ teraz jest taki: 300MB - odzyskiwania win8.1 ?, 100MB - EFI, C, 478MB - odzyskiwania win10 ?, D.

Z Internetu wynika, że mnóstwo komputerów taki układ ma po upgrade na win10. Tylko nikt nie podał skutecznego rozwiązania jak powiększyć C (lub D) aby nie ryzykować utraty danych czyli nie być zmuszonym do reinstalacji systemu.

Jak już reinstalacja - to jak przygotować HDD aby nie utracić danych z D? Wykasować wszystko z lewej strony D, powiększyć D i jaki następny krok? Zaufać instalatorowi czy założyć 500Mb na odzyskiwanie, 100 na EFi i z reszty zrobić C?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij jakiś program do zmiany rozmiaru partycji (Partition Wizard) i dokonaj stosownych zmian. Windowsowe narzędzie ma pewne ograniczenia i w niektórych sytuacjach nie można przydzielić wolnej przestrzeni do konkretnej partycji. Partition Wizard przeprowadzi odpowiednią defragmentację i dostosuje partycje tak żeby można było zwiększyć C kosztem D.

Próbowałeś użyć tego programu? Krzyczał coś? Groził czymś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś użyć tego programu? Krzyczał coś? Groził czymś?

Oczywiście. Inaczej bym nie zakładał tematu.

Uprzedzał, żebym nie strugał idioty próbując przesuwać rozdzielone inną partycją partycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo jednak strugasz.

Bootowalny z pena czy livecd program do zarządzania partycjami powinien to machnąć bez problemu.

 

Najpierw zmniejszając D i zostawiając miejsce z przodu. 

Następnie przesuwając tą 478MB w "stronę prawą"

Pa koniec najprostsza sprawa czyli powiększenie C.

 

Używałeś tego programu z bootowalnego osobnego nośnika czy uruchomiłeś go pod Windowsem?

 

Teraz najważniejsze, do odważnych świat należy, lecz nie do idiotów. Jeśli zainstalowany Windows nazywasz danymi i boisz się ich utraty, nigdy tego "problemu" nie rozwiążesz.

Danymi nazywać można zgromadzone pliki zdjęć, filmów, dokumentów. To utraty trzeba się obawiać i tylko idiota będzie się brał za operacje na partycjach, bez zrobienia kopi zapasowej tych plików. 


Oczywiście. Inaczej bym nie zakładał tematu.

Nigdzie nie napisałeś, że używałeś Partition Wizard. Zapodałeś tylko screena z windowsowego zarządzania dyskami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Inaczej bym nie zakładał tematu.

Uprzedzał, żebym nie strugał idioty próbując przesuwać rozdzielone inną partycją partycje.

U mnie Windows 8.1 działa bez problemu bez tej partycji.

 

Znalazłem taki poradnik w sieci, może skorzystasz z jakiejś zawartej tam porady: http://www.howtogeek.com/139710/remove-your-pc’s-recovery-partition-and-take-control-of-your-hdd/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Windows 8.1 działa bez problemu bez tej partycji.

Rzeczywiście bacior z ciebie, W8.1 działa u ciebie bez partycji odzyskiwania windows10.

Jesteś wielki! Zaczynam napierać pewności, że zbyt wielki na takie skromne forum...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@esem ja nie kumam Twojego problemu. To tylko partycja. Wywal ją wpizdu, jak Windows nie będzie chciał wstać to uruchom pendrive i daj automatyczną naprawę, na 99% sobie z tym poradzi. Bo teraz jest takie gdybanie. Uwierz mi, że jak masz rozruch na podstawie GPT to on sobie znajdzie właściwy system ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście bacior z ciebie, W8.1 działa u ciebie bez partycji odzyskiwania windows10.

Jesteś wielki! Zaczynam napierać pewności, że zbyt wielki na takie skromne forum...

Ach Klaus, Mein Schatz... Gdybyś nie wiedział, to rozkład partycji preinstalowanych Windows 8.1 i Windows 10 jest identyczny. Wiem, wiem... Ja się nie znam, ale gdybyś chociaż spojrzał w link jaki podałem, to być może odkryłbyś ten akapit:  

"If you’ve bought a PC with Windows 8 or 10 installed, you may be surprised to find that there is not quite as much storage space available as you would expect based on the size of your hard drive. This could be for a couple of reasons, including a Windows recovery image occupying several gigabytes."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię zrozumieć co to ma do tematu.

Partycja która spędza sen z powiek autorowi tematu, to nie jest partycja odzyskiwania, z jaką mamy do czynienia z komputerach z preinstalowanym Windowsem.

Autor zasugerował,  że może to być partycja odzyskiwania....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie wiedział, to rozkład partycji preinstalowanych Windows 8.1 i Windows 10 jest identyczny.

A ty doskonale znając układ partycji w systemach uznałeś, że 478MB i za partycją systemową C: to właśnie ta partycja. Brawo!

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra przypomniałem sobie. Ta dodatkowa partycja to jest rezerwa EFI, gdyby użytkownik chciał zainstalować kolejny system operacyjny. To nie jest potrzebne do życia.

Poradnik jak się pozbyć kłopotu: http://www.winability.com/delete-protected-efi-disk-partition/
A tu bez opisu: http://www.fourleaftechnology.com/index.php/HowTo/delete-an-efi-partition-in-windows-7.html

==Klaus, głowa mnie przez Ciebie rozbolała :\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...