Skocz do zawartości
esem

jak zwiększyć C kosztem D w win10

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra przypomniałem sobie. Ta dodatkowa partycja to jest rezerwa EFI, gdyby użytkownik chciał zainstalować kolejny system operacyjny. To nie jest potrzebne do życia.

 

Poradnik jak się pozbyć kłopotu: http://www.winability.com/delete-protected-efi-disk-partition/

A tu bez opisu: http://www.fourleaftechnology.com/index.php/HowTo/delete-an-efi-partition-in-windows-7.html

 

==Klaus, głowa mnie przez Ciebie rozbolała :\

Ale ja nie chcę usuwać partycji EFI (100MB) tylko tą 478MB (nazwaną jako "odzyskiwania" przez narzędzia Windows). Ponad to nie jest ona pusta.

Jakieś nowe pomysły ? - bo te "kolesia" są mało profesjonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to powiem inaczej. Recovery - z angielskiego "odzyskiwanie". Cytat z pierwszej strony google, na które rozumiem, że masz bana:

The Recovery partition you are looking at contains the Windows Recovery Tools image, which is what you boot to when you enter the Recovery Environment. The partition contains about 220 MB of files and is not used except to recovery operations.

 

1. Wynika z tego, że jak wywalisz tą partycję, to nic się nie stanie. Ew. możesz jej zawartość (zapewne ukryta) skopiować na jakiś zewnętrzny dysk czy pendrive.

2. Jeśli ją wywalisz, możesz na nowo ją utworzyć gdziekolwiek na dysku i ręcznie wybrać ją w kreatorze przy tworzeniu punktu przywracania.

3. Proszę, tutaj masz poradnik jak to zrobić (im starszy system, tym większa partycja będzie potrzebna). Dla przykładu mój Windows 10 potrzebuje na tą chwilę 8GB, czysty, mało używany Windows 8.1 z Hyper-V (taki testowy, parę razy uruchomiony, ale zaktualizowany) chce już 500MB.

 

Coś jeszcze potrzeba? Dla przykładu, Windows w środowisku wirtualnym w ogóle nie tworzy partycji recovery, ale prosi o "snapa" zaraz po instalacji.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak boisz ją usunąć to zrób wcześniej klona dysku... Nie wiem jakiej jeszcze pomocy oczekujesz, jak nie spróbujesz żadnej metody to nigdy nic nie zrobisz.

 

2 lata pracowałem w serwisie komputerowym, jakbym miał tak mozolnie i ze strachem podchodzić do swojej roboty to nigdy bym nie miał klientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chcę usuwać partycji EFI (100MB) tylko tą 478MB (nazwaną jako "odzyskiwania" przez narzędzia Windows). Ponad to nie jest ona pusta.

Jakieś nowe pomysły ? - bo te "kolesia" są mało profesjonalne.

Już mnie zamotali z tymi partycjami...

Jeśli chcesz, żeby w razie awarii było możliwe przywrócenie systemu do stanu pierwotnego - czyli tak jak po wyjęciu z pudełka - musisz zachować kopię tej partycji na jakimś nośniku USB.

Tu masz poradnik: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Instalujesz.Windows.10.Zabezpiecz.partycje.odzyskiwania.Windows.8.x.na.USB,1035

Po wszystkim możesz skasować tę partycję bez strachu.

 

Jeśli nie zależy Ci na fabrycznych ustawieniach, to tylko zapobiegawczo ściągnij sobie obraz płyty instalacyjnej Windows do jakiego masz klucz i skasuj tą niechcianą partycję.

 

Po wszystkim powinno się dać przesuwać partycje... chyba, że masz miks różnych rodzajów partycji np. dodatkowo masz partycje rozszerzone i logiczne. To może stanowić pewien problem.

 

Pamietaj, żeby nie zmieniać niepotrzebnie flag partycji i nie przesuwać, a jedynie rozszerzać partycję C:\ - znaczy SDA4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...