Skocz do zawartości
Neris

Klawiatura mechaniczna TKL do ~400zł - Razer Blackwidow Tournament 2014 czy CM Storm QuickFire TK oraz inne

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie korzystam z Microsoft Sidewinder X6. Jakiś czas temu przekonałem się, że klawiatura ghostuje oraz nie działa jednoczesne naciśnięcie np. w+spacja(kierunkowy + skok). Z klawiatury numerycznej praktycznie nie korzystam(mam ją podpiętą z lewej strony, czyli w sumie tak jakbym miał TKL) dlatego chciałem kupić klawiaturę mechaniczną w wersji tenkeyless.

 

Obecnie rozważam kilka opcji:

  • Razer Blackwidow Tournament 2014 
  • CM Storm QuickFire TK Cherry MX Brown
  • CMStorm QuickFire RAPID-I Cherry MX Brown
  • Ozone Strike Battle MX Brown

Najbardziej przemawia do mnie Razer bo jego cena na morele to 359 złotych i 369 złotych wersja stealth. Quickfire TK kosztuje 390 złotych na Agito, a Rapid-I kosztuje 410 złotych.

  1. Czy warto dopłacić te 30/60 złotych do CM Stormów czy lepiej wziąć tańszego Razera?
  2. Jeżeli Razer to czy wersja Stealth różni się jakoś bardzo w kliku od normalnej czy po prostu jest cichszy? 

Jeżeli jest jeszcze jakaś ciekawa klawiatura ze switchami MX Brown dostępna w Polsce w wersji TKL, którą polecacie to śmiało pisać.

Edytowane przez Neris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, jesli jeszcze nie kupiles to moje 3gr ponizej

 

ten pierwszy CM z twojej listy ma blok numeryczny i jest dluzszy, dodatkowo enter 'zlewa sie' z pozostalymi klawiszami + brakuje sekcji sterujacej w standardowym miejscu (strzalki plus home/insert itd) wiec jak oprocz grania rzezbisz cos w edytorach tekstowych (albo duzo piszesz) to sie bedziesz irytowac - podejrzewam ze wlasnie z tego powodu jest tanszy pomimo wiekszej ilosci klawiszy i przelacznikow cherry

 

ogolnie ciezka sprawa z TKL albo mniejszymi w PL - cos fajnego (np taki pok3r) trzeba sciagac ze stanow a tam wieksza cena, wysylka, clo, problemy z gwarancja...

 

wiec u mnie stanelo na czarnym rapidzie z moreli... dodatkowo tuz przed kupnem pojawil sie na rynku sporo tanszy ozone, ale odpadl ze wzgledu na tandetny wyglad (branding), a razera wykreslilem na samym poczatku (wiekszy + opinie z neta)... jak na razie CM daje rade i moim zdaniem warto do niego dolozyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem CMStorm QuickFire RAPID-I i na razie się przyzwyczajam. Miałem kupić tego Ozone Strike Battle ale pewien sklep wystawił go jako dostępnego ale okazało się że jest niedostępny, więc zrezygnowałem i dopłaciłem te 50 złotych do RAPID-I. 

 

Bardzo fajnie się na niej pisze w porównaniu do mojego Sidewindera. Dopiero teraz mam okazję z niej skorzystać bo niedawno zepsuła mi się karta graficzna, więc nawet nie miałem jak. 

 

Temat do zamknięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przełączników to dobrze kombinujesz z Brownami - są w miarę uniwersalnie - do grania i do pisania świetne. Z TKL może być ciężko.

Co do tych wynalazków razera, to nie oczekuj, że wersja stealth będzie dużo cichsza, to dalej jest mechanik - słychać to na recenzjach na youtube. Przykładowo mam g710+ (fabryczne o-ringi gumowe na Brownach), więc jest na pewno cichsza od tego stealth, ale i tak jak tłukę jakiś większy tekst to słychać klawiaturę w całym mieszkaniu. A ten tzw. stealth jest wyraźnie głośniejszy.

 

Edit: @Neris widzę, że już po ptokach. No nic, miłego użytkowania.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja co do wyboru - może komuś się przyda. Stałem przed podobnym dylematem i zdecydowałem się na CM Storm Rapid na switchach  CherryMX Red ale bez "i" czyli poprzednią wersję. Zamawiałem przez Amazona US, bo tylko tam była dostępna. Rapid-i nie jest już produkowana w fabrykach Costara jak jej poprzednik okrzyknięty tańszą wersją klawiatur firmy Filco, tylko podobnie jak Razer robiony jest jak mnie pamięć nie myli w fabrykach i-One w Chinach. Poza tym najgorszą jego wpadką jest to, że z jakiegoś powodu często padają w nich ledy od podświetlenia klawiszy. Generalnie wszystkie klawiatury ze standardowym podświetleniem (klasyczny led zamontowany w switchu) narażone są na tą przypadłość. Z tego co wyczytałem na kilku innych forach spowodowane jest to gromadzącymi się ładunkami elektrostatycznymi w samym switchu które przepalają led. Ten problem nie dotyczy klawiatur z diodami SMD zamontowanymi do PCB. Dlatego pomimo, że podświetlenie w Rapid-i i to co można z nim zrobić bardzo mi się podobało (kolor, motywy) tak niestety wizja ciągłego odsyłania jej na gwarancję była mało budująca.

 

Sporo o problemach z klawiaturą można wyczytać u producenta. Takich tematów jest więcej jak się poszuka głębiej:

http://community.coolermaster.com/index.php/topic/12013-quickfire-rapid-i-problem/

 

Być może coś CM poprawił w niej i już ten problem zniknął. Lepszym wyborem jest model XT przynajmniej pod względnym niezawodności i do niedawna można go było jeszcze nabyć w Polsce. Nie jest TKL ale też jest ciekawy, niezawodny i jak komuś pasuje to polecał bym go.

 

Razer... hmmm miałem Blackwidow 2012 jeszcze na CherryMX Blue. Mój pierwszy kontakt z klawiaturami mechanicznymi. Owszem był głośny ale pisało się na nim obłędnie. Grało się na tym równie dobrze. Dlatego śmiem twierdzić, że do codziennego użytku lepiej nadają się Brown i Blue niż Red/Black. Mniej błędów przy pisaniu się robi aczkolwiek należny pamiętać, że switche to bardzo indywidualna sprawa i trzeba kilka różnych wypróbować na sobie zanim coś się poleci komuś :). Nawet zachęcałbym żeby zacząć od kupienia testera. W każdym Razie obecnie u Razera montowane są switche autorskie czyli brandowane Kaliah. Różne rzeczy na ich temat słyszałem ale moim największym zarzutem co do tej firmy jest to, że średni produkt ładnie opakowuje i sprzedaje za kosmiczne pieniądze. Z trwałością bywa różnie. Warto o tym pamiętać jak się wydaje taką kasę na zabawki.

 

Na temat Ozone niewiele powiem, bo nie miałem w rękach ale rozważałem jej zakup. Jednak dla mnie okazała się nieco zbyt krzykliwa i bardziej dążę do zakupienia czegoś na kształt Filco niż Ozone. Do Dawnego Rapida sporo części do modyfikowania pasuje od Filco właśnie (w sensie przygotowanych dla Filco).

 

Wszystkie mechaniki będą mniej lub bardziej głośne.Podobnie ze skokiem klawiszy. Nie są idealne i owszem można użyć ringów, padów pod klawisze, aczkolwiek ostatnio coś nowego  pokazała firma GMK. Testowałem oringi ale osobiści je wyciągnąłem, bo lubię to charakterystyczne "tapnięcie" klawisza o obudowę klawiatury. Wracając do wyciszania to tak jak wspominałem firma GMK pokazała swój patent na walkę z hałasem:

 

https://www.keychatter.com/2015/09/17/review-gmk-qmx-clips/

 

W temacie ciszy coś jeszcze robi Corsair i CherryMX tworząc switche opisane jako "silent" ale na chwilę obecną traktuje je jako ciekawostkę.

 

Mimo tego co napisałem życzę Ci przyjemnego użytkowania klawiatury i zadowolenia z niej :).

Edytowane przez KosiMazaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zeby bylo to w searchach googlowych: Maly update odnosnie coolermastera TKL (CMStorm QuickFire RAPID-I (SGK-4040-GKCM1-US)) - kolejne pol roku i zaczyna sie zwierac linia podswietlenia klawiszy 1-5 7-0. Potrafia sobie lekko swiecic albo mrugac gdy podswietlenie jest wylaczone (!). Na razie wystepuje to sporadycznie, nie jest uciazliwe i zdecydowanie nie jest warte czasu na reklamacje, ale swiadczy o jakosci tego producenta. Ku przestrodze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...