Skocz do zawartości
klinsmann

s1155 - wymiana płyty pod 2500k

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

od jakiegoś czasu mam rozmaite problemy z moim asrock z68 gen3 pro3.

największym problememjest długi czas kopiowania dużych plików na usb 2.0/3.0 (ostatnie 5sekund trwa nawet kilka minut, ogólnie czas pokazywany przez system jest oderwany od rzeczywistości)

 

dodatkowo przy OC pojawiają się kwiatki typu:

1) komputer nie wstaje z trybu uśpienia

2) już zdarzają się sytuacje, że płyta po OC po kilku godiznach spoczynku nei wstaje przy włączeniu - brak POST

3) komputer od jakiegoś czasu nie wstaje na 4,8Ghz(praca krótkotrwała i po tym zawsze robiłem przywrocenie ustawień fabrycznych lub 4.4Ghz)

 

przy OC podczas pracy systemu (4.4 - 4.6) Ghz nie ma problemu podczas pracy, jak się dociąży CPU nie było bluscreenów, wysokich temperatur, etc.

 

procesor i5 2500k

ram: 12gb 3x4gb Corsair XMS3

chłodzenie cpu: rajinteek ereboss

zasilacz xfx 550W

 

zastanawiam się nad zakupem tej płyty:

http://allegro.pl/asus-p8p67-deluxe-sata3-ddr3-1155-usb3-fv-io-i4885025378.html

 

pytanie czy jest sens wymiany ? czy moje problemy mogą wynikać z problemów z płytą główną ? czy ta płyta to dobry wybór ?

czy jest zasadne inwestować 400zł w socket 1155 ? z procesora jestem b. zadowolony...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładować 400 zł w ten socket to trochę dużo .

 

Na początek posprawdzaj co się dzieje z twoją płytą .

 

Zrób CLEAR CMOS i ew. wymień bateryjkę zasilającą bios .

 

Posprawdzaj inne elementy - z tego co widzę to masz 3 kości ram , uruchom kompa na 1 lub 2 i sprawdź jego zachowanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

największym problememjest długi czas kopiowania dużych plików na usb 2.0/3.0 (ostatnie 5sekund trwa nawet kilka minut, ogólnie czas pokazywany przez system jest oderwany od rzeczywistości)

Chodzi o usb z tyłu płyty głównej czy o usb z przodu obudowy?

 

3) komputer od jakiegoś czasu nie wstaje na 4,8Ghz(praca krótkotrwała i po tym zawsze robiłem przywrocenie ustawień fabrycznych lub 4.4Ghz)

Praca krótkotrwała czyli jak chciałeś w coś pograć dawałeś 4,8hz, a potem zmieniałeś na 4,4 bądź domyślne? A jakie napięcie dawałeś zawsze na to 4,8 i 4,4ghz ?

Widocznie procesor potrzebuje teraz więcej V żeby osiągać to samo co kiedyś, spróbuj także dodać V normalnie a nie poprzez opcje offset (jeżeli jej używałeś).

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za liczny odzew na początku

Ładować 400 zł w ten socket to trochę dużo .

 

Na początek posprawdzaj co się dzieje z twoją płytą .

 

Zrób CLEAR CMOS i ew. wymień bateryjkę zasilającą bios .

 

Posprawdzaj inne elementy - z tego co widzę to masz 3 kości ram , uruchom kompa na 1 lub 2 i sprawdź jego zachowanie .

no te 400zł do mnie nie przemawia... tymbardziej, że to może wcale nie być "nowa" płyta, mam poważne wątpliwości. Plusem jest 12 miesięczna gwarancja. 

 

no właśnie z diagnostyką płyty mam lekki problem.

o ile OC mnie jakoś bardzo nie boli(gram w football managera głównie, potrzebuje mocy obliczeniowej, ma 4,4Ghz też to ładnie pracuje)

baterię musiałem wyjmować po jednym z ostatnich "ucegleń PC", sądzisz, że słaba bateria może mieć związek z problemem z USB,czy miałeś na myśli OC ?

 

co do ramu, to mam w sumie 4 takie kości. przy ostatnim padzie żonglowałem przy jednym padzie, pomógł dopiero kolejny Clear CMOS... ram wrócił do starej konfiguracji(dokładnie te same 3 kości). zapuszczę memtest jak tylko ogarnę ubuntu na sprawdzenie kosteczek, dzieki za wskazówkę

 

 

Zasilacz nie ma problemów z napięciem 5Vsb?

 

Problemy z softem wykluczyłeś?

Bios i sterowniki, zwłaszcza usb 3.0 najnowsze?

czy to napięcie widać w jakimś programie spod windows lub bios czy muszę poszukać miernika ?

problem również występuje na świeżej instalacji windows, więc moim zdaniem problem softowy to nie to. po formacie co prawda instalowałem starsze sterowniki niż te ze strony producenta(brałem ze strony asrocka)

ostatnio zainstalowałem te: 

http://www.etron.com/en/products/u3hc.php

zakładka Driver Download.

 

Chodzi o usb z tyłu płyty głównej czy o usb z przodu obudowy?

 

Praca krótkotrwała czyli jak chciałeś w coś pograć dawałeś 4,8hz, a potem zmieniałeś na 4,4 bądź domyślne? A jakie napięcie dawałeś zawsze na to 4,8 i 4,4ghz ?

Widocznie procesor potrzebuje teraz więcej V żeby osiągać to samo co kiedyś, spróbuj także dodać V normalnie a nie poprzez opcje offset (jeżeli jej używałeś).

chodzi o każde usb, niezależnie czy z przodu czy z tyłu usb3.0 mam jedynie z tyłu(płyta nie ma wyjścia na front panel)

dokładnie tak jak napisałeś, czasami jak się zapomniałem i zostawiłem 4,8 lub 4,6Ghz to komputer następnego dnia nie wstawał, trzeba było robić Clear CMOS. 

korzystałem z gotowych profili w BIOS dla tych ustawień, rozumiem, że powinienem zaprzestać tej praktyki ? (dla 4,4 jest o tyle fajnie, że raz procek pracuje 1,6Ghz, raz 2,2Ghz, a jak ma potrzebę to leci na 4,4. 

OC jest tutaj drugo rzęde, GTA V na 4,4 Ghz pracuje bardzo ładnie i stabilnie. Największy problem jest z tymi portami USB

 

Co do USB to pewnie masz ten wynalazek od Asrocka zainstalowany Xfast USB czy jakoś tak i tak to działa ,że szybko kopiuje a na końcu się zatrzymuje i  idzie w żółwim tempie.

od ostatniego formatu nie mam tego. kiedyś o dziwo, nie miałem z tym najmniejszego problemu(wtedy jeszcze nie miałem nośnika usb3.0)

 

Ja stawiam na stare sterowniki Etron do kontrolera USB 3.0

U mnie nie ma najmniejszego problemu z kopiowaniem plików.

 

To, że komp nie wybudza się z uśpienia po OC to normalka na tych chipsetach.

to że z uśpienia to jedna strona medalu(można z tego zregyznować, mam SSD), ale często nie wstaje w ogóle :)

 

 

dzięki za wiele rad. zacznę od memtest, potem jak się uda sprawdzić zasilacz bez miernika. 

może problem rzeczywiście jest sprzętowy, format nigdy nie zaszkodzi... tylko zgrywanie danych może potrwać wieki

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta wjechała na serwis - sekcja zasilania i inne rzeczy, wniosek naprawa nieopłacalna. reszta podzespołów łącznie z zasilaczem jest sprawna

 

teraz zastanawiam się do jakiej kwoty warto kupić płytę p67/z68/z77 żeby to miało jeszcze znamiona opłacalności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...