Skocz do zawartości
nickyr

Monitor do użytku domowego max. 1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższym czasie planuję zakup zestawu komputerowego, ale pierwszej kolejności myślę o zakupię dobrego monitora. Obecnie korzystam ze starego CRT LG Flatron 775FT

lg-flatron-775ft-917.jpg

którego już mam ok. 12lat  :). Nie jestem zapalonym graczem, czasami pogram w grę typu MMORPG, a większość czasu to internet, youtube. Dziennie spędzam ok. 5h a w dni wolne ok. 12h+ przy komputerze lubię posiedzieć. Zależy mi na monitorze który będzie miał dobrej jakości obraz i nie obciąży mi oczu tak mocno, ponieważ mam wadę wzroku (krótkowzroczność) a po przeczytaniu informacji w internecie naczytałem się że IPSy wypalają oczy i bolą oczy od nich? Nowy monitor mam zamiar ustawić w odległości ok. 60cm od oczu także myślę że na 24 calowym monitorze nie będzie czcionka za mała czy rozdzielczość będzie odpowiednia, bo kiedyś czytałem że fullhd w monitorze o calach mniejszych niż 24 nie ma sensu bo jest wszystko małe? Nie siedzę dużo czasu po ciemku z reguły mam oświetlenie zwykłe w pokoju (ciepłe).

Na początku moim faworytem był Dell P2414H jednak po przeczytaniu for doszedłem do wniosku że może dołożyć trochę i myśleć nad Eizo EV2450. Dlatego teraz kieruję pytania ponieważ czytałem że monitor można skalibrować, ale czy to jest potrzebne do takiego codziennego użytku czy mogę po prostu wyjąć z pudełka i używać? Czy chociaż trzeba ustawiać w OSD ustawienia z tftcentral?

 

A te wbudowane głośniki w ev2450 na prawdę są takie tragiczne że nie nadają się do zwykłego słuchania jakiejś muzyki z youtube? Bo obecne mam stare

324924791_4_644x461_glosniki-mediatech-m

w których słychać wszelkie zakłócenia gsm i chyba te w monitorze eizo nie będą gorsze?

Na koniec kieruję prośbę o pomoc w wyborze bądź jakiegoś nowego modelu monitora niż te proponowane który posłuży mi parę lat i czy warto do takiego domowego użytku dokładać do monitora Eizo?

Dziękuję z góry za pomoc, Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dobrym kierunku idziesz. Powinieneś wybrać monitor wyprodukowany przez jedną z dwóch firm - Nec bądź wspomniane przez Ciebie Eizo. W przypadku tej pierwszej, dobrym pomysłem będzie model EA244WMi. Na uwagę zasługuje rozdzielczość 1920x1200, którą góruje nad proponowanym przez Ciebie, równie dobrym, a może nawet i lepszym Eizo EV2450, który posiada ekran w proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1920x1080. Wierz mi, te 120 pix w pionie robi różnicę. :)

Możesz również rozejrzeć się za innym modelem Eizo, EV2436, który można czasem dorwać za 1500 zł. Ten model, podobnie jak wspomniany wyżej Nec, posiada ekran o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1920x1200. 

 

Kalibracja o której wspominasz nie jest niezbędna, jeśli nie planujesz pracować z kolorem. Daję sobie rękę uciąć, że nawet po wyciągnięciu z pudełka wspomniane wyżej modele Eizo i Nec będą lepiej skalibrowane fabrycznie, niż Delle czy inne LG/Samsungi etc. w podobnej cenie. Zatem nie masz się co martwić - po zakupie możesz wyciągnąć z kartonu swój nowy monitor i cieszyć się bardzo przyzwoitym obrazem. 

 

Głośniki obecne w monitorach traktowałbym jako dodatek potrafiący odtworzyć dźwięki systemowe - raczej nie słuchałbym na nich muzyki. 

 

Bym zapomniał - zwróć uwagę, że kupując monitor Eizo dostajesz 5 lat gwarancji czyli 5 lat spokoju. :)

Edytowane przez fructo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam nie tak dawno stałem przed takim dylematem. Naczytałem się sporo dłuuuugo wahałem i kupiłem Eizo EV2450 :D (udało mi się za 1264zł, bo biały hehehehe, a w tej cenie to jest baaaardzo rozsądna propozycja, nie wiem czy nie najlepsza)

 

Jestem bardzo zadowolony. Dużo korzystam z Internetu, sporo oglądam filmów, czasem w coś zagram i ten monitor w takich zastosowaniach sprawdza się doskonale.

 

link do podobnego tematu (dość intensywna "dyskusja" :D )

 

http://forum.purepc.pl/topic/368650-wyb%C3%B3r-monitora-do-1500z%C5%82/

 

Co do głośników, cóż ważna rzecz. Te w monitorze wbudowane to gadżet i należy je traktować raczej w kategorii żartu. Ostatnio też kupowałem, bo mi się wykruszyła membrana w 20-letnich samsungach.

 

link to posta w temacie o głośnikach

 

http://forum.purepc.pl/topic/106738-komputerowe-zestawy-21-51/?p=3982918

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC EA244WMi jest fajny, ale już starszy. Jak chcesz 1920x1200 to masz Dell U2415, który mimo wszystko jest lepszym wyborem. Następnym monitorem wartym uwagi to już Eizo EV2455, ale on kosztuje 1800zł, i kwestią dyskusyjną jest czy opłaca się dopłacać.

 

W kwocie do 1500zł najlepiej brać wspomnianego wyżej Eizo EV2450, no nie ma co na siłę szukać. Za resztę, która Ci zostanie kup sobie porządne głośniki 2.0/2.1 ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...