Skocz do zawartości
Kszysiu

Mikro PC za 2kzł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Myślę nad małym "projektem". Zastanawiam się nad podzespołami pod małego PC do grania.

Niestety wypadłem z rynku gdy królowały Radki HD4780 i GTX 280 :)

Oglądałem zestaw za około 2kzł:
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_styczen_2016?page=0,8

1. nie potrzebuje cdromu 
2. nie potrzebuje dysku (mam jakiś stary ssd), jak będzie trzeba więcej miejsca to po SMB się podepnę gdzieś...
3. Nie potrzebuje obudowy - mam zamiar sam coś wystrugać - mam jakąś tam koncepcję...
4. Potrzebuje małej płyty głównej
5. potrzebuje małego zasilacza
6. niewielkiej karty graficznej

Zastanawiam się nad tym prockiem... jak mam za ponad 500zł kupić dwurdzeniową i3, to nie lepiej poszukać za stówę, dwie więcej jakiegoś i5 2600k? Lubie podkręcać :)

Potrzebuję jakiejś fajnej mini ITX pod to - raczej prostej - nie wymagam jakiś wypasnych opcji typu 10 portów sata, wifi agbn - nie - prosta płyta główna, 2 porty sata będą aż nad to - fajnie by było jakby nadawała się do kręcenia...
Szczytem marzeń byłoby, aby miała sloty ram "poziomo", ale takie rzeczy to raczej tylko w serwerowych płytach za ~800zł jak asrock E3C224D2I ale one raczej do podkręcania się nie nadają...

Karta graficzna - w sumie chciałbym, żeby nie przekraczała wymiarów płyty głównej/zasilacza - czyli powinna mieć max jakieś 17-20cm długości - wydaje mi się, że dwuslotowa grafika nie powinna mi przeszkadzać - na wysokość może mieć tyle co płyta główna... Fajnie by było jakby była cicha...

RAM - czym niższy tym lepszy - nie będzie mi blokować przelotu powietrza w obudowie... 8GB starczy? czy trzeba mieć raczej 16GB żeby pograć? 

Zasilacz... No tu mam problem... Pewnie przydałoby się ze 400w...

W pracy mamy dwa takie:
http://www.morele.net/zasilacz-seasonic-ss-350m1u-350w-bulk-ss-350m1u-f0-738608/
kurde z pół roku temu były tańsze o jakieś 70zł :(

wymiary praktycznie idealne - śmigają dobrze z avotonem i 12 dyskami, więc powinien sobie w PC poradzić, ale jak macie jakieś propozycje to poproszę
Wole dłuższy płaski zasilacz, niż krótki kwadratowy.

Riser "kablowy" do pcie w stylu:
673141048_608.jpg
Macie z tym jakieś doświadczenia? Mam doświadczenie z riserami takimi na PCB (serwerowymi), ale nie mam pojęcia jak takie wynalazki się sprawują - jest to w ogóle gdzieś do dostania w Polsce w dobrej cenie?

Potrzebuję "położyć" kartę graficzną nad płytą główną, więc ewentualnie sztywny riser "w lewo" o wysokości jakieś 2u mógłby być ok :)

trzy ciche w miarę wydajne wentylatory 80x80mm, lub ciut mniejsze - nie będą widoczne, więc nie muszą być ładne.. takie jakiś w okolicach 20zł sztuka, czy do czegoś opłaca się dołożyć?

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Lubie podkręcać" oraz "jak mam za ponad 500zł kupić dwurdzeniową i3, to nie lepiej poszukać za stówę, dwie więcej jakiegoś i5 2600k?" = kup jakąś dużą budę ITX/mATX, gdzie wsadzisz sporej wielkości wieżowy cooler, zwykły zasilacz ATX i wtedy będziesz zadowolony... Jak ma być naprawdę mała buda to nie ma wyjścia, i3 haswell / sky to jedne z sensowniejszych procesorów pod takie setupy.

 

Grafika - GTX 950/960/970 występują w krótkich wersjach. Natomiast b. cicha pod obciążeniem to żadna z nich nie będzie. Znów kompromis.

 

Zasilacz - jak nie kręcisz to 250-300W, jak chcesz wsadzić 2600k i np. kręconą 960/970 to faktycznie, 400W się przyda. Z takich sensowniejszych mini zasilaczy to Chieftec 500W / SFX (80+ gold, modularny).

 

Kostki pamięci - są dostępne niskie Kingstony, niskie Cruciale (nie wystają poza zapinki modułów).

 

Zasilacz "Wole dłuższy płaski zasilacz, niż krótki kwadratowy." - no to nie masz wyjścia, te Seasoniki 300/350W M1U to najciekawsze propozycje.

 

Riser "po kabelku" - sam szukam i sam mam problem ze znalezieniem czegoś poniżej 100zł. Jak już kupować to nie najtańsze badziewie za kilka(naście) złotych zł, tylko takie co wyglądają jak owinięte folią alu, takie coś dokładnie: http://www.ebay.com/itm/PCI-e-express-16X-Riser-Extender-Card-10cm-high-quality-speed-Flexible-Cable-/271359395568. Taki riser na PCB byłby idealny, ale ciężko dostać taki pasujący wymiarami do 'cywilnej' obudowy.

 

"Potrzebuję "położyć" kartę graficzną nad płytą główną, więc ewentualnie sztywny riser "w lewo" o wysokości jakieś 2u mógłby być ok :)" - no właśnie z moich obliczeń/przymiarek wychodzi, że 2u to ciut za mało (zostaje ~30mm na cooler cpu). Dlatego szukam dobrej jakości tasiemki 10cm. Wtedy wejdzie np. niski box Intela, wchodzi też Noctua NH-L9i, Thermaltake Gravity i1, Scythe Kozuti i pewnie sporo innych 'płaszczek' :)

Jak myślisz nad 'położeniem' grafiki nad płytą główną, to w ogóle powinieneś porzucić myśl o kręconych i5. Nie schłodzisz tego sensownie.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być naprawdę mała buda to nie ma wyjścia, i3 haswell / sky to jedne z sensowniejszych procesorów pod takie setupy.

 

to muszę jeszcze przemyśleć...

 

 

 

no właśnie z moich obliczeń/przymiarek wychodzi, że 2u to ciut za mało (zostaje ~30mm na cooler cpu)

to mogę "tuningować" - mamy w pracy tonę bezużytecznych riserów, podnoszących grafikę o jakiś centymetr (oryginalnie podpina się je do risera 90st, żeby dopasować sobie slot do dziury na śledzia w budzie - są dokładnie takie wysokie jak odstęp mędzy dwoma slotami pcie)

 

jedyne czego mi jeszcze brakuje to risera, ale w lewo zamiast w prawo... znam jeden serwer w którym się takie montuje, ale niestety ma niestandardowe złącze do płyty głównej.....

 

 

 

 

Dlatego szukam dobrej jakości tasiemki 10cm. Wtedy wejdzie np. niski box Intela, wchodzi też Noctua NH-L9i, Thermaltake Gravity i1, Scythe Kozuti i pewnie sporo innych 'płaszczek' 

Jak myślisz nad 'położeniem' grafiki nad płytą główną, to w ogóle powinieneś porzucić myśl o kręconych i5. Nie schłodzisz tego sensownie. 

 

No własnie zastanawiam się nad użyciem chłodzenia rodem z serwerów... 

SNK-P0037P-Rev.-A1.png

 

Takie coś montuje się w serwerach gdzie nawiewają dwa słabe 40mm wentylatory, bez żadnych tuneli i wkłada sie do takich obudów E3-1230:

 

http://www.amazon.com/Supermicro-200-Watt-Rackmount-Chassis-CSE-510L-200B/dp/B003J45568

 

Wiem, bo mamy takie obudowy.

Dlatego z przodu chciałem zastosować 3 wentylatory 80x80 na całej wielkości obudowy z przodu, żeby wymusić bardzo dobry obieg powietrza...

 

EDIT:

 

 

Jeśli chodzi o chłodzenie grafiki - zastanawiam się, czy najlepsze nie będzie chłodzenie w tym stylu:

http://bi9he1w7hz8qbnm2zl0hd171.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/09/flatGPU1.jpg

(daje link do zdjęcia bo jest gigantyczne) - w takim chłodzeniu demontuje jakby część gdzie jest wentylator, i wymuszam moimi mocny przewiew przez ten radiator. (jak z procesorem)

 

 

 

EDIT2:

 

tu jest taki fajny zbiór grafik z takim chłodzeniem:

http://techreport.com/forums/viewtopic.php?f=3&t=107800

 

podoba mi się ta:

b3171.jpg

Wg tego co gość pisze, jest ona wyższa niż standardowa - mi nie przeszkadza a nawet to zaleta.

zdjąłbym z niej cały plastikowy element z wentylatorem i wymusił obieg powietrza, ale wtedy w sumie ona jest niska i zajmuje 1 slot, więc cienki ten cooler...

 

 

EDIT3:

znalazłem coś idealnego jeśli chodzi o system chłodzenia:

zotac_gtx_750_passively_cooled_0745.jpg

 

 

EDIT nr 10000

 

gdyby tu były finy w drugą stronę to byłoby idealne:

mini-01_palit_geforce_gtx_750_ti_kalmx.j

 

edit 10000:

praktycznie idealne chłodzenie, tylko szkoda, że karta stara jak świat:

http://www.guru3d.com/miraserver/images/2011/palit-560ti-twin/IMG_5140.jpg

 

 

Kurde jest jeszcze stare dobre accelero!

Najlepsze jest to, ze mam gdzieś takie w szafie na hd 4830 - ciekawe czy będzie pasować na nowsze grafiki?

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRvaPcYhDJch_3iYHoMnxfuwGrErQJOEQzrg4SfeAVb41zSeieALg

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robiłeś już jakieś przymiarki do obudowy?


Ona jeszcze nie istnieje - mam jej projekt w głowie... Accelero jest spore, wiem bo mam jedno w domu... ale nie mogę jej teraz znaleźć, żeby sobie ją pomierzyć... rozkminiam jak daleko od brzegu śledzia karty ono się znajdzie, czy karty graficzne raczej mają "ustandaryzowaną" odległość chipa od brzegu karty

Obudowa z założenia ma być kostką. Układem elementów nie będzie się bardzo różnić od typowej obudowy pc... czyli:
psu
pod nim płyta główna
na niej gpu (zamiast w niej)
prosty obrazek w paincie zachowujący proporcje zasilacza, psu i wentylatorów:

http://scr.hu/1ffd/kcyci

już widzę, że albo nie zmieszczę 3 wentylatorów z przodu, albo będę miał więcej miejsca na wysokość w obudowie, np. na wyższy zasilacz, albo wiecej miejsca na dyski, które bym wtedy umieścił nad albo pod płytą, chyba, że wymyślę inny rozmiar wentylatorów. np. dwa 110mm (o ile takie da się kupić) byłoby idealne na wysokość zasilacza i płyty głównej, ale powoduje, że moja obudowa tyje - ale jeśli mam się nie zmieścić i tak z grafiką czy coś, to może nie będzie to takie straszne.
czyli założenie jest takie, że obudowa ma mieć wymiary:
troszkę ponad 8cm szerokości (chyba, że inne wentyle, niz 3x80mm)
jakieś 24cm wysokości (chyba, że inne wentyle, niz 3x80mm) - nie mniej niż 22cm
jakieś 24cm długości (zasilacz 19cm +2cm na zawinięcie wystających kabli+2cm wentylatory +1cm zapasu :P

mobo ze wszystkim powinno się raczej w 4cm na wysokość zmieścić - bo tak mniej więcej mieszczą się w serwerach. nad tym zostaje mi jakieś 3cm na grafikę. jeśli chłodzenie nie będzie wystawać za obrys 2 śledzi i będzie przewiewne od tyłu do wylotu obudowy to powinno zdać egzamin.
http://scr.hu/1ffd/itss9

Dlatego w moim projekcie idealna byłaby płyta główna ala serwerowa, gdzie ram byłby rozłożony horyzontalnie.... znalazłem jedną od asrock, ale pod 2011-3 i kosztuje 1kzł
http://www.anandtech.com/show/9081/asrock-to-debut-mini-itx-haswell-e-at-cebit-x99e-itx-ac-with-usb-3-1

Są thin mini itx'y ale one są zasilane z zewnętrznego zasilacza i mają ograniczenia co do procka ( i grafiki też wypaśnej nie pociągną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosty obrazek w paincie zachowujący proporcje zasilacza, psu i wentylatorów:[/font][/color]

http://scr.hu/1ffd/kcyci

Tworzę coś podobnego - tyle że obudowa to gotowiec (25 x 21 x 12.5cm). Zasilacz obok płyty, a nad płytą grafika. Konfig minimalistyczny: i3 haswell + gtx950 + 2x4GB + jeden SSD. Na procesorze cooler a'la boxowy, na grafice fabryczny, wszędzie gdzie się da obniżone napięcia i obroty wentylatorów.

Powietrze będzie zaciągane tylko przez kratki wentylacyjne w przedniej części obudowy, na spodzie. Powinno wystarczyć. Przy okazji łatwo je przesłonić jakimś filtrem przeciwkurzowym.

 

mobo ze wszystkim powinno się raczej w 4cm na wysokość zmieścić - bo tak mniej więcej mieszczą się w serwerach. nad tym zostaje mi jakieś 3cm na grafikę. jeśli chłodzenie nie będzie wystawać za obrys 2 śledzi i będzie przewiewne od tyłu do wylotu obudowy to powinno zdać egzamin.

http://scr.hu/1ffd/itss9

Dlatego w moim projekcie idealna byłaby płyta główna ala serwerowa, gdzie ram byłby rozłożony horyzontalnie....

Właśnie ze względu na kości pamięci odrzuciłem podobny projekt. Też myślałem nad radiatorem na procesorze, radiatorem na grafice i z przodu obudowy dwa-trzy wentylatory 80/92mm.

 

Są thin mini itx'y ale one są zasilane z zewnętrznego zasilacza i mają ograniczenia co do procka (i grafiki też wypaśnej nie pociągną)...

Da się trochę pokombinować, zwłaszcza jeśli zewnętrzny zasilacz to kostka 12V - wtedy jeden wtyk normalnie leci do płyty, z niego ciągniesz kabelki bezpośrednio do 6pin na grafice. Ale to rzeźba, no i dosyć rozważnie trzeba dobierać komponenty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na kości pamięci odrzuciłem podobny projekt. Też myślałem nad radiatorem na procesorze, radiatorem na grafice i z przodu obudowy dwa-trzy wentylatory 80/92mm.

 

Czyli widzę, że nie jestem sam :P

Jedyne sensowne rozwiązanie to płyta główna jak ta wcześnieś podałem asrocka, albo serwerowa - ale na serwerowych nie ma karty dzwiękowej, więc też troche [gluteus maximus] (zostaje dźwiękówka na usb)

 

 

 

Da się trochę pokombinować, zwłaszcza jeśli zewnętrzny zasilacz to kostka 12V - wtedy jeden wtyk normalnie leci do płyty, z niego ciągniesz kabelki bezpośrednio do 6pin na grafice. Ale to rzeźba, no i dosyć rozważnie trzeba dobierać komponenty... 

 

Wydaje mi się, że to orka i jeszcze możliwe,że wybuchowa... z obudową mogę grzebać, ale z zasilaniem nie mam zamiaru robić orki...

 

 

 

EDIT

 

Nie mogę zrobić screena - zakładając, że grafika będzie długości praktycznie jak slot pcie (jak np r9 nano) to jest jeszcze całkiem sporo miejsca "troszkę od góry", żeby wleciało powietrze do chłodzenia cpu nad ramem...

Edytowane przez Kszysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...