Skocz do zawartości
Arekko

LC by Arekko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Z góry przepraszam za niską jakość zdjęć ale z braku aparatu wykonałem je za pomocą telefonu

 

W związku ze zmianą starej platformy S775 na 1150 postanowiłem przywrócic do życia moje chłodzenie wodne które ostatnie 9 lat spędziło w kartonie Niestety po zapoznaniu się tematami na forum okazało się , że posiadane przeze mnie elementy pamiętające jeszcze czasy Athlona XP ( blok Sztorm , pompa Eheim 230v , dwie dedykowane 120mm chłodnice , Rez Swiftech Micro V2 ) nijak nadają się do budowy nowoczesnego układu LC . W ostatecznym rozrachunku postanowiłem wykorzystać jedynie rezerwuar i rozpocząłem polowanie na poszczgólne elementy.

Celem układu jest uzyskanie fajnego wyglądu i ewentulanie nieco ciszy 

 

W międzyczasie postanowiłem róznież odesłac mojego Chiefteca Matrix MX na zasłużoną emeryturę i zastąpić go nową obudową

Po zapoznaniu się z ofertami różnych producentów zdecydowałem się na Phanteks Enthoo Pro

 

Jako , że ustaliłem sobie limit finansowy do 1000 zł skupiłem się na szukaniu używanych elementów do układu , jedynie zakupiłem nową chłodnice XSPC 360x slim.

 

Poniżej wnętrze komputera po przeniesieniu do nowej obudowy

20151111_17423219joaw.jpg

 

Intel Core i5-4690K

Płyta Główna Gigabyte GA-Z97-UD3H

Gigabyte 970GTX Windforce 3X

Kingston Hyper X 2x8gb CL11

 

Po kilku tygodniach poszukiwań udało mi się skompletować poniższe elementy :

Blok XSPC Raystorm

Pompa Laing DDC 1T 18W + top EK V2

3 x wentylator TBapolish ( niebieskie podświetlenie )

Komplet 24 złączek XSPC różnego rodzaju

Nowa chłodnica XSPC 360x slim

20160110_2108271i5p58.jpg

 

Jeśli chodzi o grubość węża zdecydowałem się   na 16/10 z racji , że właśnie takie złączki udało mi się okazyjnie zakupić.

 

Montaż układu

20160114_2259221mxs7x.jpg

 

Pierwotnie chciałem zamontować dodatkową chłodnice 120mm na tylnej ścianie ale stwierdziłem , że wprowadzi to tylko niepotrzebny zamęt w wężach i pozostałem przy pojedynczej chłodnicy na suficie .

Pompa natomiast wylądowała na dole w miejscu dolnej klatki na HDD

 

Po usunięciu drobnego wycieku przy rezerwuarze ( wina po stronie złączki kątowej 90 stopni ) udało mi się bezproblemowo zalać i odpowietrzyć układ

Jako płyn wykorzystałem shelloski koncentrat do chłodnic rozcieńczony z destylką w proporcjach 1 do 3 ( chodziło mi o uzyskanie niebieskiej barwy )

 

20160115_2133061vzpwz.jpg

 

Wpadłem na pomysł aby nie stosować podświetlenia obudowy , ale żeby elementy dawały własne światlo ( blok XSPC z niebieskimi diodami + wentyle ) , węże XSPC świecą w UV ale jeszcze nie doszły mi diody .

 

Po uruchomieniu układu utwierdziłem się w przekonaniu , że węże 16/10 były dobrym wyborem , cieńsze węże słabo by się eksponowały w dużej obudowie .

 

Z efektu końcowego jestem zadowolony.

 

W planach na przyszłość jest :

- Druga chłodnica na front

- Full cover na GTX970

- Top Barrow z rezem dla pompy

 

Podziękowania dla Chaosa za porady udzielone w czasie kompletowania sprzętu i dla Ivanowa za publikacje poradnika odnośnie budowy LC :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Arekko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak układ ma być ładny, to jak sam zauważyłeś rez do wymiany - trochę z innej epoki. Razem z nim poprawi się od razu układ węży.

W następnej kolejności zająłbym się natomiast kablami i radiatorami na ramach, żeby to jakoś ujednolicić - proste w ogarnięciu i tanie szczegóły, a mogą zrobić sporą różnicę.

Poza tym wg. mnie ten krzyżyk przy chłodnicy kiepsko wygląda - dołożenie tej 120 mogłoby załatwić sprawę, ew. ze złączką 45°. Takie moje pomysły:

opcja1nfsbk.jpgopcja2bisol.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rez to rozwiązanie tymczasowe do czasu nim nie zintegruje reza z pompą . Próbowalem zamienić węże na chłodnicy ale ten krótki kiepsko sie układał . Właśnie zastanawiała mnie kwestia pamięci ale bardziej skłaniałem się ku przemalowaniu radiatorów na sekcjach zasilania. Pomyśle nad dołożeniem tej 120ki

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda spoko, poza tym wężem od chłodnicy do reza :)

Na razie nie ma co kombinować z tą chłodnicą na tył. Dojdzie fullcover na grafę, chłodnica na front oraz inny rez, to i tak rozplanowanie się trochę zmieni.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy dołożenie chłodnicy 120 z przodu wystarczy przy dodaniu bloku dla GPU , 240 średnio mi podchodzi bo musiałbym kombinować z klatką na HDD , a jej obecne ułożenie bardzo mi odpowiada ( mam tam 2x HDD ) , jest jeszcze opcja chłodnicy 240 na podłodze a pompa z rezem mogła by być podwieszona do klatki.

Wygląda spoko, poza tym wężem od chłodnicy do reza :)

Na razie nie ma co kombinować z tą chłodnicą na tył. Dojdzie fullcover na grafę, chłodnica na front oraz inny rez, to i tak rozplanowanie się trochę zmieni.

zmieni się napewno jako , że mam w planie taki rez z laingiem

http://www.ebay.de/itm/Barrow-DDC-Pump-Top-Reservoir-Heatsink-Housing-Set-160mm-Watercooling-/181831156317?hash=item2a55fb425d:g:RJoAAOSwBLlVKIrx

 

Próbowałem opcji z pionowym wężem i o dziwo wygłądało wyjątkowo paskudnie :/

 

Ehhh a miało się skończyć tylko na procu dla ładnego wyglądu :) a tu już mnie korci nawet żeby sekcje zasilania zwodować :)

Na początek w drodze są przedłużki bitspowera z czarnym oplotem do złączy ATX i zasilania procka

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pekaj Arek. mialem mojego Ivy @4.5 i radka na 240 jednej i dawalo rade... owszem byla ciepla woda ale nie bylo tragedii. ty masz 360 to z tym GTX 970 dasz rade... tym bardziej ze proca nie krecisz

i tak jak przedmowcy pisali postaraj sie troche balagan ogarnac w budzie .. w phanteksie pochowac kable to banal

 

post-6306-0-34187300-1453543790_thumb.jpgpost-6306-0-22125800-1453543792_thumb.jpg

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie

 

W końcu po przygodach odebrałem fullcover na grafe ( kurier zostawił paczkę u sąsiadki niemki bez żadnego powiadomienia )

 

20160203_2043141tnp7t.jpg

 

Najpierw chciałem poczekać na zakup nowego reza , ale ostatecznie ciekawość wzieła górę i zabrałem się za modowanie układu.

 

20160203_1906431per2v.jpg

 

Na początek "brzydal" swiftech wylądował po drugiej stronie obudowy  nad pompą ,więc nie kłuje już tak w oczy :) . Nowe połączenie chłodnica - rez wyglądało paskudnie bo wąż ciągnał sie przez całą budę , ale skoro w Phanteksie jest tyle miejsca to czemu by nie spróbować poprowadzić wąż za płytą wraz z kablami.

Musze przyznać , że efekt jest lepszy niż się spodziwałem , układ zrobił się znacznie bardziej przejżysty :

 

20160204_1605261xjoa8.jpg

 

Po drodze zaliczyłem kolejny wyciek na wejściu do bloku GPU ( oring na złączce poszedł do wymiany ).

 

Efekt końcowy wygląda tak :

 

20160204_1718111xtrkt.jpg

 

Niestety nadal nie dorobiłem się aparatu więc na lepsze zdjęcia trzeba będzie poczekać .

 

Po napełnieniu układu zauważyłem , że pompa pracuje znacznie ciszej i bez problemu zaczęła ruszać na 7V , być może to zasługa tego że rez znajduje sie obecnie bezpośrednio nad nią , dzięki czemu nie ma problemu z pobieraniem wody , albo poprostu układ nie był dobrze odpowietrzony ale wydaje mi się że po 3 tygodniach pracy coś bym zauważył.

 

Pytanie co dalej ?

1.Napewno zakup innego rezerwuaru , osobnego albo w formie topu na pompę

2. Kupiłem chłodnice black water slim 2x120 , jeśli tempy mi się nie spodobają to zamontuję ją z przodu ale z jednym wentylem ( nadal upieram się przy          pozostawieniu jednej klatki na dyski ).

3. Przedłużki z oplotami na ATX , PCIE , CPU 12V ( myślę , że czerwono-czarne lub niebieskie UV ) i ogólnie ogarnięcie bajzlu w obudowie.

4. Być może jakieś uniwersalne bloczki na sekcje zasilania procka , nie ukrywam że chętnie pozbyłbym się tych żółtych radiatorów. Jakieś pomysły co by tam pasowało ?

5. Napewno nowy zasilacz , staruszek CM ma już 5 lat

6. Podświetlenie LED UV , LED blue

7.Podstawka chłodząca pod lainga z jakimś tłumieniem wibracji .

 

Na chwilę obecną to wszystko , zapraszam do komentowania  :)

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oczy kuje czerwień i żółć przewodów zasilacza i sata, która nie pasuje do tego niebieskiego płynu i podświetlenia wentylatorów. Myślę, że w pierwszej kolejności tym powinieneś się zająć -> oploty.

Pamięci też masz czerwone. Może zmień płyn i podświetlenie wentylatorów na czerwone? Będzie do koloru ściany pasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oczy kuje czerwień i żółć przewodów zasilacza i sata, która nie pasuje do tego niebieskiego płynu i podświetlenia wentylatorów. Myślę, że w pierwszej kolejności tym powinieneś się zająć -> oploty.

Pamięci też masz czerwone. Może zmień płyn i podświetlenie wentylatorów na czerwone? Będzie do koloru ściany pasować.

 

Uparłem się na niebieski płyn i kolor podświetlenia niestety płytę kupiłem jeszcze zanim pomyślałem o LC i teraz troche mi nie pasi , właśnie mnie zastanawia w jakim kolorze kupić przedłużki z oplotami i jak wyglądałby mix niebieskie weże , wentyle i blok do tego czarna płyta i grafa i wreszcie czerwone oploty na kable sata PCIE , ATX i czerwony ram.

Jeśli nie taki mix to wszystko pójdzie w czarny i niebieski za wyjątkiem ramów bo podobają mi sie radiatory na nich.

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj sobie różna układy na forach, u nasz w galerii też ich nie brakuje. Oceń czy podobają ci się układy z tak ą sieczką kolorów. Ja uważam (znaczy mnie się podoba), że 3 i więcej kolorów to dobre w sałatce, w WC to baza (czerń lub biel) + 1 kolor jest najciekawszym rozwiązaniem. 

 

Jeśli myślisz nad zmianą zasilacza, kup z czarnymi przewodami, do tego czarne sata i będzie lepiej. Sata możesz też rozważyć niebieski, wtedy musi mieć ładne prowadzenie, bo będzie w jakiś tam sposób eksponowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiłka będzie full modularna i na bank bedzie miała oploty. Właśnie przejrzałem kilka opcji i jednak oploty pójdą czarne .

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu po kilku tygodniach doszedł nowy rez który zastąpi swiftecha i przedłóżki z oplotami

 

20160224_175619136p8t.jpg

 

I zaczeły się pierwsze problemy , Rez jest spory i nijak nie udało mi się go spasować z piwnicą bo jeśli podwiesze go na tyle wysoko żeby ją założyć to stelarz montażowy rezu blokuje wypusty boczne więc przy kolejnym demontażu w ruch pójdzie dremel i trzeba będzie go skrócić o jakies 2 cm. Zacząłem też odczuwać braki w złączkach i w dodatku musiałem użyć 90 stopni na wejściu do pompy , a więc kolejnym zakupem będą conajmniej 3 sztuki 45 stopni .

 

Jak widać na fotce z przodu zrobił się spory bajzel ale narazie zostanie tak dopuki nie przywiozę drugiej chłodnicy i nie dojdzie mi wąż masterkleer który mam nadzieje będzie bardziej plastyczny od XSPC i da się nim zrobić ładniejsze łuki.

 

Komora w miejscu dolnej klatki HDD z pompą

20160225_200457191pfm.jpg

 

Złożony układ

20160225_2005081pvqpj.jpg

 

Cuż mogę powiedzieć , puszczenie węża rez - GPU za stelarzem płyty okazało się sztuką dla sztuki i z braku piwnicy nie ma obecnie sensu - do zmiany w kolejnej rewizji lub trzeba będzie poprawić jego ułożenie jeśli uda się zmieścić piwnice.

 

Zastnawiam się czy nie odwrócić obiegu i chłodnicy oraz nie przenieść reza na tylną ścianke . Drażnią mnie też radiatory na płycie , ten złoty kolor nijak nie pasuje do reszty ( do przemalowania albo wymiana płyty na coś innego , może asrock Fatal1ty Killer ).

 

Pora na ledy , na pierwszy ogień pójdą UV a potem może kilka niebieskich .

 

Kupiłem Arctic MX-2 więc przy kolejnej modyfikacji rozbiore wszystko i poskładam jeszcze raz od początku a przy okazji wymienie też paste na grafie i procu.

 

Na kolejny update trzeba będzie poczekać kilka tygodni bo czeka mnie sporo wyjazdów z pracy a pozatym chcę się troche nacieszyć kompem , w międzyczasie postaram się pozamawiać brakujące <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ły aby zrobić wszystko raz a dobrze.

 

Czekam na porady i komentarz również niepochlebne bo najczęściej one są wylęgarnią dobrych pomysłów wink.png

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zwykły płyn do chłodnic więc cudów nie należy wymagać , chodziło głównie o to by kolor nie kolidował z podświetleniem węży.

Z drobnych zmian to udało się wpasować piwnicę

5nytg.jpg

 

Teraz czas na przemalowanie radiatorów na mobo . Kupie niebieski i czerwony spray , a potem się zobaczy który mi bardziej podejdzie , jeśli efekt będzie słaby to prysne je dodatkowo lakierem UV.

Za kilka tygodni dorzuce z przodu chłodnice 240 z jednym wentylem ale najpierw muszę domówić kilka złączek i założe LEDy.

 

Mój i5-4690K będzie wymieniony na i7-4790K więc gdyby ktoś był zainteresowany zakupem to można pisać na priv.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Wykorzystałem krótki urlop świąteczny na małe zakupy oraz na przywiezienie wcześniej zakupionej chłodnicy i taśm LED

20160328_2240421ear3q.jpg

 

Kupiona w miare okazyjnie Noctua będzie chłodzić przednią chłodnicę BW 240

20160329_0915521m0rvl.jpg

 

Kilka finów wymaga lekkiego prostowania

 

Dodatkowo nowe spodenki dla Lainga

20160328_2244001zyq95.jpg

 

20160328_2315301z6qzc.jpg

 

Pompka wygląda teraz znacznie lepiej , mam nadzieje że nieco poprawi to jej kulturę pracy

 

Pora na ogarnięcie obudowy i zmiane pasty na CPU , miejsca jest coraz mniej i musze dokładnie wszystko rozplanować.


Stelaż od reza blokował wypusty z reza więc został skrócony o jakieś 2 cm.

kdu4r.jpg


Tak teraz prezentuje się układ węży z tyłu , widoczna jest też druga chłodnica z zainstalowaną na niej Noctuą ( klatka z dyskami nadal na swoim miejscu :) )

xilh9.jpg

 

Kolejna modyfikacja to spust wody przy pompie która ponownie pobiera wodę stojąc pod rezem jedynie poprzez złączke 45 stopni zamiast 90 stopni.

lejlm.jpg

 

Układ po uruchomieniu i odpowietrzeniu , jak widać na pierwszy rzut oka to nie różni się zbyt wiele od poprzedniej wersji.

0xuea.jpg

 

 

Złączki XSPC na grafice zostały zastąpione Barrowami jako , że te ostatnie znacznie lepiej się prezentują

 

Do ogarnięcia pozostały LEDy , muszę podlutować wtyczki i okablowanie , i jakoś rozsądnie to poprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...