Skocz do zawartości
kamizelka

Przymiarka do pierwszego zestawu WC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Składam nową budę i zastanawiam się nad dołożeniem chłodzenia wodnego. Na wstępie zaznaczę, że nigdy nie miałem z tym do czynienia. Mam kilka pytań i próśb o porady.

 

Jakie jest rozwinięcie skrótu LC? WC i AIO wiem o co chodzi, ale LC nie :P. 

 

PC jaki składam będzie przedstawiał się tak:

1. Obudowa Fractal Design Define R5 2xUSB 3.0 z oknem Czarna (FD-CA-DEF-R5-BK-W)

2. Procesor Intel Core i5-6600K Skylake, socket 1151, 64bit, 3.9GHz, 95W, cache 6MB, BOX (BX80662I56600K)

3. Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING, Z170, QuadDDR4-2133, SATA3, HDMI, DVI, DP, USB 3.1, ATX

4. Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15, Black (CMK8GX4M2B3000C15)

5. Zasilacz OCZ600sxs

6.Karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G) / Karta graficzna Asus Strix GeForce GTX 970 4GB DDR5 (256bit) DP, HDMI, DVI (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)

 

Na razie planuję zwodować tylko CPU - nie zdecydowałem jeszcze czy kupować coś kompaktowego czy składać zestaw. Skłaniałbym się jednak ku zestawowi, bo w tym jest chyba dużo frajdy, do tego są właśnie możliwości rozbudowy. Budżet - coś rozsądnego do 1000 zł myślę - ale do nagięcia jeśli będzie to rozsądne. 

 

Czy wiecie czy jest w ogóle sens wodować Skylaka - czy może jest jakieś słabe odprowadzanie ciepła (gdzieś coś takiego wyczytałem odnośnie jednego z poprzednich modeli)? A tak w ogóle to podobno się wygina i te sprawy....

 

Ta obudowa mega mi się podoba - czy widzicie jakieś przeciwwskazania?

 

Rozmieszczenie zestawu - starałem się zgłębić temat rzetelnie. Jest jednak jedna wątpliwość. Najlepiej byłoby zamontować chłodnice na górze, aby wywiewała ciepło na zewnątrz, do góry. Jednak trzeba by było zdejmować od  góry pokrywki, a chciałbym tego uniknąć. Czy dałoby radę zamontować ją z przodu - po przesunięciu części koszyka (HDD też mam) do tyłu. W która stronę powinny wtedy wiać wentylatory? Zawsze jest tak, że przód zasysa, tył i góra wydmuchują, ale w tym przypadku ciepłe powietrze byłoby tłoczone do wewnątrz budy.

 

Same podzespoły. Nie wiem czy jest sens wrzucać wszystko w jeden wątek, gdyż jest ty trochę rzeczy ogólnych. W razie czego proszę Moda o reakcję. 

Tak jak pisałem wyżej - chyba zestaw:

- chłodnica 240 - nie wiem dokładnie czy taka ponieważ nie mam jeszcze obudowy i nie wiem jak to wszystko poskładam.

-blok CPU

-pompka - 12v?

- co lepiej : rezerwuar czy trójnik - w ogólnym poradniku jest informacja, że z rezerwuaru można zrezygnować - może miałoby to sens - mniej kasy do wydania, więcej miejsca w obudowie

-bajery: jako, że będzie okienko chciałbym żeby to fajnie wyglądało. Myślę nad rozwiązaniem. Czy lepiej kolorowy płyn/ węże, czy może lepiej przeźroczyste i świecące w UV (plus lampa)? Fajnie by też było jakby zmieścić jeszcze gdzieś przepływomierz - gdyż to będzie fajnie wyglądać, jak jednak coś tam będzie się ruszać. 

 

W ogóle to chyba najlepiej najpierw kupić graty i budę i zastanowić się na żywo....

Będę wdzięczny za odpowiedzi, uwagi i wskazówki. 

Dziena

 

PS. Zapomniałem o celach - chciałbym ciszę, fajny wygląd. Nie zamierzam raczej kręcić procka bardziej niż zrobiłbym to na powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LC to Liquid Cooling , głownie to chłodzenie wodne ( czy to czysta woda , mieszanka czy inne czynniki chłodnicze ) , choć pod LC można nawet podciągnąć DI czy LN2 , w końcu tam czynnik chłodzący jest cieczą.

 

Jak już chcesz WC to rób to porządnie tzn. od podstaw , zestawy AIO sobie odpuść .

 

Inna kwestia że chłodzenie obecnych procków za pomocą WC to nie najlepszy pomysł m.in. z powodu kiespkiej przewodności cieplnej IHS-a ( a włąściwie gluta udającego pastę termoprzewodzącą który siedzi pod nim ) .

 

Już lepiej wychodzi chłodzenie karty , choć blok FC na GTX-a trochę kosztuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy ci tylko na wydajności to zbyt wiele nie uzyskasz w stosunku do drogiego AC ( kilka stopni ) , ale jeśli chcesz , żeby sprzęt fajnie wyglądał to LC może naprawde ci się spodobać.

Jeśli chodzi o elementy to musisz to spasować z obudową , z tego co widze to ma ona na suficie 2 odslonięte kratki i chyba trzecie jest zasłonięta przez zatoki 5.25 więc jeśli chcesz je zachować to pozostaje ci tylko chłodnica 240 , natomiast jeśli chodzi o jej grubość to już musisz odmierzyć na żywca.

Pompa tylko i wyłącznie 12V jest to najwygodniejsze rozwiązanie , rezerwuar to moim zdaniem podstawa bez niego odpowietrzenie układu będzie koszmarem.

Ja zastosowałem węże UV w kombinacji z niebieskim płynem ale jeszcze nie mam LEDów UV więc cięzko stwierdzić jaki będzie efekt .

Pamiętaj że dojdzie ci jeszcze koszt złączek a te też nie są tanie ( średnio 20 - 30 zł szt ).

 

Zapewne to co napisałem trochę cię zniechęci ale moge ci powiedzieć , że mimo poniesionych kosztów i w przypadku procesora minimalnych zysków złożenie układu samemu to niebywała frajda .

 

Poprostu musisz to sobie dokładnie przekalkulować bo za pieniądze na LC możesz wzmocnić kompa o np GTX980 zamiast 970

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wcale nie są zniechęcające - chociaż nie mówię HOP zanim nie skompletuję wszystkiego i zobaczę ceny :P. A jak wygląda z trwałością takich zestawów? Na ile to starcza? Czy trzeba przez cały czas do tego dokładać (pomijam wymianę płynu), czy kupuje się raczej raz i służy? 

 

No i jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje. Chodzi o kierunek przepływu powietrza w momencie założenia chłodnicy z przodu.

Edytowane przez kamizelka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodnice z przodu to tezy są różne , ja np w swojej budzie założyłbym wentyle tak żeby wciągały powietrze ale głównie z tego powodu , że mam tam filtr przeciwkurzowy którego niestety brakuje na tylnej ścianie więc odwrotna konfiguracja będzie wytwarzać podciśnienie które będzie zasysać syf przez tył.

W kwesti trwałości to cięzko mi sie wypowiadać jako że obecne LC złożyłem kilka dni temu a poprzednie miałem ponad 9 lat temu . Ogólnie jeśli kupisz dobrą pompę , wszystko będzie szczelne i nie zalejesz tego jakimś brudzącym syfem to układ powinien być praktycznie bezobsługowy.

Edytowane przez Arekko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...