Skocz do zawartości
Nazlan

Sprzęt za około 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

 

Sprawa jest prosta – wymieniam mój stary komputer:

 

Zasilacz: Corsair TX 650W Power Supply

Karta graficzna: Gigabyte AMD RADEON HD7770 1GB DDR5 Ghz Edition, GV-R777OC-1GD, Rev 2.0, 1GB GDDR5/128 bit/PCI-E 3.0, DVI-I/HDMI/mini DisplayPort*2

Płyta główna: ASUS P5KC Intel P35+ICH9 LGA775, Intel Core2 CPU ready, FSB 1333MHz, Dual-Ch. DRR2 or DDR3, AI Gear 2, Stack Cool 2, Heat Pipe, AI Slot Detector, 12xUSB, Vista Premium, RoHS Compliant

Procesor: Intel Core2Duo E8400, 3.00GHz, LGA775, 6MB L2 Cache, 1333MHz FSB, 45nm

Pamięć: Kingston HyperX 2x 1024MB 1066MHz DDR2 Non-ECC CL5 x2 (w sumie 4 kości), KHX8500D2K2/2G,

 

Poniżej te części które jak sądzę nie tylko powinny ale i muszą przejść do nowej maszyny:

 

System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 OEM PL

Monitor: iiyama ProLite E2278HD

Dysk twardy: WD Blue 1TB WD10EZEX (64MB cache SATA/600)

Dysk SSD: Samsung 2.5" SSD 840 Evo 250GB (Serial ATA3) Basic 7mm

 

Dysk SSD i HDD zakupione ponad rok temu jeśli dobrze pamiętam. Nie planuję ich wymiany...cóż, dopóki się nie spalą ;)

 

Monitor ma rozdzielczość natywną: 1920x1080 Ma nieco ponad rok, podobnie jak dyski, i nie planuję jego wymiany w najbliższym czasie.

 

Zakładam, że w nowym sprzęcie nie znajdzie się miejsce dla pozostałych elementów, zwłaszcza, że mają już ponad 7 lat.

 

Mój budżet to 5000 zł +/- 200-300 zł

 

Sam na podstawie różnych proponowanych konfiguracji stworzyłem zestaw, który wydaje mi się okej, ale być może będziecie mieli lepsze propozycje.

 

Generalnie idea jest taka żeby zainwestować w podzespoły które będą dobre teraz i za kilka lat też, a ten element który jest, jak sądzę, najbardziej wadliwy, eksploatowany pozostanie relatywnie niedoinwestowany. Innymi słowy, chce zainwestować w dobry procesor, płytę główna, ram, i zasilacz i trochę mniej zainwestować w kartę graficzna, która pewnie trzeba będzie wymienić w przeciągu 2 lat, a może szybciej zwłaszcza, że w tym roku wejdą na rynek Polarisy i Pascale (coś tez czytałem, że DX12 ma pozwolić na łączenie kart które nie są takie same, tj. być może ta która teraz kupie połączę z jakąś nowszą – ale tego zupełnie nie jestem pewien, nie znam się na tym specjalnie i może coś źle zrozumiałem ;)).

 

Przeznaczenie: Gry + nagrywanie na YT (+montaż)/względnie streamowanie, niekiedy obróbka zdjęć i praca w programach statystycznych (np. SPSS).

 

A zatem moja propozycja:

 

Procesor Intel Core i7-6700K Skylake, socket 1151, 64bit, 4.2GHz, 95W, cache 8MB, BOX (BX80662I76700K) 1749 zł

 

Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING, Z170, QuadDDR4-2133, SATA3, HDMI, DVI, DP, USB 3.1, ATX 665 zł

 

Karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G) 1609 zł

 

Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16) 518 zł

 

Zasilacz Corsair CS550M modular 80 PLUS Gold CP-9020076-EU 368 zł

 

Obudowa SilentiumPC Gladius M20 Pure Black (SPC125) 125 zł

 

Chłodzenie CPU Noctua NH-D9L 225 zł

 

Napęd Samsung SH-224FB - (SH-224FB/BEBE) następca modelu SH-224DB/BEBE 55 zł

 

Łącznie: 5314 zł

 

Uwagi:

Komputer najpewniej będzie podkręcany, a opcja TurboBoost w Skylake'u raczej będzie odpalona przez cały czas gry. To podkręcanie nie nastąp pewnie od razu bo tez i pewnie nie będzie potrzeby póki co.

Zdecydowałem się na i7 pomimo wysokiej ceny dlatego, że to chyba najbardziej elastyczne i przyszłościowe wyjście. Przeżyłem smutny moment kiedy niektóre gry nie chciały mi się odpalić(!) przy moich 2 rdzeniach, i obawiam, się że niedługo wymogiem może być 6 rdzeni, a i7 z 4 rdzeniami i 8 wątkami chyba mnie przed tym zabezpieczy (chyba, że jednak nie, to dajcie znać :P ) :)

 

Płyta główna – nie wiem czy ta jest dość dobra, czy zbyt dobra. Nie jestem pewien pewien na co zwracać uwagę. Być może jest jakaś równie dobra a tańsza, albo lepsza i tańsza :D

 

Karta graficzna przejrzałem kilkanaście testów niereferencyjnych GTX970 i nie jestem w stanie stwierdzić, która jest najlepsza. Najczęściej z tego co zauważyłem ludzie krytykują Gigabyte'a, a najlepiej oceniają MSI i ASUS Strix. Nie wiem co sądzić o Zotacu i EVGA ale chyba tez nie są najgorsze. Może coś poradzicie?

 

Ram – chcę 16 GB szybkiego ramu. 8 w tej chwili wystarczy do gry, ale za niedługo pewnie będzie już potrzeba więcej niż 8 w produkcjach AAA. Być może macie pomysł na lepszego producenta, bądź też 3200Mhz to zbyt dużo/mało do tego sprzętu?

 

Zasilacz – pytanie czy taki będzie wystarczający?

 

Obudowa – może być inna, byleby wszystko się mieściło. Im więcej wiatraków w komplecie tym lepiej.

 

Chłodzenie, wbrew temu co wszyscy sugerują jako najlepsza opcję do takich zestawów, wybrałem Noctua z powodu:

http://www.purepc.pl/chlodzenie/intel_skylake_niektore_coolery_moga_wyginac_procesory

 

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/930189,niektore-coolery-moga-uszkodzic-procesory-intel-skylake.html

 

Chce się przed tym uchronić. Według oświadczeń Noctua nie ma tego problemu. Poza tym to najlżejsze chłodzenie jakie znalazłem, które pasuje do Skylake'a i nie ma ostrzeżenia na stronie producenta, że nie da się na nim podkręcać.

Wedle tabel producenta to chłodzenie jest kompatybilne z LGA 1151:

http://noctua.at/en/products/cpu-cooler-retail.html

Zakąłdam, że na morele.net ten cooler

http://noctua.at/en/nh-d9l.html?___from_store=fr

też przychodzi razem z zestawem montażowym (jeśli dobrze rozumiem, on jakoś zapewnia optymalny nacisk na procesor – co powinno zapobiec wyginaniu laminatu, prawda?):

http://noctua.at/en/nm-i3-mounting-kit.html?___from_store=en

Może macie lepszy pomysł? Nie chcę tego problemu z laminatem, a Fery i Grandisy to wszystkie 800+ gramów, a ta Noctua niecałe 600.

 

Napęd optyczny jakiś mam. Zabytek, ale tez i w ostatnim roku użyłem go może 3-4 razy, więc być może można go odpuścić.

 

Zupełnie nie zależy mi na wyglądzie podzespołów. Zależy mi na tym, żeby był w miarę cichy.

 

Generalnie szukamy oszczędności tam gdzie to ma sens i się da, tak aby sprowadzić cenę do 5000 zł, lub tak blisko 5000 zł jak się da.

 

Chce zestaw na lata. W ciągu ostatnich 7 lat wymieniłem tylko dyski i kartę graficzną. Chciałbym, żeby ten zestaw był wydajny przez około 5 lat (jeśli chodzi o podzespoły inne niż karta graficzna), co nie oznacza, że oczekuję, iż po tych 5 latach giery będą mi śmigać w max detalach w 60 lub więcej klatkach. Myślę, jednak, że w najbliższym czasie powinien sobie poradzić z takimi tytułami jak Dragon Age Inquistion, Wiedźmin 3, GTA V na maks detalach w okolicach 60 klatek (no albo chociaż 50 :( )

 

Zasięgnąłem już opinii na innym forum ale to zbyt poważna decyzja, żeby oprzeć się tylko na jednym głosie.

 

Czekam na wasze opinie i sugestie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Nazlan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? W połowie posta odpuściłem sobie czytanie...

Skoro zasięgnąłeś opinii z innych źródeł a z tego co zdążyłem przeczytać jest ciągle powielanie tych samych schematów...

 

I ważna informacja dla Ciebie jeśli Windows 7 jest legalny i został zarejestrowany będziesz miał problem z postawieniem tego systemu na nowej platformie. Klucz został po prostu przypisany do twojej starej płyty głównej i pojawi się konflikt. Będziesz musiał skontaktować się z Microsoftem telefonicznie i go odblokować, procedura dość męcząca i irytująca. (zastanawiam się czy M$ przy obecnym parciu na Windows 10, dalej będzie odblokowywał stare systemy w przypadku wymiany platformy... może okazać się że nie :wisielec: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gry które będą wymagać 6+ rdzenii możesz długo poczekać , inna kwestia że nie zanosi się narazie na konsumenckie 6+ rdzeni , wszystkie procki z 6+ rdzeniami są na razie na LGA 2011-3 ( AMD i ich X6 czy FX-ów nie liczę ) .

 

Gry jak na razie z ledwością wykorzystują 4 rdzenie , więcej rdzeni czy HT nie jest potrzebne , w dodatku biorąc I7 mocno przepłacasz .

 

Zasilacz do zmiany - za nie wiele więcej jest XFX XTR 550W , również modularny i ma certyfikat 80+ Gold a w dodatku sporo lepszą elektronikę i tryb półpasywny.

 

Ew. zostaw swój obecny zasilacz - Corsair TX to nie były złe zasilacze , jak zasilacz nie był katowany albo nie jest bardzo stary to może być .

 

Co do OS - na 99^% nie aktywujesz twojego starego systemu na nowej płycie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Napisałem tutaj, ponieważ na innym forum dostałem 3-zdaniową odpowiedź, a mam trochę wątpliwości (akurat w drugiej części postu), które nie zostały rozwiane. Warto skorzystać z innych opinii, zwłaszcza, że tam nikt nie napisał mi o problemie z Windowsem.

Także porada poradzie nierówna ;)

 

Liczę wobec tego, że może jednak ktoś mi coś merytorycznie poradzi, wypowie się :)

Edytowane przez Nazlan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden

 

Nie przewidziałem tej sprawy z Windowsem :/ Od lat byłem przekonany, że OEM jest przypisany do dysku a nie do płyty głównej... To generalnie zmienia postać rzeczy.

Wobec tego, przy moich funduszach będę musiał pewnie zejść poniżej i7, czyli do i5 6600K.

[Na tym tle jeszcze jedno pytanie - może lepiej zainwestować w starszą(=tańszą) platformę i i7 Devil's Canyon? Bo dość istotne jest dla mnie to, żeby mieć tą możliwość sprawnego nagrywania na YT i streamowania. Co sądzicie? Warto pozostawać przy starej platformie dla 4 dodatkowych wątków, czy tez ogólna wydajność 6600k przyćmi tą korzyść?]

 

Czy wobec tego, pozostałe elementy takie jak płyta główna, pamięci, zasilacz, karta graficzna, powinienem jakoś zmienić? Na jakieś bardziej pasujące, opłacalne wersje dla i5? czy to co jest będzie tak samo dobre dla i5 jak dla i7?

 

Co do zasilacza, to zupełnie nie znam tej firmy XFX. Po przeczytaniu kilku recenzji zdaje się być dobry, więc go wezmę.

 

Pytanie jeszcze, co sadzicie o tym chłodzeni, które zaproponowałem. Czy ta Noctua uchroni mnie przed wyginaniem laminatu?

Edytowane przez Nazlan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Jaka jest w takim razie alternatywa? Sprawa z tymi uszkodzeniami mechanicznymi zdaje się być dość poważna a chyba najczęściej mówi się o tym przy stosowaniu właśnie dużych i ciężkich chłodzeń typu Grandis i innych powyżej 800 gramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Tak jak pisałem to już nie będzie niestety i7 tylko i5 6600k, ale rozumiem, że to nie zmienia nic w przypadku chłodzenia.

 

Czytałem dobre opinie czytałem nt. tych coolerów:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-u12s-573118/
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-rev-b-517031/
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cooler-master-hyper-212-evo-rr-212e-16pk-r1-439956/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego

Wystarczą czy powinno być coś jeszcze mocniejszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...