Skocz do zawartości
brolly666

Zamiana r9 290 na Gtx 980 czy wrato?

Rekomendowane odpowiedzi

A karta na gwarancji jest ? Mowa o 980'tce. Nic nie wiem na temat tej firmy i chłodzenia tej karty.  Założmy że Twoja karta ma wartosc 1000zł jako uzywka, wiec za 980'tke wyjdzie jakies 1900zł. Nowka kosztuje ok 2300 zł. Więc 400 zł rożnicy. Jak karta ma gwarancje przynajmniej 2 lata to jeszcze bym sie zastanawial o ile chlodzenie jest cos warte. W innym wypadku raczej lepszym wyjsciem jest przeczekac na 290 i kupic jakąs nową kartę od Nvidii  lub AMD czyli Pascal lub Polaris co maja sie pojawic za ok 6 miesiecy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta ma rok gwarancji i jest sprowadzona z UK. Mam możliwość testowania jej przez kilka dni więc mogę sprawdzić jak się zachowuje chłodzenie i sama karta jest to dokładnie ten model https://www.pny.com/gtx-980-4gb-oc Chłodzenie wydaje się być ok jednak nigdy nie wiadomo... Teraz moja karta jest warta koło 1k zł, ale za pół roku już tak nie będzie czyli będę musiał dołożyć dużo więcej do karty z wyższej półki nowej rodziny kart więc mi osobiście oferta wydaje się całkiem ok na dzień dzisiejszy lecz wiadomo zawsze lepiej zapytać jeszcze kogoś o zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok. W tej cenie GTX 980 jeszcze jest dosc oplacalne. Problem pozostaje z pozniejsza odsprzedaża. Rok gwarancji to dosc niewiele, a 980 jest tak naprawde niewiele szybsza od 970, który kosztuje1500 zl średnio. Generalnie jesli chodzi o oplacalnosc to mamy GTX 970, a potem dlugo nic i GTX 980Ti. Ale to dlatego że 980 zwykla kosztuje od  2300 zł, a powinna maksymalnie 1800 z pelna gwarancja. Popatrz sobie na wyniki testow:

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_980_szybki_i_wsciekly_czyli_maxwell_na_bogato?page=0,11

 

 

Średnio ok 10-12% wzrostu wydajnosci wzgledem 970. Co przy 800 zł (różnica miedzy 1500 za GTX 970, a 2300 GTX 980) jest nieopłacalnie bo trzeba doplacic połowe z tego. A 980 Ti potrafi byc szybszy nawet o 70% wzgledem 970. Ale fakt ze przy cenie 1900 zł to ma jakis sens. Na pewno odczujesz róznice. Napisz tez jaki masz sprzet czyli procesor. płyta i pamiec oraz zasilacz. 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PNY to ta od Quadro... górna półka. Odpowiedź już dostałeś odnośnie opłacalności zakupu.

Moim zdaniem kupiłbym 970-kę za ok 1300zł z gwarą lub 980Ti... lub poczekał na nowe karty AMD i Nvidii, bo te mogą być już przełomowe wydajnościowo.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc mój CPU to i5 4590, mobo Gigabyte GA Z97X Gaming 3, ram  2 x 4 GB 2133 MHz Zasilacz XFX 550 W 80 plus gold. Cały czas się waham i jest szansa, że cene tego GTX-a zbił bym jeszcze w dół o jakieś maks 150 zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tysiąc trzysta 970-tki sensownej na wolnym rynku obecnie chyba nie kupi. Pomijam te "od Turka" z "gwarancją producenta" albo jakieś z problemami, których się userzy pozbywają byle ktoś wziął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie brał no chyba, że grasz w 1440p i cię mocno dusi. Za ~5-6 miesięcy wychodzi nowa generacja kart Polaris od AMD i Pascal od Nvidi. Jeśli już lepiej wymienić na gtx 970 dopłacisz wtedy ~400pln, a nie 800-900. A GTX 970 po podkręceniu spokojnie dorównuje gtx 980. Do tego po wyjściu nowej generacji kart nie będziesz tak dużo finansowo do tyłu. Bo ceny gtxa 980 polecą mocno w dół. Ale to trzeba szybko polować bo dolar/euro idzie w górę i już niedługo dobrą używkę gtx 970 może być ciężko kupić za 1500pln.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ustalone, że nie warto brać 980 to teraz tak, sprzedać 290 i kupić 970 i później coś nowego po premierze czy czekać ze sprzedażą właśnie do premiery?

 

W zasadzie z tego co widzę to jeśli sprzedał bym za około 1k 290 to i tak do takiego strixa 970 musiał bym dołożyć 600 zł to już wołał bym dać 700 czy 800 i wziąć 980...

Edytowane przez brolly666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600 to za nówkę. Piszesz o używanym gtx 980 to ja pisze o używanym gtx 970. jeszcze nie dawno bez większego problemu można było kupić rocznego strixa/msi/evga gtx 970 za 1300-1350pln. Teraz może być trudniej bo złotówka słaba ale i tak za 1400 może 1350 wyrwiesz. A z odsprzedażą takiego gtx 970 to trzeba wyczuć moment i obserwować rynek. Może być różnie. Jak dużo ludzi będzie chciało zaraz po premierze przenieść się na Pascala z gtx 970 to normalne, że ceny spadną dość mocno. Wszystko będzie też zależało od ceny nowych gpu, różnicy w wydajności, gier jakie się pojawią na DX 12 i jak Pascal/Polaris będzie się w nich prezentował względem starszej generacji.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że jeżeli będziesz wymieniał kartę teraz i powiedzmy za pół roku, kiedy to mają pojawić się nowe propozycje od Nvidii i AMD to na wartości tracisz dwa razy i dwa razy będziesz pieniądze dokładać. Nie chcę tu wróżyć z kryształowej kuli ale jakoś nie wydaje mi się, żeby nowe GPU były znacząco tańsze od obecnych przy podobnej wydajności. Moim zdaniem lepiej wstrzymać się do premiery nowych układów, GTX 970 nie da Ci aż takiego kopa, a dopłacić będziesz musiał całkiem sporo, z dwojga złego już bym wolał do tej 980 dopłacić pod warunkiem, że udałoby Ci się coś z tej ceny jeszcze uciąć. Co do latania cen mocno w dół jak to kolega napisał nie byłbym wcale taki pewien, jakoś nie zauważyłem, żeby cokolwiek ostatnio taniało, wręcz przeciwnie. Np poczciwy GTX 660 bardzo długo trzymał ceny na stałym poziomie mimo tego że wyszły GF serii 7xx. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty z niskich segmentów najmniej tracą na wartości. Popatrzmy na gtx 780Ti swojego czasu kosztował ~3000pln i to przy sporo niższym kursie dolara. Dzisiaj gtx 970, który jest na podobnym poziomie wydajnościowym, a nawet ciut szybszy w nowych grach kosztuje ~1500pln. Używka 780Ti 1500-1600 pln będąc kompletnie nie opłacalną kartą ponieważ w tej samej cenie mamy nowy gtx 970. Nvidia ma to do siebie, że starsze generacje kart traktuję trochę po macoszemu i oferuje gorsze wsparcie w sterownikach czyli słabszą wydajność. Po pojawieniu Pascala  możemy się spodziewać sporych różnic. A to ze względu na lepsze wsparcie DX12 przez Pascala. Ale jak to wyjdzie w praniu to się okaże.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie DX 12 jest puki co tylko na papierze, mam nadzieję, że w obecnym roku wyjdą jakieś tytuły na DX 12 i wtedy będzie można porównywać karty pod tym kontem. Na razie chyba dam sobie spokój z wymianą GPU a po prawdzie to mój PC i tak tylko zbiera kurz bo na nim gram tylko i wyłącznie w World of Warcraft a w inne tytuły gram na konsoli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie DX 12 jest puki co tylko na papierze, mam nadzieję, że w obecnym roku wyjdą jakieś tytuły na DX 12 i wtedy będzie można porównywać karty pod tym kontem. Na razie chyba dam sobie spokój z wymianą GPU a po prawdzie to mój PC i tak tylko zbiera kurz bo na nim gram tylko i wyłącznie w World of Warcraft a w inne tytuły gram na konsoli...

 

To tym bardziej odpuść r9 290 to ciągle dość wydajna karta. Sam siedzę na HD 7950 ograłem Wiedźmina, GTA V i z wymianą czekam na Pascala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nic nie zmieniał. Za niewielką dopłatą to może, ale nie 900zł. W dodatku im wyższe rozdzielczości, tym różnica między obiema kartami maleje, więc z myślą o przyszłości inwestycja jest tym bardziej nietrafiona. Może i R9 290 nie dogoni GTX 980, ale sam sobie odpowiedz, czy 900zł warta jest ta ok. 15% większa wydajność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...