Skocz do zawartości
MaciekCi

Domowy NAS ?

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę stworzyć sobie w domu NAS + serwer aplikacyjny. Co to miałoby robić :

1. Storage moich zdjęć + filmów, tak, aby były dostępne dla wszystkich domowników.
2. Bezpieczeństwo owych danych 
3. Fajnie jakby jeszcze na tym działał torrent. 
4. Praca 24/7 
5. Miło jakby miało to możliwość wystawienia apache'a / IISa. 

 

Przeglądając allegro widziałem taką opcję :
http://allegro.pl/nas-multimedialny-serwer-zyxel-nsa320s-2x-hdd-fv23-i5920534648.html

 

350zł + koszt dwóch 2TB dysków, ponieważ ze względu na pt. 2 chcę, aby był RAID1.

Wiem, że to obsługuje torrenty i udostępnia zawartość po CIFSie , sambie i NFSie ... całkiem ciekawy kombajn, ale jakiś taki chiński... 

 

Opcja numer dwa to platforma na LGA775.

To, co mam :

-Pentium E5300 2.6GHz 
-Asus P5KPL-AM ze zintegrowaną grafiką (!)
-3GB RAM
-Chieftec 400W 

A więc potrzebuję jedynie czegoś na OS + koszt dwóch dysków 2TB. W praktyce wyjdzie taniej niż ZyXel a i zapewne lepiej...

Tylko się zastanawiam, na co wrzucić OS, oby było jak najtaniej? Czy jest w ogóle sens pchania SSD do tego? Jeśli tak, to za 200zł można mieć Kingstona 120GB SSD - niżej chyba nie ma sensu schodzić, bo wersja 60GB kosztuje 170zł... 

Opcją też jest postawienie systemu na Momentusie 5400rpm (którego mam) ... Ale... się zastanawiam, czy to będzie miało zachcianą wydajność. 
Więc się zastanawiam, czy do tego configu SSD nie będzie "za szybkie" (chodzi mi o niewykorzystany potencjał) a i czy momentus nie spowolni systemu?
Do całego konfigu dorzucę kartę 1Gbit TP Linka za 35zł, albo jeśli mi się uda to Intelową 1Gbit.

 

Co do systemu operacyjnego, jak zawsze wojna - Windows, czy Linux? Teoretycznie każdy Linux wykorzysta lepiej zasoby niż Win7, gdzie mam lekkie obawy, że 3GB Ram może być mu za mało.

 

Do do dysków myślałem o 2x 2TB Barracuda st2000dm001. Jakiś sprzeciw? 

 

 

 

 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

barracudy mają takie sobie opinie. Dobrym wyborem jest wd caviar red a nawet green (w green trzeba zmodyfikować firmware pod kątem parkowania głowic by nas nie zarżnął dysku, jest do dość proste do zrobienia). Green miałem w 2 nasach 2 lata i nic nie padło, wciąż mam 2 greeny i jest ok.

 

teraz sprzęt:

 

jak 2 dyski i wystarcza transfer ok 70mb/s to weź zyxela ale NSA325v2 lub jeszcze lepiej NSA520

 

jak mają być 4 dyski (polecam bo prędzej czy później będziesz chciał dołożyć) to Zyxel NSA540. Oferuje parametry niedostępne w tej cenie (ok 750pln) dla konkurencji, min. dualcore proc, dual gigabit lan, praktycznie niesłyszalny duży wentyl. Transferem nasyca gigabita tj jest ok 110 mb/s.

 

Zyxele mają taką zaletę (ważną dla mnie), że umożliwiają montowanie każdego dysku z osobna (nie raid, nie jbod) dzięki czemu wymieniasz po jednym dysku i w razie W tracisz dane tylko z jednego dysku - są niezależne od siebie.

 

alternatywa jak jesteś technicznie i programowo kumaty: kup hp proliant microserver n46l/n40l/n54l. Jest na turionie x2, można postawić winde i każdego linuxa. Zbudowany porządnie i można rozbudowywać - też na 4 dyski. W zeszłym roku sprzedalem takiego na allegro za 450 zł z 4gb ecc ramu.

Na tym sprzęcie odpalisz unraid - mozesz zrobić tak by system był na pendrive, dysk ssd jako cache a 1 dysk robi za parity dysk i mozesz mieć dane na 3 dyskach - bezpieczniejsze niż raid.  unraid jest lepszy niż raid 1. Ale zabawa z postawieniem jest jak też i trzeba licencję wykupić.

 

http://lime-technology.com/network-attached-storage/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ZyXEL to dobry sprzęt i na pewno się sprawdzi.

Jednak z racji, że wg pktów energooszczędność nie jest priorytetem i jeśli lubisz kombinować możesz użyć PCta.
Przy czym zakładając że będziesz to raczej stawiać na Linuxie nie ma sensu kupować jeszcze 3 dysku na każdym z 2 dysków zrób 2 woluminy LVM jeden większy będzie częścią na dane, a druga np 10 GB na system. Woluminy z obydwu dysków łączysz w logiczny raid 1 za pomocą LVM.

Barracudy są imo ok, ruletka z dyskami jak zawsze, ale 2 naraz raczej CI nie padną :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak z racji, że wg pktów energooszczędność nie jest priorytetem i jeśli lubisz kombinować możesz użyć PCta.

(...)

Przy czym zakładając że będziesz to raczej stawiać na Linuxie

OpenMediaVault, FreeNAS, NAS4Free. Ten pierwszy ma możliwość stawiania Apache i innych usług przez wtyczki społeczności ;) Ostatnio nawet możesz dorzucić OwnCloud. Możliwości osobnego sprzętu z własnym NASem jest przeogromny.

Dlatego ja bym nie szedł w gotowe, bo żeby kupić coś porządnego potrzebujesz ok 600-700zł + dyski.

 

Ja na przykład kombinuję z HP Microserver (możesz wyrwać za 450-500zł jak się trafi okazja na allegro) ew. ASRock QC5000-ITX.

Zalety obu są takie, że zeżre to mało prądu. HP jest jest świetnie przemyślane i fajnie się prezentuje. AsRock z AMD pobiera 15W i ma integrę, którą można wykorzystać DLNA itp. Tylko tutaj obawiałbym się wydajności kontrolera, czy da radę z dyskami, bo potrzebujesz 3-4 dysków jeśli ma to być bezpieczne ;)

 

To są takie moje luźne przemyślenia. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...