Skocz do zawartości
Metzz

PC - 11000-12000 ZŁ - Gry + Obliczenia MES

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed zakupem nowego PCta, jednak ze względu na to, że ostatniego PC kupowałem "parę" ładnych lat temu, chciałbym prosić o pomoc w doborze sprzętu.

 

  • czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp.
    Interesuje mnie kompletny zestaw: PC(z systemem operacyjnym) + 2 monitory (27" 144hz 2560x1440 jako główny monitor i 24" jako pomocniczy)
  • do czego komputer będzie wykorzystywany
    Komputer głównie będzie służyć do gier oraz do wykonywania obliczeń w środowisku MES (SOFiSTiK), sporadycznie do modelowania 3d
  • jaką kwotę chcesz przeznaczyć
    Budżet jaki zaplanowałem na całość to 11000-12000zł ( w tej cenie chciałbym zmieścić się z całym zestawem (PC+2 monitory)
    Czytałem już na forum, że nie warto inwestować teraz takiej kwoty w sprzęt jednak mam do wydania pewną pulę gotówki i mam na to określony przedział czasu (luty).
    Chciałbym, żeby sprzęt mógł poradzić sobie przez kilka lat, bez konieczności inwestowania w nowsze CPU czy GPU.
  • czy części mają być nowe czy mogą być używane
    Interesują mnie wyłącznie nowe części.
  • czy będziesz podkręcał podzespoły
    Nie mam o tym kompletnie pojęcia, więc można założyć, że nie.
  • w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać
    Z uwagi na monitor będzie to 2560x1440.
  • czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!)
    Mieszkam w Polsce ;)
  • czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa
    Nie posiadam części ze starego PC, wszystko składamy od zera.
  • czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego
    Nie mam żadnych preferencji, zależy mi na jak najmniejszej ilości problemów.

Z indywidualnych próśb:

1. Z monitorem głównym dużego wyboru pewnie nie będzie z uwagi na wymagania: 27", 144hz oraz rozdzielczość 2560x1440, jednak gram głównie w FPSy i zdecydowałem, że właśnie taki monitor będzie odpowiadał mi idealnie. W pracy posiadam 2x 27" i przyzwyczaiłem się już do tej wielkości ekranu.

2. Wiem, że wielokrotnie odradzano kupno grafiki GTX980Ti, jednak ze względu, że dostęp do gotówki na kupno sprzętu posiadam w ograniczonym przedziale czasu, właśnie ku tej karcie graficznej bym się skłaniał.

3. Co do pamięci RAM im więcej tym lepiej. Z uwagi na obliczenia MES, absolutnym minimum jest dla mnie 16GB.

4. Jeśli chodzi o dyski chciałbym zestaw SSD + HDD (250GB+2 TB). W wielu tematach na forum przewijają się zestawy Crucial SSD + WD RED HDD i wydaje mi się, że taki zestaw byłby dla mnie idealny.

5. Absolutnie nie jest dla mnie ważny wygląd całości zestawu, jeśli chodzi o dobór kolorów, kształtów czy też obudowy. Zależy mi wyłącznie na wydajności ;)

6. Co do płyty głównej czy też zasilacza nie mam żadnych specjalnych wymagań, chciałbym, żeby po prostu dobrze się to komponowało i nie spowalniało całości zestawu. Bezpieczny zapas mocy przy zasilaczu zawsze mile widziany ;)

 

Jeśli mogę jeszcze doprecyzować cokolwiek co ułatwi dobór zestawu, chętnie odpowiem.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc ;)

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Metzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1829,00 zł 
2 Płyta główna ASRock X99 EXTREME4, X99, QuadDDR4-3000, SATA3, miniDisplayPort, GBLAN, ATX 979,00 zł 
3 Pamięć GeIL DDR4, 4x8GB, 3000MHz, CL15 (GWW432GB3000C15QC) 983,32 zł 
4 Karta graficzna Gigabyte GeForce CUDA GTX980Ti, 6GB DDR5, 384BIT, 2xDVI, HDMI, 3xDisplayPort, BOX (GV-N98TG1 GAMING-6GD) 3095,00 zł 
5 Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (SPC095) 279,00 zł 
6 Chłodzenie CPU Thermalright True Spirit 140 Power 214,91 zł 
7 Zasilacz Thermaltake Smart SE 630 Modularny (PS-SPS-0630MPCGEU-1) 361,00 zł 
8 Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 239,00 zł 
9 Dysk SSD A-Data Premier Pro SP920 256GB SATA3 (ASP920SS3-256GM-C) 369,00 zł 
10 Napęd LG SuperMulti GH24NSD1 RBBB 50,00 zł 
8399,23 zł

oczywiście oc procka wypada zrobic po co ma się marnować [to jest teraz łatwe] w końcu to jest proc z K

reszta została na monitory

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tesel, dzięki bardzo za wszelkie sugestie! Mam jeszcze kilka pytań i próśb ;)

 

1. Dysk SSD - Czy warto dołożyć 30 zł do Crucial MX200 czy powyższy A-Data oferuje to samo za niższe pieniądze?

2. Dysk HDD - zdecydowanie potrzebuję 2TB (bazy danych często zajmują po kilkadziesiąt GB).

3. Pamięć RAM - Czy mógłbyś powiedzieć dlaczego wybór padł na te kości? Pierwszy raz słyszę o firmie GeiL, chociaż nie ukrywam, że jestem laikiem i może to wynikać z tego ;)

4. Czy jesteś w stanie podpowiedzieć coś w kwestii monitora 27" 144 hz 2560x1440?

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za sugestie i pomoc!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw za 11000 koła a Ty mu polecasz taki zasilacz i 980Ti od Gigabyte.. Bierz MSI ew. Asus, ale wyjdzie drożej.  Zasilacz XFX XTR 650W za ok 430 zł.  Dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB.  Różnice w cenie nie są ogromne, a warto dołożyć.  Kości RAM i cała reszta jest OK.  Ew dysk WD Red 2TB.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo to bym dołożył przy takiej kwocie niż oszczedzał na chłodzeniu i awaryjności Gigabyte w przypadku 980Ti. 

 

Monitor TN dla grafika czy nawet do gier. Serio ? Szedłbym w i7 4790K jak ma być taniej i lepsze monitory. Tesel pyszczysz do każdego co Ci coś zwróci uwagę (nie akurat  w tym temacie ) a prawda jest taka że czasem z d.. polecasz zestawy co juz  od dawna zauważyłem. EOT.

 

 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-acer-xb270hu

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk HDD - zdecydowanie potrzebuję 2TB (bazy danych często zajmują po kilkadziesiąt GB).

 

może lepszym wyjściem byłby większy ssdek aby te bazy na nim trzymać

 

 

ps

diabełku moze i bym cos napisał ale pewnie  bedziesz marudził

 

ps2

 

1 Procesor Intel Core i7-4790K, socket 1150, 64bit, 4.0GHz, 88W, cache 8MB, Bulk (CM8064601710501) 1569,00 zł 
2 Płyta główna MSI Z97-G43, Intel Z97, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX (Z97-G43) 425,00 zł 
3 Pamięć G.Skill DDR3 32GB (8GBx4) 2400MHz, CL11, RipjawsZ Quad (F3-2400C11Q-32GZM) 751,78 zł 
2745,78 

no jest oszczędność

tylko teraz jak to się ma do 6 rdzeni [ w 2011 może jeszcze ramu dołozyć] -trzeba to jakoś skonfrontować cena/efekt

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś to ułatwi, możemy założyć, że koszt samego PC-ta powinien zamknąć się w kwocie 9000 zł (jeśli zdecydowanie będzie warto mogę dołożyć kilka zł ;) ).

 

Nie ma potrzeby większego ssd ze względu na to, że czas potrzebny jest wyłącznie w trakcie wykonywania obliczeń. Po ich zakończeniu całość może wylądować w archiwum na hdd, gdzie czas już nie będzie tak ważny ;)

 

Jeśli chodzi o kwestię monitora kompletnie nie zajmuję się grafiką. W kilku testach mocno polecany był właśnie ten Asus ROG, jednak cena 3k faktycznie nie zachęca na pierwszy rzut oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli soft korzysta z wielu rdzeni to jak nic lga 2011 

może można wykorzystać grafikę do liczenia [cuda]- też soft musi to wspierac

 

cena takich monitorów na razie nie zachęca niestety - dlatego warto rozważyć czy taki jest konieczny

 może coś takiego zamiast 2 http://www.morele.net/komputery/monitory-i-projektory/monitory-led-lcd-523/,,,,,,,p,0,,28249O976414,28247O896305/1/#product_list

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już o takim rozwiązaniu jednak odpada ;) Brak 144Hz niestety przekreśla taki sprzęt.

 

Chciałem złożyć ten koszyk do kupy, jednak konfigurator na morelach jest w konserwacji, a zgrubnie zbierając sprzęt na komputroniku bardzo łatwo osiąga się próg 9000 zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do monitorów, przeczytaj to Klik!
 
Masz Acer XB270HU (3200zł) i ASUS PG278Q (3000zł).
 
W QHD nie osiągniesz powyżej 100FPS na 980Ti, no ale jak chcesz szybszy monitor.
 
Ale ja bym proponował ASUS MG279Q ~2,6k + Dell U2415 (1200zł) = 3800zł. Czyli kupując kompa za 9000zł, dodając oba monitory musisz dołożyć 800zł. Ale masz Asusa do grania 27" QHD @ 144Hz na IPS + 24" 1920 x 1200 (16:10) do pracy jako dodatkowy.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czytałem już na forum, że nie warto inwestować teraz takiej kwoty w sprzęt jednak mam do wydania pewną pulę gotówki i mam na to określony przedział czasu (luty)."

Możesz mnie uspokoić, że nie chodzi tu o odpowiednio skonstruowany grant przy pomocy którego kupujesz sobie z pieniędzy podatników komputer do gier za 12 klocków? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mogę Cie uspokoić ;) Nie jest to żaden grant, ani pieniądze podatników. Potrzebuję mocnej obliczeniowo maszyny, która spełni swoje zadanie też po godzinach ;)

 

Dzięki wielkie za sugestie monitorów. Matrycę IPS są zdecydowanie ciekawsze od TN tym bardziej, że to ten sam budżet;) drobne nagiecie budżetu też powinno przejść

Edytowane przez Metzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując LGA 2011>LGA 1150?

 

Jeszcze ewentualnie wymienić, któryś z elementów w powyższym zestawie?

 

Dzięki wielkie za wszelkie sugestie do tej pory!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przedstawione zestawy raczej tworzą fantazję, nie wypowiem się na temat procka czy też płyty ale gdybym ja wybierał sprzęt do tych zastosowań to:

1. Co z bezpieczeństwem danych ? Masz jakiś serwer gdzie robisz back-up danych ? Szczerze mówiąc tworzyłbym macierze RAID. 

2. 16 GB RAM ? Co ty tam niby liczysz ? 12GB to ja używałem do studenckich zastosowań. Wg mnie nawet  32GB brzmi dosyć śmiesznie jak dla MESa. Jeszcze zostaje inna kwestia - czy przypadkiem do tych zastosowań nie powinno się używać pamięci z korekcją ECC ? 

3. Ja osobiście brałbym sprzęt do którego można by coś ewentualnie w przyszłości dołożyć - wspomniane MSI niestety obsługuje max 32GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, posiadam serwer NAS, na którym prowadzę backup z zastosowaniem RAID (2x3TB jeszcze mają zapas ;) )

2. W obu zestawach wrzuciłem już 32 GB RAM. Aktualnie pracuje na 16 GB i brakuje pamięci, aby móc obliczenia w całości wrzucić na RAM ;)

3. O fakcie limitu 32GB w tym MSI faktycznie nie zdawałem sobie sprawy. Dzięki za wskazówkę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem listę polecanych zestawów na stronie głównej PurePC i w przypadku mojego budżetu zestaw w dużej mierze pokrywa się z tym co udało się nam tutaj złożyć (LGA 2011) i wybiorę właśnie tę podstawę (i7 5820K + AsRock X99).

 

Z powyższego linku wynika, że pamięć też została już wybrana.

 

Zastanawiam się tylko czy potrzebuję w pełni modularny zasilacz, jeśli nie planuję po złożeniu go do całości ingerować w okablowanie.

 

I ostatnim punktem zostaje jeszcze wybór firmy karty graficznej. Wcześniej wspominaliście, że warto dołożyć do MSi, a co sądzicie o kartach EVGA? I czy warto iść w kartę o chłodzeniu wodnym : http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx-980-ti-hybrid-6-gb-gddr5-384-bit-dvi-i-3xdp-hdmi-box-06g-p4-1996-kr-765629/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze tylko kwestia zasilacza. Jak pisałem wcześniej modularność jest mi kompletnie niepotrzebne (chyba, że wyjątkowo warto właśnie wybrać model XFX ze względu na niezawodność i inne parametry).

 

Na teraz zestaw prezentuje się następująco:

http://www.morele.net/inventory/info/KEj5O2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę to kup z wejścia ssd 500GB. Jak się raz zacznie już pracować na ssd to już nie chcę się wracać do hdd. Ja już mam 3 ssd 2x 250GB i pierwszy jaki zakupiłem 120GB. Ale już po głowie mi powoli chodzi aby zakupić jeszcze 500GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-true-spirit-140-power-638984/

raczej o ten model mi chodziło

ale on nie wejdzie do tej budy

z drugiej strony to ona jakaś taka szałowa to nie jest

 

 

http://www.morele.net/zasilacz-evga-supernova-650-p2-650w-80-plus-platinum-220-p2-0650-x2-787638/

10 lat gwary ale cena też odpowiednia

 

http://www.morele.net/pamiec-geil-ddr4-4x8gb-3000mhz-cl15-gww432gb3000c15qc-830180/

nie maja badziewnych radiatorków

 

 

i montaz masz w promocji http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_luty_2016

czyt na dole

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair wybrałem wyłącznie z polecenia. Jeśli chłodzenie jest warte wymiany, to zmiana skrzynki nie jest dla mnie problemem (nie mam wymagań wizualnych).

 

Dzięki za kodzik, kości RAM zmienione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły ponad 3 miesiące i przez zawirowania finansowe (naprawa samochodu sic!) musiałem inwestycję przełożyć, aż do teraz :)

Czytając forum widzę, że wcale na złe to nie wyszło w perspektywie mając bardzo już bliską premierę GTX 1080.

 

Chciałbym zapytać co w poniższym koszyku (oprócz grafiki oczywiście) należy zmienić w budżecie do 8500 zł (małe widełki oczywiście wchodzą w grę).

 

http://www.morele.net/inventory/info/jDMDMj/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...